HK - eli hihhuleiden kilta

Kysy hampuusilta. Alue, jonne voi kirjoittaa rekisteröitymättä.
Alueen säännöt
Vapaavyöhyke
Tälle alueelle voi kirjoittaa ilman rekisteröitymistä. Mikäli sinulla on käyttäjätunnus, älä aloita uusia ketjuja tällä alueella. Vapaavyöhyke-nimi ei tarkoita, että tällä alueella keskusteltaisiin vapaasti kaikesta - tämä on edelleen Hamppuforum!

Jotta samoja asioita ei kysyttäisi joka päivä uudelleen, katso ennen viestin lähettämistä löydätkö vastauksen:

Jos joku kysyy jotain triviaalia, ÄLÄ VASTAA "lue Hupu / käytä hakua". Käytä itse hakua, minkä jälkeen voit vastata, että haulla/hupusta löytyy, linkkien kera vastauksiin.
Turristi

HK - eli hihhuleiden kilta

ViestiKirjoittaja Turristi » 2.7.2010 12:54

KOUKUSSA

Vuonna 1992 syntyi ensimmäinen lapseni. Hänen syntymäpainonsa oli alhainen, minkä vuoksi häntä hoidettiin sairaalan vastasyntyneiden osastolla kahden viikon ajan. Hoidettavien lasten joukossa oli myös eräs pieni, terveeltä näyttävä poika. Ihmettelin, miksi häntä piti tarkkailla jatkuvasti. Lapsen vanhemmat olivat nuoria, ja vaikka oli selvää, etteivät he olleet kovin hyvin toimeen tulevia, he näyttivät onnellisilta. Tavattuani heitä useana päivänä ymmärsin, miksi heidän lapsensa oli niin tarkassa valvonnassa. Molemmat vanhemmat olivat heroiinin orjia.

Vaikka tämä tilanne oli itsessään surullinen, se kuvaa hyvin erästä paljon suurempaa onnettomuutta. Aadam ja Eeva luotiin viattomina, mutta koska he eivät totelleet Jumalaa, heistä tuli syntisiä. Heidän lapsensa olivat myös syntisiä. Heistä ensimmäinen (Kain) tappoikin toisen (Aabelin). Me kaikki olemme tämän ensimmäisen ihmisparin jälkeläisiä ja olemme saaneet saman langenneen ihmisluonnon, joka on sidottu syntiin. Herra Jeesus sanookin: ´ Jokainen, joka tekee syntiä on synnin orja ` (Room. 6:23) ja ´… sen jälkeen tulee tuomio ` (Hebr. 9:27).

Meidän kertomuksemme pojalla oli toivoa. Nykyaikaisten tutkimusten ja hoitojen avulla hänen ongelmansa pystyttiin tunnistamaan ja hoitamaan asianmukaisesti. Myös syntisillä on toivoa, vaikka nykyaikainen lääketiede ei voikaan parantaa syntiä. Hoito on vanha ja koeteltu. Se on Jeesus Kristus. Raamattu sanoo, että Herra Jeesus ´ tuli maailmaan syntisiä pelastamaan ` (1 Tim. 1:15). Hänestä puhuen enkeli sanoi Marialle: ´ Pyhä Henki tulee sinun päällesi, ja Korkeimman voima varjoaa sinut; sen tähden myös se Pyhä, mikä syntyy, pitää kutsuttaman Jumalan Pojaksi ` (Luuk. 1:35). Hän ei ollut vain itse vapaa synnistä, vaan sanoi, että ´ jos siis Poika tekee teidät vapaiksi, niin te tulette todellisesti vapaiksi ` (Joh. 8:36).

Golgatan ristillä riippuessaan Herra Jeesus mursi synnin voiman jokaisen ihmisen puolesta, joka uskoisi Häneen. Ristillä Jumala `… teki hänet meidän tähtemme synniksi, että me Hänessä tulisimme Jumalan vanhurskaudeksi ` (2 Kor. 5:21). Siellä Hän myös kuoleman kautta kukisti hänet, ´ jolla oli kuolema vallassaan, se on perkeleen.` Kristus teki tämän, jotta hän voisi ´ vapauttaa kaikki ne, jotka kuoleman pelosta kautta koko elämänsä olivat olleet orjuuden alaisia ` (Hebr. 2:14-15) ´ ja samoin kuin ihmisille on määrätty, että heidän on kerran kuoleminen, mutta sen jälkeen tulee tuomio, samoin Kristuskin, kerran uhrattuna ottaakseen pois monien synnit ` (Hebr. 9:27-28).

Kuinka mahtava pelastaja Herra Jeesus onkaan! Oletko sinä pannut luottamuksesi Häneen ja päässyt vapaaksi synnin vallasta?

Robert Wall, Scripture Truth Publications




Harhaanjohdettu

Hirvittävä lumimyrsky raivosi Yhdysvaltojen itäosan yllä tehden yhä vaikeammaksi ja vaikeammaksi hitaasti tietään raivaavan junan etenemisen.

Matkustajien joukossa oli nainen ja lapsi. Nainen oli hyvin huolissaan siitä, ettei osaisi jäädä pois junasta oikealla asemalla. Eräs miesmatkustaja huomasi hänen neuvottoman ja ahdistuneen katseensa ja puhutteli häntä sanoen ”Älkää huolehtiko, tunnen tien hyvin ja kerron, kun saavumme teidän määräasemallenne.”

Sitten ajallaan juna saapui asemalle, joka edelsi sitä, jolla naisen oli määrä jäädä pois junasta. ”Seuraava asema on teidän asemanne, rouva”, mies sanoi.

Sitten he jatkoivat taas matkaa, ja muutaman minuutin kuluttua juna pysähtyi jälleen. ”Nyt on teidän vuoronne jäädä pois. Menkää nopeasti”, mies sanoi. Nainen nosti lapsen syliinsä, kiitti miestä hänen avuliaisuudestaan ja nousi junasta.

Seuraavalla asemalla miehen hämmästykseksi ja levottomuudeksi jarrumies kuulutti sen aseman nimen, jolla nainen olisi halunnut jäädä junasta.

”Mutta mehän pysähdyimme jo sillä asemalla!” mies huusi junavirkailijalle.

”Emme pysähtyneet”, tämä vastasi, ”moottorissa vain oli jotain vikaa ja pysähdyimme hetkeksi korjaamaan sitä.”

”Kauhistus”, huudahti matkustaja, ”olen saattanut sen naisen ulos myrskyn armoille, kun juna pysähtyi asemien välillä!”

Myöhemmin nainen löydettiin lapsi sylissään. Molemmat olivat jäätyneet kuoliaiksi. Tämä oli kauhea ja traaginen seuraus väärin annetuista ohjeista.

Silti vielä kauheampiin seurauksiin voi johtaa väärien neuvojen antaminen hengellisissä asioissa. Mutta kaikki kuitenkin varmaan ymmärtävät, että ne ristiriitaiset mielipiteet ja näkökannat, joita tänä päivänä kuulemme, eivät voi kaikki olla oikeassa. Monet niistä ovat vääriä ja harhaanjohtavia, vaikka niiden esittäjinä olisikin hyvää tarkoittavia ihmisiä. Kaikki ei voi olla totta.

Meidän kaikkien tulisi siis olla varuillamme, ettei meitä ohjattaisi harhaan ikuiseen elämään johtavalta tieltä. On aivan liian vakavaa jättää epävarmaksi niinkin tärkeä asia kuin sielumme pelastuminen tai se, missä vietämme ikuisuutemme - taivaassa vai helvetissä? Se tulee olemaan aivan varmasti toinen niistä.

Jumalan kiitos, että meidän ei tarvitse jäädä epäilyttävien neuvojen varaan. Omassa luotettavassa Sanassaan Hän itse on näyttänyt selkeän tien taivaaseen. Eikä Hän tarkoita sillä tiellä sitä, että ”tekisimme parhaamme”, ”noudattaisimme kultaista käskyä” tai että ”yrittäisimme olla hyviä”. Olemme vakuuttuneita, ettei yksikään näistä teistä johda taivaaseen. Olemme kaikki vaeltaneet liian kauas Jumalasta, jotta tällaiset neuvot auttaisivat.

Raamattu osoittaa, että Jeesus on ainoa tie. Hän kärsi Golgatalla, ei ainoastaan marttyyrinä, vaan myös syntien kantajana, ja suoritti sovitustyön omalla verellään. Koska Hän nousi kuolleista, alettiin julistaa, että kaikkien täytyy uskoa Häneen. Uskomalla Häneen voit saada pelastuksen tässä elämässä ja kunnian ikuisuudessa. Raamattu sanoo: ”Hänestä kaikki profeetat todistavat, että jokainen, joka uskoo Häneen, saa synnit anteeksi Hänen nimensä kautta.” (Ap.t.10:43). Voisiko sitä enää selvemmin sanoa?

Todellista viisautta on noudattaa Jumalan sanan luotettavia ohjeita ja välttyä näin harhaanjoutumisen suurelta vaaralta. ”Tehkää siis parannus ja kääntykää, että teidän syntinne pyyhittäisiin pois.”(Ap.t.3:19)




Kysymys - palsta

Jos Jeesus on kerran vienyt lunastustyön päätökseen, eivätkö silloin kaikki ihmiset ole automaattisesti pelastuneita ?

Vastaus on ´ Ei `.

Kristuksen työ on toki voimallinen pelastamaan kaikki ihmiset, mutta se vaikuttaa ainoastaan niiden ihmisten kohdalla, jotka ovat valmiit uskomaan Häneen omakohtaisesti ja vastaanottamaan Hänet näin elämäänsä.

Tutkitaanpa kysymystä Yhdysvaltain historiasta otetun esimerkin valossa.

Vuonna 1830 George Wilson –niminen mies joutui vastaamaan ryöstö- ja murhasyytteeseen eräässä Philadelphian osavaltion tuomioistuimessa, ja hänet tuomittiin kuolemaan hirttämällä. Tuolloinen Yhdysvaltain presidentti Andrew Jackson armahti Wilsonin, mutta tämä kieltäytyi ottamasta armahdusta vastaan.

Asiaa käsiteltiin sitten Yhdysvaltain korkeimmassa oikeudessa ja korkeimman oikeuden presidentti John Marshall antoi asiassa seuraavanlaisen päätöksen:

"Armahdus on vain paperinpala, jonka arvo riippuu täysin siitä, hyväksyykö siinä mainittu henkilö hänelle tarjotun armahduksen. On erittäin epätodennäköistä, että kuolemantuomionalainen henkilö kieltäytyisi vastaanottamasta armahdusta, mutta jos hän kuitenkin tekee näin, armahdus ei enää päde häneen. Niinpä George Wilsonin on kuoltava hirttämällä". Ja niin sitten tapahtuikin.

Jollet tee parannusta ja ota vastaan Jumalan armahdusta uskon kautta, ei Kristuksen sovitustyölläkään ole sinulle mitään hyötyä.

Synnin palkka on kuolema,

mutta Jumalan armolahja

on iankaikkinen elämä

Kristuksessa Jeesuksessa

meidän Herrassamme.

Room. 6:23


MISTÄ ONNI LÖYTYY?

Rahasta?

Jay Gould, viime vuosisadalla elänyt suuri amerikkalainen pohatta, jonka omaisuuden arvo oli hänen kuollessaan n. 72 milj. dollaria, lausui kuolinvuoteellaan: ´ Taidan olla maailman suurin surkimus ! `

Maallisista iloista?

Lordi Byron, Englannin romanttisen runouden häikäisevin hahmo, antautui maisten ilojen etsintään. Elämänsä viimeisinä vuosina, ollessaan vain 36-vuotias, hän kirjoitti:

´ Elämäni on kääntynyt syksyyn.

Lemmen ihana aika on ohi,

muuta ei ole enää jäljellä kuin kipua,

tuskaa ja surua!`

Asemasta ja maineesta?

Benjamin Disraeli, kuuluisa brittiläinen valtiomies, sai nauttia molemmista. Hän kirjoitti: ´ Nuoruus on virhe, miehuus taistelu, vanhuus katumus. `

Vallasta?

Aleksanteri Suuri, yksi kaikkien aikojen merkittävimmistä sotaherroista, valloitti oman aikansa sivistyneen maailman. Saatuaan päätökseen tuon hämmästyttävän uroteon, hän nyyhki teltassaan ja sanoi: ´ Enää ei ole mitään valloitettavaa! `


Yksin Kristuksesta !

Herra Jeesus Kristus sanoo: ´Minä olen elämän leipä: joka tulee minun tyköni, se ei koskaan isoa, ja joka uskoo minuun, se ei koskaan janoa. ` Joh. 6:35

´ Sillä hän ravitsee nääntyvän sielun ja täyttää nälkäisen sielun hyvyydellä.`

Ps. 107:9

Ihminen, joka on saanut anteeksi ja rauhan Jumalan kanssa, on löytänyt todellisen onnen! Jeesuksen Kristuksen kuolema ja ylösnousemus on saanut aikaan sen, että Jumala voi vanhurskauttaa syntisen, joka tekee parannuksen ja luottaa Kristukseen.

´ Usko Herraan Jeesukseen, niin sinä pelastut. `

Ap.t. 16:31


Onko siellä ylhäällä joku?

Onko Jumala todella olemassa? Seuraavassa on kolme todistetta, jotka kaikki vakuuttavat: ´ Kyllä! Jumala on olemassa `

1. Luomakunta

Maailmankaikkeuden mittakaavan suuruus, sen rakenteen monimutkaisuus ja -muotoisuus sekä sen yksinkertainen kauneus ovat voimakkaita todisteita Luojan olemassaolosta. "Taivaat julistavat Jumalan kunniaa, taivaanvahvuus ilmoittaa hänen kättensä tekoja" (Ps. 19: 1). Tutkimmepa luontoa sitten mikroskoopin tai kaukoputken avulla, meidän on pakko myöntää, että sen Suunnittelijan on täytynyt olla äärettömän viisas ja voimakas. Katso nyt vaikkapa taivaan tähtiä, kasvi- ja eläinkuntaa tai vaikka sitten oman kehosi monimutkaisuutta. Katsoitpa minne hyvänsä, viesti on aina sama: "Tämä ei ole syntynyt vahingossa - on olemassa Luoja".

Vaikka evoluutioteoriaa opetetaan nykyisin tosiasiana, on tärkeää muistaa, että kyseessä on kuitenkin vain teoria. Itse asiassa se nostattaa enemmän kysymyksiä ja ongelmia kuin se antaa vastauksia, ja sen oikeellisuus voidaan asettaa tieteellisesti kyseenalaiseksi. Ihmeellinen maailmankaikkeutemme ei ole syntynyt sattumalta, vaan "alussa loi Jumala taivaan ja maan" (1.Moos.1: 1).

2. Raamattu

Kun tutkimme Raamattua, tulemme vääjäämättömästi siihen tulokseen, että sen täytyy olla Jumalasta lähtöisin. Raamatun tarkkuus on hämmästyttävä - lukemattomat Raamatun profetiat ovat toteutuneet historian kuluessa pienintä yksityiskohtaansa myöten. Jopa arkeologia ja tiede tukevat tämän ainutlaatuisen kirjan aitoutta! Raamatussa oleva voima on ihmeellinen - miljoonat ihmiset ovat saaneet muuttua sen voimasta ja voivat todistaa, että Raamattu on todellakin Jumalan elävä Sana.

Jos alat lukea Raamattua, tulet itse huomaamaan, että sen on voinut kirjoittaa ainoastaan Jumala!

3. Omatunto

Omatunto lienee kaikkein voimakkain todiste Jumalan olemassaolosta. Tavallaan meidän ei edes tarvitse kuulla kenenkään sanovan meille, että Jumala on olemassa - jo vaistomme kertoo sen. Sisimmässään jokainen tietää, että on olemassa Joku, jolle on tehtävä tili omista teoistaan. Edes ns. ateistit eivät voi paeta tätä sisäistä ääntä, joka todistaa, että Jumala on olemassa. Vaikka kuinka yrittäisit kieltää sen, sisimmässäsi tiedät, että se on totta. Ole rehellinen ja myönnä, että olet itse Jumalan olemassaolon parhain todiste!

Ei ole mikään ihme, että Raamatun mukaan "hullu sanoo sydämessänsä: 'Ei ole Jumalaa' " (Ps. 14: 1). Jos Jumala kerran on olemassa, niin eikö olisi siis järkevää sopia välimme Hänen kanssaan?




Turhuuksien turhuus, kaikki on turhuutta!

Ei ole mitenkään ihmeellistä, jos luulit, että edelliset sanat oli kirjoittanut joku elämän laitapuolen kulkija - ehkä joku yhteiskuntaan sopeutumaton yksilö, alkoholisti, katkeroitunut tai epäonnistunut ihminen.

Mutta näin ei kuitenkaan ole asia. Näiden sanojen takana oli menestynyt mies, ei suinkaan joku häviäjä.

Kyseessä oli kuningas Salomo, joka oli ehkä oman aikansa kyvykkäin, rikkain, arvostetuin ja vaikutusvaltaisin ihminen. Hänellä oli käytössään lähes rajattomat voimavarat, joita hän sitten käytti etsiessään elämälleen tyydytystä ja tarkoitusta.

Eikä hänen etsinnästään todellakaan puuttunut puhtia eikä innostusta. Hän heittäytyi kokosydämisesti harjoituksiin, jotka edellyttivät häneltä viisautta, tietoa ja älyä. Sen lisäksi hän antautui kaikenlaisten kuviteltavissa olevien nautintojen valtaan. Salomo kokeili myös taitojaan rakennustaiteessa ja suunnittelussa sekä musiikin että kulttuurin aloilla. Hän sai kokea, mitä on vallita ja hallita, ja hän sai nauttia vauraudesta ja ennennäkemättömästä ylellisyydestä. Mutta Salomo tuli kuitenkin seuraavaan johtopäätökseen: ´ Elämä ilman Jumalaa on vain tyhjää kuvitelmaa. `

Oletko sinä tullut samaan johtopäätökseen?

Elämämme ongelmat johtuvat synnistä. Synti on tuhonnut suhteemme Jumalaan, turmellut sydämemme ja saastuttanut mielemme. Sen vuoksi Kristus tuli maailmaan ratkaistakseen tämän kipeimmän ongelmamme. Hän sanoi: "Minä olen tullut, että heillä olisi elämä ja olisi yltäkylläisyys" (Joh. 10: 10). Ristinuhrinsa kautta Jeesus voi antaa meille iankaikkisen elämän - elämän, joka on vapaa synnin kahleista ja tuomion pelosta. Hän voi antaa meille elämän Jumalan yhteydessä.

Rakas ystävä, Herra Jeesus haluaa antaa sinullekin tällaisen elämän. Sen vastaanottaaksesi sinun tulee tehdä parannus eli suostua kääntymään pois synneistäsi ja uskoa Häneen, joka kuoli puolestasi Golgatalla.

"Joka uskoo Poikaan sillä on iankaikkinen elämä" (Joh. 3: 36).

Tänään sinullakin on mahdollisuus aloittaa uusi elämisenarvoinen elämä.




Toisenlainen evankeliumi

Viime aikoina on kristillisissä piireissä tullut esiin uusi evankeliumi ja sen seurauksena uudenlainen käännyttäminen. Kuvio on aivan liiankin tuttu: joku osallistuu hengelliseen tilaisuuteen, hän joutuu voimakkaaseen tunnekuohuun, hän tuntee yliluonnollisen voiman läsnäolon. Saarnaaja asettaa kätensä tämän henkilön pään päälle; hän saattaa itkeä tai nauraa hillittömästi, hän saattaa kaatua maahan, hän voi tuntea "sähkövirran" kulkevan kehonsa läpi. Hän on tullut uskoon... vai onko?

Voin ilman epäilyksen häivääkään todeta, että tämä on hyvin erilainen evankeliumi siihen verrattuna, mitä Raamattu opettaa. Paavali kiteyttää todellisen evankeliumin luonteen Apostolien tekojen 20. luvussa jakeessa 21 sanomalla: "vaan olen todistanut sekä juutalaisille että kreikkalaisille parannusta kääntymyksessä Jumalan puoleen ja uskoa meidän Herraamme Jeesukseen Kristukseen." Jos joku haluaa pelastua, hänen täytyy katua ja uskoa - näin saarnasi Herra Jeesus ja näin opettivat opetuslapset.

Parannuksen tekeminen tarkoittaa mielipiteiden ja asenteiden muuttamista syntiä kohtaan. Kun joku näkee synnin niin kuin Jumala sen näkee, silloin tämä ihminen on valmis kääntymään pois kaikista tuntemistaan synneistä elämässään. Hänen asenteensa syntiä kohtaan on muuttunut. Kerran hän rakasti syntiä ja puolusti sitä - nyt hän vihaa sitä ja on valmis kohtaamaan oman henkilökohtaisen syyllisyytensä. Tämä on todellista katumista ja ilman sitä ei voi olla pelastumista.

Usko merkitsee täydellistä luottamista Herraan Jeesukseen. Kun syntinen tajuaa, että Kristus on kuollut pelastaakseen hänet ja että Jumala on tyytyväinen Poikansa sovitustyöhön, silloin tämän ihmisen tulee henkilökohtaisesti uskoa Jeesukseen Kristukseen. Hänen täytyy ehdottoman yksiselitteisesti luottaa Herraan Jeesukseen, jotta hänen sielunsa pelastuisi.

Kokemuksesi saattaa olla täysin merkityksetön

Olet mahdollisesti kokenut voimakkaan tunnekuohun. Ehkä olet kaatunut maahan, nauranut, itkenyt tai tuntenut sähkövirran kulkevan lävitsesi jossakin hengellisessä tilaisuudessa. Totuus on, että saatat edelleenkin olla kadotukseen johtavalla tiellä. Kokemuksesi saattaa olla täysin merkityksetön. Tärkein kysymys kuuluukin; oletko katunut syntejäsi? Oletko asettanut luottamuksesi Herraan Jeesukseen? Tunnekuohut eivät koskaan voi korvata todellista kääntymistä. "Katsokaa, ettei kukaan teitä eksytä" (Matt. 24: 3).




Aina tyytymätön ...

Onko "minä haluan"- tunne tuttu? Näyttää siltä, että olipa meillä mitä tahansa, haluamme aina lisää! Synti on vienyt meiltä rauhan ja tehnyt meidät tyytymättömiksi erottamalla meidät Jumalasta. Mikään maailmassa ei voi koskaan korvata sitä iloa ja rauhaa, jonka pelastus Jeesuksessa Kristuksessa antaa.

Jeesus sanoi: "Minä olen elämän leipä: joka tulee minun tyköni, se ei koskaan isoa, ja joka uskoo minuun, se ei koskaan janoa." (Joh. 6: 35)





Uskovaiset, jotka kokoontuvat Herran Jeesuksen nimeen.

Matt. 18: 20

Coolvice

Re: HK - eli hihhuleiden kilta

ViestiKirjoittaja Coolvice » 2.7.2010 13:19

Uskonnot, kaikki kristinuskon tuhansista lahkoista skientologeihin ja muslimeihin ovat kaikki perverssejä ja sairaita instituutioita jotka:

-Aivopesevät lapsia jotka eivät ymmärrä totuutta epätodellisuudesta uskomaan että joku näkymätön mies tietää kaiken mitä ajattelet ja näkee kaiken mitä teet. Hänellä on erityinen lista asioista joita hän ei halua sinun tekevän, ja jos teet jotain näistä kielletyistä asioista hän laittaa sinut paikkaan jossa palat, kidut, kiljut, huudat ja kärsit koko elämäsi, ikuisesti!!!
Mutta hän rakastaa sinua... Ihmiset näillä foorumeilla eivät ole viisivuotiaita...

-Pelottelette kuin MAFIA ihmisiä puolllenne ja tahtoonne.

-Manipuloitte ihmisiä typerään ja tuhoisaan käytökseen opettamalla että on olemassa asioita joiden "on vain tarkoitettu tapahtuvan" ja että on "hyviä ja pahoja" asioita ja ihmisiä. Kaikki ihmisen käytös on matkittu ympäristöstä, mukaan lukien pedofiilit, sarjamurhaajat yms.

-Opetatte ristiriitaisia asioita jotka saavat ihmiset hämilleen kuten: kosto vs. anteeksianto, ymmärrys vs tuomitseminen + 1000 muuta mielisairasta dileemaa.

-Ovat pilanneet tieteen maineen (ettekä osaa lopettaa ajoissa) vierottaneet ihmiset luonnosta, todellisuudesta ja universumin todellisesta luonteesta.

-Saatte ihmiset tuhlaamaan elämänsä jonkin epätodellisen perverssin asian ympärillä tähdäten "seuraavaan" elämään sekä opetatte ihmisiä samalla perustamaan moraalinsa bronssikautiselle tasolle, jolloin esimerkkinä sen aikaisesta älystä merihirviöitä pidettiin vakavana globaalina uhkana maailmalle, maa oli litteä, tähtikuviot olivat henkiolentoja ja haavaan sylkeminen paransi sen. Kaiken päätteksi vielä unohdatte elää tätä ainoaa elämäämme, jossa on paljon parannettavaa, joka on sääli koska kun kuolet niin valot vain sammuvat biologisesta tietokoneestasi ihan niinkuin tästä tietokoneesta kun painan virtanappulaa, etkä ole saanut elämälläsi mitään muuta aikaiseksi kuin levittänyt psykoosiasi ja ehkä valitettavasti lisääntynyt. Ja se siitä.

-Ovat saaneet ihmiset edelleen vakuuttuneeksi että sadut jotka keksittiin aikakausina jolloin ei ymmärretty asioita ovat tosia. Todellisuudessa ihmiset jotka elivät noina aikakausina elivät todella psykoottisessa ympäristössä. Jos kuuntelet uskonnollisten ihmisten keskusteluja mieleen tulee lähinnä mielisairaalan suljetun osaston psykoosipotilaat: Kaikki puhuvat samasta aiheesta, silti eri asiaa mutta kaikki luulevat kollegtiivisesti olevansa samalla aallonpituudella ja puhuvansa samasta asiasta. Nuo kirjat kirjoitettiin psykoottisiin aikoihin, ja sen näkee. Onneksi elämme antipsykoottisia aikoja ja monia on jo parantunut.

Olemme perustamassa liikettä joka kasaisi tiedeyhteisöjen läpeensä kyllästyneet ihmiset yhdeksi rintamaksi joka tunnustaisi kaikki uskonnolliset ihmiset yhdessä psykiatrisesti sairaiksi yksilöiksi jotka tarvitsevat akuuttia hoitoa. Olemme kyllästyneet siihen että te satusedät ja tädit raiskaatte lapsien mielet, hidastatte massiivisesti vajavaisine tietoinenne tieteen kehitystä ja korruptoitte yhteiskunnan.


Että haistakaa vittu, jumalat, pääsiäispuput, saatanat, joulupukit, allahit, teräsmiehet, bhuddat, xenut, ansharit, khrisnat, nalle puhit ja ynnä muut mielikuvitusolennot. Varmuuden vuoksi vielä lisä haista vitut tuleville mielikuvitusolennoille joita vielä keksitte tulevaisuudessa.

Elämämme ongelmat johtuvat synnistä

Väärin, oikea vastaus harhaiseen väittämääsi on:
Elämämme ongelmat eivät johdu resurssien puutteesta vaan rahajärjestelmään matemaattisen tarkasti luodun yhtälön vuoksi. Tämä korkoihin liittyvä yhtälö siirtää vaurauden rikkaille ja tekee rahan niukaksi valtaosalle maailman väestöstä. Tämä ajaa ihmiset kilpailemaan keskenään resursseista joka luo agressiivista käytöstä ja käyttää hyväkseen geenipohjaisia viettejämme sisältäen alfakäytöksen, parinmuodostuksen sekä laumahierarkian. Eliminoimalla rahan planeetalta, nostamalla koko maailman ihmisten elintason samalle tasolle ja julistamalla kaikki maailman resurssit koko maailman yhteiseksi perinnöksi ratkaiset nämä ongelmat.

Toivottavasti tajusit? Pikaista paranemista, kaikkea hyvää ja tavataan kun olet kunnossa.
Viimeksi muokannut Coolvice, 6.7.2010 12:45. Yhteensä muokattu 4 kertaa.

Avatar
jantardi
Viestit: 467
Liittynyt: 4.1.2009

Re: HK - eli hihhuleiden kilta

ViestiKirjoittaja jantardi » 2.7.2010 13:42

Eritttttäin hyvin sanottu siellä perällä. :yes:

Avatar
Tapionpoika
2 tähteä
2 tähteä
Viestit: 2465
Liittynyt: 29.1.2008

Re: HK - eli hihhuleiden kilta

ViestiKirjoittaja Tapionpoika » 3.7.2010 9:59

Coolvice kirjoitti:Eliminoimalla rahan planeetalta, nostamalla koko maailman ihmisten elintason samalle tasolle ja julistamalla kaikki maailman resurssit koko maailman yhteiseksi perinnöksi ratkaiset nämä ongelmat.


http://www.youtube.com/watch?v=EtF_zbI5j7M

Sori.

Lisäätekstiäjunouasdadadasda.
sativa to change the things I can
indica to accept the things I can't

Avatar
RANKKUKANUUNA
Viestit: 592
Liittynyt: 30.9.2009

Re: HK - eli hihhuleiden kilta

ViestiKirjoittaja RANKKUKANUUNA » 3.7.2010 10:20

Vaatekaapissani on jumala ja vessanpöntössä demoneita.
emt.

Coolvice

Re: HK - eli hihhuleiden kilta

ViestiKirjoittaja Coolvice » 3.7.2010 20:56

Tapionpoika kirjoitti:...

http://www.youtube.com/watch?v=EtF_zbI5j7M

Sori.

Lisäätekstiäjunouasdadadasda.


Sori tässä vastaus harhaiseen väittämääsi.

On ehdotettu että joku crediittisysteemi voisi olla mutta resursseista, ruuasta, vedestä, rakennusmateriaaleista tai muista materiaaleista ei saisi veloittaa hintaa. Asetettaisiin katto paljonko crediittejä ihmisillä saa olla, esim 10000€ euroa, kaikki muu taiteita yms. lukuunottamatta olisi globaalissa yhteisomistuksessa.

Mitä vaikeuksia sinulla on ymmärtää että resurssit eivät tule pohjattomasta kaivosta? Esim titaania (tai mitä vaan) on X määrä maapallolla ja lisää ei tule. Jos ei resursseja jaeta ja säännöstellä tasapuolisesti ne a) loppuvat jossain pisteessä b) aiheuttavat konflikteja jos et ole huomannut?

Avatar
SHIRF
1 tähti
1 tähti
Viestit: 203
Liittynyt: 8.7.2009

Re: HK - eli hihhuleiden kilta

ViestiKirjoittaja SHIRF » 7.7.2010 21:52

Tapionpojan pasteema video rahasta piti kyllä mielestäni paikkansa 100%. Raha on vaan vaihdon väline. Nykyajan resurssi, josta taistellaan. Kuitenkin vain väline vailla itseisarvoa, joka muilla resursseilla taas on.

Vaikeudet Varaviileen mainitsemassa järjestelmässä tulee siinä, että luonnoltaan elämä maapallolla on taistelua. Toisinsanoen koko ihmisrotu olisi saatava tilaan, jossa kaikki ovat yhtä mieltä miten tulisi elää ja olla. Näin siis voitaisiin pyrkiä yhteiseen päämäärään. Mitäs sitten kun päämäärässä ollaan? Siihen kenties jäädään ikuisiksi ajoiksi? Oma ennusteeni tilasta, jossa ollaan yhteisessä päämäärässä: siihen ei jäädä.

Ehkä nämä "uskontohihhulit" eivät pelkästään raiskaa mieliä. He vain pyrkivät auttamaan ihmistä tilaan, jossa ei tarvitse taistella. Autuasta kaiken kaikkiaan.

Yhdestä Coolvicen väittämästä vielä. Buddha ei ole mikään jumala ja Buddhalaiset eivät usko jumalaan. He ovat vain määritelleet todellisuutensa. Myös tiede ja tiedeläiset ovat määritelleet todellisuutensa. Tieteessä suurin ongelma on se, että tieteen mukaan mikään ei ole aukotonta. Kuitenkin tieteestä löytyy suuria aukkoja. Näitä tiedeihminen yrittää todellisuuden tuntemuksensa ja tutkimuksen mukaan täyttää.

"Ihminen on vain elämänsä tutkimusmatkailija"
Ei se ollutkaan vaarallista, vaan suorastaan jopa nautinnollista.

Coolvice

Re: HK - eli hihhuleiden kilta

ViestiKirjoittaja Coolvice » 8.7.2010 0:32

Tapionpojan pasteema video rahasta piti kyllä mielestäni paikkansa 100%. Raha on vaan vaihdon väline. Nykyajan resurssi, josta taistellaan. Kuitenkin vain väline vailla itseisarvoa, joka muilla resursseilla taas on.


Nyt meni pointti ohi, raha korruptoi kaiken! Niin kauan kuin Homo Sabienssilla on alfa-geenineen rahaa käytössä se tulee missä tahansa muodossa korruptoimaan kaiken mihin se koskee ja aiheutaa vallan kasaantumista, jopa uskonnoissa. Jokin creditjärjestelmä voisi toimia jossa sillä olisi todella matala katto ja perusresurssit olisivat ilmaisia kaikille.

Vaikeudet Varaviileen mainitsemassa järjestelmässä tulee siinä, että luonnoltaan elämä maapallolla on taistelua. Toisinsanoen koko ihmisrotu olisi saatava tilaan, jossa kaikki ovat yhtä mieltä miten tulisi elää ja olla. Näin siis voitaisiin pyrkiä yhteiseen päämäärään. Mitäs sitten kun päämäärässä ollaan? Siihen kenties jäädään ikuisiksi ajoiksi? Oma ennusteeni tilasta, jossa ollaan yhteisessä päämäärässä: siihen ei jäädä.


Ei tarvitse jäädä mihinkään, meillä on koko universumi tutkimatta ja asuttamatta. Meillä on ikuisen elämän salaisuudet ratkaisematta. Meillä on teleportaation salat ja kaikki muut "science fictionit" saavuttamatta. Mitään rajoja ei ole. Rahajärjestelmässä sinne ei päästä koskaan.

Totuus on että ilman tiedettä SINÄ eläisit luolassa uskomassa jumalaasi. Katso tämä, luolissa ei ole tuollaisia. Parissa vuodessa nuo tarjoilevat joka ravintolassa.

Ehkä nämä "uskontohihhulit" eivät pelkästään raiskaa mieliä. He vain pyrkivät auttamaan ihmistä tilaan, jossa ei tarvitse taistella. Autuasta kaiken kaikkiaan.


Joo, ja aiheuttavat 10000000000x damagea suhteessa hyvään mitä saavat aikaiseksi. Käytännössä uskonnoissa ei ole mitään hyvää. Vertauskuvallisesti asia on sama kun norsu yrittää posliinikaupassa siivota jo pudottamiaan esineitä. Uskonnolliset ihmiset ja semiuskonnollisetkin ovat NIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN helposti vedätettävissä, ja se on vakavaa rahan korruptoimassa maailmassa.

Yhdestä Coolvicen väittämästä vielä. Buddha ei ole mikään jumala ja Buddhalaiset eivät usko jumalaan. He ovat vain määritelleet todellisuutensa.


Yhtä kaikki Buddismi vieroittaa ja sekoittaa ihmisen käsitystä tästä elämästä ja todellisuudesta.
Myös tiede ja tiedeläiset ovat määritelleet todellisuutensa. Tieteessä suurin ongelma on se, että tieteen mukaan mikään ei ole aukotonta.
Kuitenkin tieteestä löytyy suuria aukkoja. Näitä tiedeihminen yrittää todellisuuden tuntemuksensa ja tutkimuksen mukaan täyttää.


Uskontopohjaisen ajattelun suurimmista epäkohdista on juuri tämä illuusio jota juuri demonstroit: Emme tule koskaan tietämään kaikkea ja juuri tämä absoluuttinen ajattelu suurine vastauksineen vääristää tämän. Jos sinulle olisi lapsesta asti opetettu ettet tule koskaan tietämään kaikkea hyväksyisit sen täysin normaalina, mielesi on jo valitettavasti raiskattu.
"Ihminen on vain elämänsä tutkimusmatkailija"


Hassua että uskonnot pudottavat kokoaika opetuksistaan asioita joita tiede kumoaa. Lopulta jäljelle ei jää mitään muuta kuin "Jumala on olemassa, usko tai pala helvetissä" .


Ok, pelataan silti hetki ensin tätä "peliä". Pakko kysyä ketjun aloittajalta että miksi jumala loi niin äärettömän universumin triljoonineen, jos edes ymmärrät miten suuri luku se on, tähtijärjestelmineen ja elämää vain maapallolle? Ihminen ei todellakaan ole universumin keskipiste, on käsittämättömän ylimielistä ajatella niin.
Niin on se kuten sanoit ja se on hienoa, mielekästä on kuitenkin pelata realiteeteille koska todellisuus on ihmeellisempi kuin mitkään sadut. :


Pohjustus kaikille videoille
Tässä ehkä paras ja hauskin kaikista!
Creatonism vs. science
Evoluutio: ei emme ole syntyneet 4000 vuotta sitten puutarhassa
Lisää evoluutiota
Symphony of Science - musiikkia todellisuudesta
Nanoteknologiaa - EUXTV (EU:n virallista materiaalia)
Dokumentti maailmankaikkeudesta (juuri siitä missä elät)
Linkkiviidakko maanpääliseen julmaan todellisuuteen
Dorothy The Robot - Religions
Hawkings VS. religions (osa 1/2)
Bonusta creatonisteille

JA TIETENKIN:
Miten kääntyä ateistiksi? (1/2)
Miten kääntyä ateistiksi? (2/2)



Ja tässä esimerkkejä siitä miten uskonnot saavat aivosolut raksuttamaan:
Huoh....
Huoh x 2
Huoh x 3

Avatar
pekkaliisa
1 tähti
1 tähti
Viestit: 456
Liittynyt: 27.4.2009

Re: HK - eli hihhuleiden kilta

ViestiKirjoittaja pekkaliisa » 9.7.2010 16:28

Yhtä kaikki Buddismi vieroittaa ja sekoittaa ihmisen käsitystä tästä elämästä ja todellisuudesta.


Mitenkä niin ? Miten todellisuuden tutkailu voi aiheuttaa kaiken tuon ?

Avatar
SHIRF
1 tähti
1 tähti
Viestit: 203
Liittynyt: 8.7.2009

Re: HK - eli hihhuleiden kilta

ViestiKirjoittaja SHIRF » 9.7.2010 18:29

Nyt meni pointti ohi, raha korruptoi kaiken!


Pointtihan viestissäni oli se, että raha on resurssien vaihdon väline, joka tosin nykyisessä rahajärjestelmässä on muodostunut myös resurssiksi itsessään. Miten rahan poistaminen ratkaisisi mitään ongelmia? Eikö tällöin pitäisi poistaa ihmisistä taipumus vaihdannaisuuteen. Muutenhan tulee aina uusi "raha" eli resurssi, jonka ihminen näkee arvokkaaksi.

Tieteenalojen kehittyminen loi rahan. En ole missään nähnyt satunnaista jengiä euroja tai dollareita lietsomassa korruptiota.

Totuus on että ilman tiedettä SINÄ eläisit luolassa uskomassa jumalaasi. Katso tämä, luolissa ei ole tuollaisia. Parissa vuodessa nuo tarjoilevat joka ravintolassa.


En usko jumalaan. En usko että "science fictionit" olisi saavutettava. En koe edes mitään tarvetta teleportata. Mielestäni on ihan yhtä hyvä järsiä jumalauskoisena raakaa ja karvaista mammutinpersettä luolannurkassa, kuin istua näkymättömyyspuku päällä raflassa robotin samalla tunkiessa ravintokiteitä edessäni olevalla älypöydälle. Se minusta.

Uskontopohjaisen ajattelun suurimmista epäkohdista on juuri tämä illuusio jota juuri demonstroit: Emme tule koskaan tietämään kaikkea ja juuri tämä absoluuttinen ajattelu suurine vastauksineen vääristää tämän. Jos sinulle olisi lapsesta asti opetettu ettet tule koskaan tietämään kaikkea hyväksyisit sen täysin normaalina, mielesi on jo valitettavasti raiskattu.


Tieteellisen ajattelun suurin epäkohta on mielleyhtymä, että asiat ovat paremmin, kuhan vain tiedetään enemmän. Toinen suuri epäkohta on tiedeläisten tapa sulkea asioita mielestä, jos nykytutkimus osoittaa ne mahdottomiksi. Asioiden tutkiminen ja kokeilu ovat kieltämättä kyllä elämän suola, mutta kokemusta ei tulisi mielestäni missään vaiheessa uskoa absoluuttiseksi totuudeksi. Ei ainakaan ennen, kun tosiaan tiedetään KAIKKI. Pitää vain mielensä avoimina kaikelle, niin kyllä sieltä jotain paljastuu

Hassua että uskonnot pudottavat kokoaika opetuksistaan asioita joita tiede kumoaa. Lopulta jäljelle ei jää mitään muuta kuin "Jumala on olemassa, usko tai pala helvetissä" .


Hassua, että tiedeihmiset kieltävät jumalien olemassaolon lähes absoluuttisena faktana. Silti vaikka samat hemmot yhteen ääneen paasaavat kuinka on vielä niin paljon asioita mitä emme tiedä. Termi tiede käsittääkseni syntyessään tarkoitti tutkimista ja kokemuksien kautta oppimista. Nykyään se on muodostunut joillekkin uskonnoksi.

Yksi paha kyssärikin olisi: Oletko varma, ettei ihminen ennen science fictioneiden saavuttamista tuhoa koko rotuaan pyrkiessään tietämään kaiken? LHC:n käynnistyessä osa tiedemiehistä myönsi 0,0000000001% tjsp mahdollisuuden mustan aukon syntymiseen ja samalla ihmiskunnan tuhoon. Silti se käynnistettiin.

Toinen kyssäri: Jos muualla universumissa on elämää, miksi emme ole kuulleet tai nähneet sitä? Olisiko käynyt niin, että ennen kuin heidän teknologiansa kehittyi sille tasolle, jolla pystyttiin matkustamaan tai viestimään universum-luokan välimatkoja se onnistuikin tuhoamaan itsensä?
Ei se ollutkaan vaarallista, vaan suorastaan jopa nautinnollista.

Coolvice

Re: HK - eli hihhuleiden kilta

ViestiKirjoittaja Coolvice » 10.7.2010 8:58

SHIRF kirjoitti:...

Pointtihan viestissäni oli se, että raha on resurssien vaihdon väline, joka tosin nykyisessä rahajärjestelmässä on muodostunut myös resurssiksi itsessään. Miten rahan poistaminen ratkaisisi mitään ongelmia? Eikö tällöin pitäisi poistaa ihmisistä taipumus vaihdannaisuuteen. Muutenhan tulee aina uusi "raha" eli resurssi, jonka ihminen näkee arvokkaaksi.


Melkein jo otin sen kannan ettei ole velvollisuuteni opettaa nyt ihan perusasioita mutta kai se on taas pakko. Asenteeni ei ole ylimielinen, väsyttää vaan välillä. Toivon että luet vastaukseni ajan kanssa ja kriittisellä ajatusmallilla ja tutustut ensin TÄHÄN linkkiin.

Voisitko myös perustella väittämiäsi etkä vain esittää väittämiä? Täytyyhän mielipiteesi pohjatua johonkin? Jotta tämä keskustelu etenisi en voi olla se ainoa osapuoli joka perustelee mielipiteensä, kiitos!

Ihmisen ei ole taipuvainen mihinkään. Jos olisit oppinut omistamisen sijasta jakamiseen ja sinua ei olisi tehty henkisesti ja fyysisesti riippuvaiseksi (dopamiini) vaihtamisesta ja omistamisesta ja päin vastoin rohkaistu ja opetettu näihin käyttäytyisit toisin. Tiedän sen siksi että jos SINUT olisi kasvatettu pääkallonmetsästäjä-intiaanien parissa ja kysyisin että: "Eikö sinua häiritse että sinulla on kymmenen valkoihoisen päätä kepissä?" Vastaisit: "Häiritsee!!! Veljelläni on kaksikymmentä!!!" Vaikka kyse on riippuvuudesta ei se tee eroa.


Yleisiä väittämiä. Arvokkain resurssi jota tulee vaihtaa on tieto, se pitää vain ymmärtää koulutuksen kautta. Lähtökohdittain on hyvä tiedostaa että raha on metsätäjä-keräiliä Homo Sabienssille voimakas dopamiinin lähde, se aiheuttaa riippuvuutta. On hyvä kyseenalaistaa että "miksi puolustan rahaa?". Omista motiiveistaan on hyvä olla perillä, harvoin sitä on.
Tavavarat maailmassa joita on tarpeeksi jokaiselle menettävät arvonsa. Tavaroilla on vaihdannais arvoa ainoastaan silloin jos jotain on niukasti saatavilla. Ihmisellä on monia geneettisiä taipumuksi joista monet itsetuhoisia ja haitallisia. Vastustathan päivittäin monia muitakin kuin keräilijä-viettiäsi, esimerkiksi alfa-käytöksesi asiakkaan tai pomon edessä, tai seksuaaliviettisi kun et raiskaa jokaista kaunista naista. Tätä kutsutaan inhimillisyydeksi. Viettien rajoittamista ja rationaalisen ajattelun korostamista, eikä siinä ole mitään pahaa, sitä päinvastoin kutsutaan "sivilisaatioksi".

Miksi keräilijä-vietti on ainoa jota meidän ei tulisi rajoittaa? Etkä näe mainonnan haitallisuutta ja sen korruptoituneisuutta? Eikö sinua vituta elää sairaiden arvojen ja moraalien maailmassa jossa talous on tärkeämpää kuin jäävuoren huippuna lasten henkinen ja fyysinen hyvinvointi? Tai teollisuuden loputun oikeus hairauttaa ihmisiä vieteillä joiden olemassa olosta ihmiset eivät edes ole tietoisia?

Ihmisellä on "taipumus" siihen mihin ympäristö, niukat tai runsaat resurssit ja ihmiset, ovat meidät totuttaneet ja opettaneet.
Myönnän että on vaikeaa hahmottaa maailmaa sen kaikkine elementteineen ja epäkohtineen koska olet syntynyt epätieteelliseen ja matearilistiseen maailmaan, se on kuitenkin luotu keinotekoisesti emmekä tarvitse tälläistä ympäristöä, päinvastoin. Se ei ole helppoa ja viettejämme hyväksikäyttävä rahatalous ei tee asiaa yhtään helpommaksi.


Tieteenalojen kehittyminen loi rahan. En ole missään nähnyt satunnaista jengiä euroja tai dollareita lietsomassa korruptiota.


Tieteenalojen kehittyminen ei todellakaan luonut rahaa. Rahaa on ollut kymmeniä tuhansia vuosia ja tieteitä vain satoja vuosia. Dopamiini ja laumakäytös valjastavat rahan tuoman vallan ja sitä kautta korruption. Raha on, kuten sanoit, työkalu ja myös vallan väline. Sekö ei aiheuta turhaa riippuvuutta jos kerran kaikki pärjäisivät ilmankin jos nostaisimme elintasoa globaalisti? Kilpailutilannetta ei olisi eikä sen tuomia ongelmia.

En usko jumalaan. En usko että "science fictionit" olisi saavutettava. En koe edes mitään tarvetta teleportata. Mielestäni on ihan yhtä hyvä järsiä jumalauskoisena raakaa ja karvaista mammutinpersettä luolannurkassa, kuin istua näkymättömyyspuku päällä raflassa robotin samalla tunkiessa ravintokiteitä edessäni olevalla älypöydälle. Se minusta.


Kaikki uusi aina pelottaa, kyllä se siitä. Tottuakseen ajatukseen pitää ymmärtää kokonaisuus: asian haitat ja hyödyt. Tarve noihin tulee tietoisuudesta. Sciense fictionia toteutuu koko ajan, on vähemmän jäljellä 80-luvulta kun mitä oli alunperin scifiä, suurin osa on siis toteutettu.

Tieteellisen ajattelun suurin epäkohta on mielleyhtymä, että asiat ovat paremmin, kuhan vain tiedetään enemmän. Toinen suuri epäkohta on tiedeläisten tapa sulkea asioita mielestä, jos nykytutkimus osoittaa ne mahdottomiksi. Asioiden tutkiminen ja kokeilu ovat kieltämättä kyllä elämän suola, mutta kokemusta ei tulisi mielestäni missään vaiheessa uskoa absoluuttiseksi totuudeksi. Ei ainakaan ennen, kun tosiaan tiedetään KAIKKI. Pitää vain mielensä avoimina kaikelle, niin kyllä sieltä jotain paljastuu


Et selvästikkään ole perillä teknologia todellisesta tasosta maapallolla? Tarkenna alueita jossa huomaat olevan puutteita niin autan sinut eteenpäin. Väität että se on epäkohta koska et ole opiskellut asioita, jos olisit huomaisit ettei väitteelläsi ole tarpeeksi pohjaa. Aivan kaikki hyvinvointi mitä rodullamme on on juurikin tieteen ja tekniikan ansiota. Jos et tuota ymmärrä niin en voi lähtökohdittain auttaa sinua, jos kukaan muukuin sinä itse. Siitä pisteestä eteenpäin apua sitten löytyykin

Voitko antaa edellisistä yksityiskohtaisia esimerkkejä? En pysty vastaamaan väittämiisi jos et tarkenna niitä kun et perustelekkaan.

Hassua, että tiedeihmiset kieltävät jumalien olemassaolon lähes absoluuttisena faktana. Silti vaikka samat hemmot yhteen ääneen paasaavat kuinka on vielä niin paljon asioita mitä emme tiedä. Termi tiede käsittääkseni syntyessään tarkoitti tutkimista ja kokemuksien kautta oppimista. Nykyään se on muodostunut joillekkin uskonnoksi.


Tiede ei ole muodustunut absoluuttisuudellaan uskonnoksi vaan se on jäänne ja heijastus uskontopohjaisesta absoluuttisesta ajattelusta ja tiede-uskontoakselin väliinputoajista

Tieteessä ei ole absoluuttisia faktoja, koko tiede perustuu kyseenalaistamiseen ja vain toistuvat onnistuvat kokeet osoittavat jonkin todeksi, kunnes se kumotaan. Uskonnot taas perustuvat absoluuttisuuteen josta yritän ihmisiä vierottaa. Jumalan olemassa olo nyt vain on noin 99,95% epävarmaa, tälläisiä lukuja tieteessä kutsutaan totuuksiksi, ymmärrän että olet saanut vaikutteita uskonnollisesta yhteiskunnastamme, huomaathan? On totta että monilla on alkuun vaikeuksia vieroittautua uskonnollisesta absoluuttisuudesta kääntyessään ateistiksi, aika tuo nöyryyttä erehdysten myöntämisen kautta. Olen siis samaa mieltä. Hienosti perusteltu.

Yksi paha kyssärikin olisi: Oletko varma, ettei ihminen ennen science fictioneiden saavuttamista tuhoa koko rotuaan pyrkiessään tietämään kaiken? LHC:n käynnistyessä osa tiedemiehistä myönsi 0,0000000001% tjsp mahdollisuuden mustan aukon syntymiseen ja samalla ihmiskunnan tuhoon. Silti se käynnistettiin.


Ennemmin uskonnot, uskonnollinen ajattelun halvaannuttaman kriittisen ajattelun puute ja uskontojen väliset konfliktit tuhoavat rotumme.Tiede jos jokin meidät noilta pelastaa, katso tämä. Sitä paitsi on ihmisen KOHTALO asuttaa avaruus johon tiedettä tarvitaan: aurinko alkaa miljardin vuoden päästä hitaasti laajeta ja jos emme ole siihen mennessä poistuneet planeetalta niin...

LHC:ssä stabiilin singulariteetin syntyminen makasi todella pienellä prosenttilla ja oli riskin arvoinen. Pimeään energiaan ja pimeään aineeseen on saatu uusia teorioita LHC:n tuloksista. Jos luku olisi ollut 0,1% en usko että sitä olisi käynnistetty. Todellisuudessa tuota riskiä ei ole koska singulariteetti vaatii saavuttaakseen stabiilin tilan enemmän materiaa kuin muutaman kvarkin: tähtitieteellisesti enemmän kvarkkeja.

Toinen kyssäri: Jos muualla universumissa on elämää, miksi emme ole kuulleet tai nähneet sitä? Olisiko käynyt niin, että ennen kuin heidän teknologiansa kehittyi sille tasolle, jolla pystyttiin matkustamaan tai viestimään universum-luokan välimatkoja se onnistuikin tuhoamaan itsensä?


Helppo kysymys johon olisit itsekkin saanut vastauksen tällä videolla, siinä näet visuaalisesti miten kaukana radioaallot ovat maasta, ihan vieressä.: Jos ihmisrotu olisi heti syntyessään muutama satatuhatta vuotta sitten jo lähettänyt ensimmäiset radiosignaalit olisitvat ne voineetkin saavuttaa toisen kehittyneen rodun. Ihmisen radiosignaalit eivät ole kuin muutaman hassun valovuoden päästä maapallolta.

SETIä (Search for ExtraTerestial Intelligence) onkin saanut kaverikseen OSETIN (OpticalSETIjoka käynnistyi viime vuonna. Sillä havainnoidaan laserpulsseja koska niillä voidaan lähettää enemmän tietoa:Kkoko internetin data voitaisiin lähettää muille tähdille 2:ssa päivässä. Myös exoplaneettojen havainnointimenetelmät, veden, vedyn, elämän rakennusaineiden havainnointimenetelmät kehittyvät koko ajan. Lupaavia pulsseja onkin löydetty mutta niitä ei ole pystytty decryptaamaan. Varmaa tietoa siis ei ole.

Rotu joka joka on selvinnyt laumana kehittääkseen tegnologiaa tähtienväliseen matkailuun ei voi olla agressiiven tai kasvanut ulos siitä. Ihminen on vielä kaukana siitä ja olemme jo alkaneet rauhoittua, katsoppa 50 vuotta taakseppäin maailman agressiivisuutta. Nykyinen agressiivisuus johtuu jo ihan muista syistä, kuten keinotekoisesta resurssien puutteesta ja negatiivisestä viettien vahvistamisesta rahataloudessa.

Agressiivisuus on aina tiedon puutetta, enkä usko että tähtimatkailuroduilla on niitä ongelmia, varsinkaan kun todennäköisesti robotit kartoittavat avaruutta, ei ihminen.

Kun puhutaan todennäköisyyksistä ja kun tiedämme maasta ne ääriolot joissa elämää esiintyy ja syntyy ja kun tiedämme edes näkyvän universumin laajuuden ja ne 400mjr x200mjr tähtijärjestelmää x vielä planeetat jotka kiertävät niitä on äärimmäisen epätodennäköistä jos avaruudessa ei ole elämää. Ja näyttää todennäköiseltä että elämää löytyy jo usealta kiertolaiselta aurinkokunnastamme. Aminohappojen rakennusaineitakin on löydetty avaruudesta. Ja vettä! Ja paljon!

Mieti jos lehmät rauhallisina eläiminä olisivat olleet niitä älykkäitä? Tai jokin muu puhdas kasvinsyöjä. Hypoteesejahan nuo.

Huomasitko tähän postin?
Viimeksi muokannut Coolvice, 11.7.2010 10:30. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

XAss

Re: HK - eli hihhuleiden kilta

ViestiKirjoittaja XAss » 10.7.2010 17:47

Voiei.. taas uskonto/raha/maailmanparannus samassa topiikissa. Ratkaisu ois kyllä yleensä ottaen selvillä tähän kaikkeen, mutta ihminen kasvatettuna olentona siihen mitä se on nykytilanteessa, on ihan liian "tyhmä" voidakseen ratkaista mitään. Meitä on liikaa ja eripuraista tietoa on liikaa. Kaikille ei yksinkertaisesti saa iskostettua samaa ajattelutapaa saati sitten vielä oikeata.

Ainut keino siihen ois saada KAIKKI maailman lapset/vauvat erotettua meistä vanhemmista jo tietyn kannan omaavista ihmisistä ja saada heille sellainen koulutus/oppi/arvot että kaikille saatais tasa-arvo ja leipä. Pitäs saada kitkettyä pois kaikki pelko, kateus & viha. Tilalle rakkautta, oikeanlaista velvollisuuden tunnetta, avarakatseisuutta.

Jatkakaa, tästä tulee vielä piiiiiitkä topikki.

Coolvice

Re: HK - eli hihhuleiden kilta

ViestiKirjoittaja Coolvice » 11.7.2010 10:50

XAss kirjoitti:Voiei.. taas uskonto/raha/maailmanparannus samassa topiikissa. Ratkaisu ois kyllä yleensä ottaen selvillä tähän kaikkeen, mutta ihminen kasvatettuna olentona siihen mitä se on nykytilanteessa, on ihan liian "tyhmä" voidakseen ratkaista mitään. Meitä on liikaa ja eripuraista tietoa on liikaa. Kaikille ei yksinkertaisesti saa iskostettua samaa ajattelutapaa saati sitten vielä oikeata.


"Tyhmä" = Tietämätön, ja tietämättömyys on helppo korjata. Ihmisen mieli on dynaaminen laitos joka tarkoittaa sitä että ihminen oppii uutta läpi elämän. Tähän vaikuttaa ympäristön tietoisuus joka on myöskin korjattavissa koulutuksella. Elämme fantastisen mielenkiintoisia ja haastavia aikoja koska ristiriitaista tietoa on todellakin paljon ja opetettavia vielä enemmän. Haasteet ovat mukavia! Tosin opettelemalla kriittisen ajattelun salat on faktat helppo erottaa fiktiosta.

Ainut keino siihen ois saada KAIKKI maailman lapset/vauvat erotettua meistä vanhemmista jo tietyn kannan omaavista ihmisistä ja saada heille sellainen koulutus/oppi/arvot että kaikille saatais tasa-arvo ja leipä. Pitäs saada kitkettyä pois kaikki pelko, kateus & viha. Tilalle rakkautta, oikeanlaista velvollisuuden tunnetta, avarakatseisuutta.


Heh, jos se olisi mahdollista. Siihen asti pitää opettaa vanhempia, vieroittaa ihmisiä materialismistä ja kohottaa ihmisten toleranssia näihin negatiivisiinkin asioihin niitä kohtaamalla. Viha, kateus ja pelko häviävät sukupolvien saatossa.

Jatkakaa, tästä tulee vielä piiiiiitkä topikki.


Toivottavasti, laita linkki kiertämään ja olisin onnellinen jos joku osallistuisi tähän keskusteluun :)

Coolvice

Re: HK - eli hihhuleiden kilta

ViestiKirjoittaja Coolvice » 13.7.2010 17:45

Hyvä kommentti 23.11.2008 klo 20:39 Savon Sanomien Uskonto ja elämänkatsomus keskustelupalstalla:

:yes: :yes: :yes:

Kirkkoherra jäähylle suhdekohun vuoksi
20.11.2008 1:51

Laihian kirkkoherra Mertsi Saarela on erotettu määräajaksi pappisvirastaan.

Taas sitä saa kuulla kun pappi todistaa elämällään.

Suhdekohu on normaalia kirkon pappien parissa.
Milloin piispa panopuuhissa, milloin pappi tappelee mustasukkaisen aviomiehen kanssa.

Pappi tunki perunan perseeseen mutta epäonnistui,sillä peruna juuttui peräpuoleen.

Pappi leikkauttaa sukupuolielimensä vaihtaen sen naisen elimen kaltaiseksi.

Arkkipiispa siunaa sukupuolenvaihdos operaation.

Papit homojen ja lesbojen suojelijoina.

Kirkko setaa parempi paikka kaikille pervertikoille.

Pappi sanoo:liity kirkkoon?

Järki sanoo:Pakene, lähde pois sodomasta ja tee se mahdollisimman pian.

Ja kun vielä erikoisuskovaiset nuo uskovien kasteella kastetut sekaantuneina alaikäisiin, niin mihin ihmiset enään voivat uskoa?

Avatar
SHIRF
1 tähti
1 tähti
Viestit: 203
Liittynyt: 8.7.2009

Re: HK - eli hihhuleiden kilta

ViestiKirjoittaja SHIRF » 15.7.2010 22:42

Tosin opettelemalla kriittisen ajattelun salat on faktat helppo erottaa fiktiosta.


Ja opettelemalla avaran ajattelun "salat" ei faktaa ja fiktiota enää yritäkkään erottaa.

Tieteenalojen kehittyminen ei todellakaan luonut rahaa.


Pahoittelen artikulointiani. Tarkoitin että tieteen, eli tutkimisen ja kokemisen kautta oppiminen aiheutti rahan ja vaihdantatalouden kehittymisen. Ihminen huomasi, että näin resurssien liikuttelu helpottuu ja toteutti rahan.

Kaikki uusi aina pelottaa, kyllä se siitä. Tottuakseen ajatukseen pitää ymmärtää kokonaisuus: asian haitat ja hyödyt. Tarve noihin tulee tietoisuudesta. Sciense fictionia toteutuu koko ajan, on vähemmän jäljellä 80-luvulta kun mitä oli alunperin scifiä, suurin osa on siis toteutettu.


En tunne pelkoa, kun ajattelen tulevaisuutta hypoteettisesti. Tätä kautta on helppo ajatella asioita objektiivisesti. Pidän kyllä aika todennäköisenä sitä, että tulen näkemään ihmismäisiä robotteja. Sinä taas vaikutat pitävän sitä itsestäänselvyytenä. Onko mielestäsi esimerkiksi robo-tarjoilijasta sinulle jotain hyötyä?

Et selvästikkään ole perillä teknologia todellisesta tasosta maapallolla? Tarkenna alueita jossa huomaat olevan puutteita niin autan sinut eteenpäin. Väität että se on epäkohta koska et ole opiskellut asioita, jos olisit huomaisit ettei väitteelläsi ole tarpeeksi pohjaa. Aivan kaikki hyvinvointi mitä rodullamme on on juurikin tieteen ja tekniikan ansiota. Jos et tuota ymmärrä niin en voi lähtökohdittain auttaa sinua, jos kukaan muukuin sinä itse. Siitä pisteestä eteenpäin apua sitten löytyykin

Voitko antaa edellisistä yksityiskohtaisia esimerkkejä? En pysty vastaamaan väittämiisi jos et tarkenna niitä kun et perustelekkaan.


Väitän ettei kukaan ole täysin perillä teknologian tasosta maapallolla. Myönnän kyllä olevani teknologisessa tietämyksessä jäljessäsi, mutta en ole nyt halukas kuulemaan luentoa teknologian tilasta. Tiedän ettei se muuttaisi mitenkään suhtautumistani tieteeseen.

Väittämäni puolestaan nojautuvat kaikki omaan kokemukseeni asioista, eikä niille sen vankempaa pohjaa ole tarjolla.

Tieteessä ei ole absoluuttisia faktoja, koko tiede perustuu kyseenalaistamiseen ja vain toistuvat onnistuvat kokeet osoittavat jonkin todeksi, kunnes se kumotaan. Uskonnot taas perustuvat absoluuttisuuteen josta yritän ihmisiä vierottaa. Jumalan olemassa olo nyt vain on noin 99,95% epävarmaa, tälläisiä lukuja tieteessä kutsutaan totuuksiksi, ymmärrän että olet saanut vaikutteita uskonnollisesta yhteiskunnastamme, huomaathan? On totta että monilla on alkuun vaikeuksia vieroittautua uskonnollisesta absoluuttisuudesta kääntyessään ateistiksi, aika tuo nöyryyttä erehdysten myöntämisen kautta. Olen siis samaa mieltä. Hienosti perusteltu.


Näiden väittämien kanssa olen kyllä 99,95% yhtä mieltä. Lisäksi vielä haluisin ymmärtää mistä kumpuaa tarpeesi "vieroittaa" ihmisiä. Uskonto perusteena toki tehdään täysin uskontojen perusaatteiden vastaisia tekoja. Tieteen nimissä tehdään myöskin asioita, joita suurin osa tiedeläisistä pitää pahana. Eläminen uskontojen perusaatteiden mukaan on yksi tapa pysyä elämänsä tyytyväisenä, vailla tietoa kaikesta. Itse pidän kuitenkin hyvin todennäköisenä, sitä ettei ihmiskunta kaikkea tietoa tule koskaan löytämäänkään.
Ei se ollutkaan vaarallista, vaan suorastaan jopa nautinnollista.

Coolvice

Re: HK - eli hihhuleiden kilta

ViestiKirjoittaja Coolvice » 16.7.2010 7:22

SHIRF kirjoitti:...

Ja opettelemalla avaran ajattelun "salat" ei faktaa ja fiktiota enää yritäkkään erottaa.


Pätisipä tuo tieteisiinkin.
Pahoittelen artikulointiani. Tarkoitin että tieteen, eli tutkimisen ja kokemisen kautta oppiminen aiheutti rahan ja vaihdantatalouden kehittymisen. Ihminen huomasi, että näin resurssien liikuttelu helpottuu ja toteutti rahan.


Noniin nyt päästiin asiaan, jos kaikkea tuotettaisiin automatisoimalla niin paljon ettei kukaan haluaisi enää vaihtaa mitään, paitsi ehkä taiteita ja koneet tekisivät turhat ja yksinkertaiset työt niin mihin rahaa enään tarvittaisiin? Todennäköisesti ihmiset vaihtelisivat taide-esineitä. En usko että vain taiteiden takia luotaisiin rahajärjestelmää uudelleen kun siitä kerran päästäisiin.

Ymmärrän että asia on vieras mutta eihän se voi mitään muuta ollakkaan, minullekaan, kun sellaista maailmaa ei ole koskaan nähty.
Sovella tuohon avaraa ajattelua.

...

En tunne pelkoa, kun ajattelen tulevaisuutta hypoteettisesti. Tätä kautta on helppo ajatella asioita objektiivisesti. Pidän kyllä aika todennäköisenä sitä, että tulen näkemään ihmismäisiä robotteja. Sinä taas vaikutat pitävän sitä itsestäänselvyytenä. Onko mielestäsi esimerkiksi robo-tarjoilijasta sinulle jotain hyötyä?


Hieno perspektiivi, oi kun kaikki ihmiset näkisivät tulevaisuuden näin. Katsoitko ASIMO linkkini? Siinähän sellainen pällisteli, voithan aina lentää Disneylandiinkin katsomaan sitä. Tai lataa tämä torrentti, James Mays Big Ideas S01E02, humanoidi roboteista ja yhdistä nuo kaikki robotit niin tadaa: Humanoidi.

Positiivinen puoli roboteista löytyy siinä että ne voivat korvata seuraavat: Yksinkertaiset itseään toistavat työt, eli noin 95% nykyisistä töistä. Nöyryyttävät työt kuten aivan kaikki palveluammatit, tajoilijat, myyjät, hierojat, hovimestarit, kokit, taksikuskit yms. kaikki jotka alentavat toiset palvelemaan "ylempiarvoisia" luokkayhteiskunnassa, jossa mekin todellisuudessa elämme. Mikään sektori ei ole niin henkisesti nöyryyttävä ja rasittava kuin palvelusektori.

...

Väitän ettei kukaan ole täysin perillä teknologian tasosta maapallolla. Myönnän kyllä olevani teknologisessa tietämyksessä jäljessäsi, mutta en ole nyt halukas kuulemaan luentoa teknologian tilasta. Tiedän ettei se muuttaisi mitenkään suhtautumistani tieteeseen.

Väittämäni puolestaan nojautuvat kaikki omaan kokemukseeni asioista, eikä niille sen vankempaa pohjaa ole tarjolla.


Heh, etkö näe ristiriitaa tuossa? Kuitenkin käytät tietokonetta, juot puhdasta vettä, asut talossa, käytät kyniä, olet saanut rokotteita, hammashuoltoa, tarvinnut teknistä tukea johonkin. Sano yksikin elämän osa-alue jonka laadusta tekniikka ei ole täysin vastuussa?

Ja jos mietit henkisiä puolia, ilman tekniikkaa koko päiväsi kuluisi veden, ruuan ja lämmön etsimiseen ja henkisyyteen jäisi hyvin vähän aikaa.

...

Näiden väittämien kanssa olen kyllä 99,95% yhtä mieltä. Lisäksi vielä haluisin ymmärtää mistä kumpuaa tarpeesi "vieroittaa" ihmisiä. Uskonto perusteena toki tehdään täysin uskontojen perusaatteiden vastaisia tekoja. Tieteen nimissä tehdään myöskin asioita, joita suurin osa tiedeläisistä pitää pahana. Eläminen uskontojen perusaatteiden mukaan on yksi tapa pysyä elämänsä tyytyväisenä, vailla tietoa kaikesta. Itse pidän kuitenkin hyvin todennäköisenä, sitä ettei ihmiskunta kaikkea tietoa tule koskaan löytämäänkään.


Tarpeeni vieroittaa ihmisiä uskonnoista on se että yllämainittujen asioiden lisäksi se että ihminen ei todellakaan ole tyytyväinen uskonnoissa vaikka niin väittää. Ensinäkin pakkomielle tuohon jumalaisen rakkauden pumppaamiseen johtaa konfliktiin aivokemiassa:
Endorfiini ja serotoniini ovat rajallisia välittäjäaineita aivoissa, jos jatkuvasti olet "jumalan rakkaudessa" tämä johtaa näiden krooniseen puutostilaan häiriten aivokemiaa aihettaen masennusta. Uskonnot ja masennus eivät ole hyvä yhdistelmä, seuraa jatkumo jota voisi luonnehtia narkoottiseksi riippuvuudeksi. Ja tiedät mitä riippuvuudet tekevät ihmisille ja heidän läheisilleen, uskonnot eivät todellakaan tee poikkeusta. Et usko millaista henkistä väkivaltaa "hyvän" nimissä suoritetaan uskonnollisissa perheissä kun kielletään viettejä ja syyllistetään turhaan ihmisiä, varsinkin kehittyviä lapsia. Puhumattakaa filosofian kieroutumisesta uskonnoissa.

Uskonnot myös halvaannuttavat tiedettä jossa meillä on paljon kehitettävää ja joka on vastuussa eliniän pidentämisestä, turvallisuudesta, elintarvikkeiden ja energia riittoisuudesta, vain muutamia mainitakseni. Yhtenä esimerkkinä on geeniteknologia koska ihmisiä kloonaamalla ratkaistaisiin esimerkiksi kantasolujen riittoisuus, jolla voitaisiin hoitaa suuri osa nykyisistä sairauksista elleivät uskonnolliset ihmiset näkisi tätä "jumalan leikkimisenä" tai "pahana"...

Uskonnot lietsovat myös turhia sotia ja yleistä hysteriaa jossa menetetään ihmishenkiä päivittäin.

Raha korruptoi kaiken, jopa tieteen. Viettipohjainen käyttäytyminen saa ihmiset käyttämään tiedettä ei toivotulla tavalla. Uskontoihin liittyvät hirveyden eivät taas selity täysin geeneillä vaan myös mielisairauksilla jotka noiden illuusioiden päälllä kukoistavat. Uskonnot ovat varsinainen mielisairauksien hydro, ja lisää siihen vielä päihteet niin...

En viitsi vastata pidemmin mutta jos et tuosta päässyt jyvälle uskontojen "pahuudesta" niin pidetään audiomiitti vaiikka TS3 tai skypessä niin pääset varmasti jyvälle.

Ongelma on siinä että kirkoilla on suotta "hyvä" maine, jos ihmiset ymmärtäisivät totuuden yhä useampi paheksuisi niitä. Uskonnot todellakin aiheittavat enemmän turhaa tuskaa, kärsimystä, kuolemaa ja ongelmia kuin säästävät.

Uskonnoilla oli aikansa, kuten kaikella. Ilman uskontoja emme olisi ikinä muodostaneet nykyistä sivistystämme ja käyttäytyneet sivistyneemmin selvitäksemme. Vaikka olenkin tästä uskonnoille kiitollinen niin illuusioiden aika on ohi ja juuri tieteen takia, ja sen vaarallisten implikaatioiden takia, niistä on päästävä. Uskonnot ja tiede, kuten maailma nykyään on, on vaarallinen yhdistelmä koska aina tulee joku, johtuen uskontojen älyllsesti halvaannuttavan luonteen takia, sanomaan että "tuo on pahaa, tai saatanasta" ja lietsoo hysteriaa joka ei välttämättä tapa suoraan ketään mutta epäsuorasti, jos se hidastaa esimerkiksi lääketieteellistä kehitystä.

Toivottavasti tämä vastasi kysymykseesi.

Avatar
SHIRF
1 tähti
1 tähti
Viestit: 203
Liittynyt: 8.7.2009

Re: HK - eli hihhuleiden kilta

ViestiKirjoittaja SHIRF » 24.7.2010 14:38

Noniin nyt päästiin asiaan, jos kaikkea tuotettaisiin automatisoimalla niin paljon ettei kukaan haluaisi enää vaihtaa mitään, paitsi ehkä taiteita ja koneet tekisivät turhat ja yksinkertaiset työt niin mihin rahaa enään tarvittaisiin? Todennäköisesti ihmiset vaihtelisivat taide-esineitä. En usko että vain taiteiden takia luotaisiin rahajärjestelmää uudelleen kun siitä kerran päästäisiin.


Olen huomannut ihmisien tyytymättömyyden "kaikkeen". Jos kaikkea tuotettaisiin tarpeeksi, jotain uutta keksittäisiin lisää. Ja todennäköisesti näistä asioista tulisi, uusi resurssi metsästäjä-keräilijä ihmiselle. Visioni on, että ihmisen olisi muututtava täydeksi ajatuskoneeksi, vailla tuntemuksia jotta pyrkiminen resurssien autonomiseen hallintaan päättyisi.

Heh, etkö näe ristiriitaa tuossa? Kuitenkin käytät tietokonetta, juot puhdasta vettä, asut talossa, käytät kyniä, olet saanut rokotteita, hammashuoltoa, tarvinnut teknistä tukea johonkin. Sano yksikin elämän osa-alue jonka laadusta tekniikka ei ole täysin vastuussa?

Ja jos mietit henkisiä puolia, ilman tekniikkaa koko päiväsi kuluisi veden, ruuan ja lämmön etsimiseen ja henkisyyteen jäisi hyvin vähän aikaa.


Positiivinen puoli roboteista löytyy siinä että ne voivat korvata seuraavat: Yksinkertaiset itseään toistavat työt, eli noin 95% nykyisistä töistä.


Mielestäni ei ole ristiriitaista, että käytän em. asioita vuonna 2010, vaikken uskokaan, että tekniikalla mitään ratkaistaisiin tai maapalloa vietäisiin "eteenpäin". Itse olen löytänyt oman tien ymmärtää ja tulkita ilmiöitä ja asioita, sivuuttamalla tarpeen muuttaa tai tehdä niille jotain. Koen mielenkiintoisemmaksi vain ajatella ja tutkia, sekä nähdä mille tolalle ne kehittyvät.

Olen rakennusmies ja uskon, että lasket rakennustyöt tuohon 95% töistä, jotka voitaisiin roboteilla korvata. Kuitenkin töissäkin jää aikaa henkisyyteen ja työnteon lomassa voi antaa ajatusvirran kulkea missä osa-alueella vain. Töissä myös tapahtuu paljon asioita, jotka koen hauskoiksi. Lisäksi aivojeni välittäjäaineet tuntuvat pysyvän toivotussa syklissä ja tuottavan minuudelleni mielihyvää. Fyysinen rasitus ei olekaan rasitus henkiseltä kannalta ollenkaan.

Miksi ihminen ylipäätään pyrkii pois fyysisestä rasituksesta ja haluaa saada uusia asioita elämäänsä hoitamalla vanhat epämiellyttävät rasitukset pois napin painalluksella. Virikkeiden etsimistä? Miksi ihminen kokee fyysisen rasituksen epämiellyttäväksi vaikka selviytymisen kannalta se on jopa positiivista.

Toivottavasti tämä vastasi kysymykseesi.


Ymmärrän syysi, mutta en tämän valistamisen tarpeen alkuperää. Valistamisen tarve on käsitykseni mukaan kehittynyt ihmiselle selviytymisen vuoksi. Kun ihminen huomaa jonkun asian olevan vaarallista ja kertoo tämän muille, vähenee lauman muiden jäsenten riski haavoittua tai kuolla. Tämän käsityksen mukaan sinulla ja papilla olisi siis täsmälleen sama tarkoitus tällä valistamisella. Ainoastaa visio hyvästä ja oikeasta on eri. (Ollaanko yhtään samoilla linjoilla tästä?)

Tiedän uskonnollisia ihmisiä, jotka ovat hyvinkin älykkäitä ja tiedostavia. Tiedän myöskin uskovaisia, jotka vaikuttavat toimivan laumaviettinsä perässä. Kun näiltä ihmisiltä kysyy jumalasta, on heidän käsityksensä hyvinkin eriäviä. Tiedostava ihminen ymmärtää jumalan enemmänkin kaiken koossa pitävänä voimana. Siis periaatteessa selitettävänä fysikaalisena ilmiönä. Jos ihminen tulee löytämään perustavanlaatuista tietoa universumin olemuksesta, näkisin nämä ihmiset ottamassa tämän kaiken koossa pitävän tuntemattoman voiman jumalana. Laumasielun näkisin muodostavan käsityksen siitä, kuinka pilven reunalla istuskeleva harmaapää olisi luonut tämänkin voiman. Toivottavasti ymmärsit mitä tarkoitin, en oikein osaa muodostaa tuntemattomasta täysin eksakteja ja järjellisiä lauseita :D Mutta jos tarkoitukseni selvisi, hyvä niin.

Tapasi keskustella uskovaisten kanssa on kovin kriittinen ja itse ainakin koen sinun hyökkäävän heitä vastaan asenteella: "Minä tiedän jo teidän ajatuksenne ja sen mistä ne johtuvat". Älä rakastu niin kovin aikaasi, ettet voisi antaa heille hetkeä jumalan ja ajatusmaailmansa selittämiseen. Ihmisen ajatukset ja tietoisuus ovat vielä toistaiseksi niin moninaiset ettei tiede pysty niitä täysin selittämään. Tämän vuoksi mielestäni paras tapa ymmärtää niitä, on toimiva kommunikaatio.

ps. Kylläpä oli pitkällinen prosessi vastata tähän. Erittäin antoisia ajatuksia herättävä keskustelu.
Ei se ollutkaan vaarallista, vaan suorastaan jopa nautinnollista.

Coolvice

Re: HK - eli hihhuleiden kilta

ViestiKirjoittaja Coolvice » 24.7.2010 18:12

:D pient

SHIRF kirjoitti:...

Olen huomannut ihmisien tyytymättömyyden "kaikkeen". Jos kaikkea tuotettaisiin tarpeeksi, jotain uutta keksittäisiin lisää. Ja todennäköisesti näistä asioista tulisi, uusi resurssi metsästäjä-keräilijä ihmiselle. Visioni on, että ihmisen olisi muututtava täydeksi ajatuskoneeksi, vailla tuntemuksia jotta pyrkiminen resurssien autonomiseen hallintaan päättyisi.


Nykyisessä kulutustaloudessa turhia tuotteita ja palveluita keksitään koko ajan. Ihmisen ei tarvitse muuttua ajatuskoneeksi rajoittaessaan viettejään, todiste: Ihminen rajoittaa seksuaaliviettiään ja kilpailuviettiään koko ajan jatkuvasti, sitä kutsutaan sivistyneeksi käytökseksi. Ihminen rajoittaa äidinvaistojaan antaessaan lapselleen vapauksia. Miksi keräilijä vietin rajoittaminen tekisi eroa tähän?

Mielestäni ei ole ristiriitaista, että käytän em. asioita vuonna 2010, vaikken uskokaan, että tekniikalla mitään ratkaistaisiin tai maapalloa vietäisiin "eteenpäin". Itse olen löytänyt oman tien ymmärtää ja tulkita ilmiöitä ja asioita, sivuuttamalla tarpeen muuttaa tai tehdä niille jotain. Koen mielenkiintoisemmaksi vain ajatella ja tutkia, sekä nähdä mille tolalle ne kehittyvät.


Voi olla, en nyt rakenna mitään paniikkia, että tulee lähiaikoinakin katalyyttisiä tapahtumia, kuten talousjärjestelmän romahtaminen jotka pakottavat meidät ja "omien polkujensa kulkijat" ottamaan kantaa käytännön asioihin. Tarpeet voivat muuttua ja koskaan ei ole typerää olla tutkimatta etukäteen vaihtoehtoja.

Olen rakennusmies ja uskon, että lasket rakennustyöt tuohon 95% töistä, jotka voitaisiin roboteilla korvata. Kuitenkin töissäkin jää aikaa henkisyyteen ja työnteon lomassa voi antaa ajatusvirran kulkea missä osa-alueella vain. Töissä myös tapahtuu paljon asioita, jotka koen hauskoiksi. Lisäksi aivojeni välittäjäaineet tuntuvat pysyvän toivotussa syklissä ja tuottavan minuudelleni mielihyvää. Fyysinen rasitus ei olekaan rasitus henkiseltä kannalta ollenkaan.


Olet täysin oikeassa. Lihaksisto on suurin hormonaalinen elin joka vaikuttaa koko kehon toimintaan. Jos lihaksia ei käytä niihin syntyy krooninen tulehdustila kuten rasvakudokseenkin jota on tapana kertyä jos ei liiku. Liikuntaa voi toki harrastaa muuallakin kuin töissä ja hauskoja asioita tapahtuu muuallakin kuin työpaikoilla. Rakentaminenkin on mukavaa. Ei se silti tarkoita sitä ettet voisi tehdä kaikkea tuota samaa ilman töitäkin. Kysymys pitemminkin kuuluu, mitä ne kaikki ihmiset tekevät joilta koneet vievät työpaikat?

Miksi ihminen ylipäätään pyrkii pois fyysisestä rasituksesta ja haluaa saada uusia asioita elämäänsä hoitamalla vanhat epämiellyttävät rasitukset pois napin painalluksella. Virikkeiden etsimistä? Miksi ihminen kokee fyysisen rasituksen epämiellyttäväksi vaikka selviytymisen kannalta se on jopa positiivista.


Niin, miksi ihminen keksi pyörän? Tai puimirin? En usko että ihminen kokee fyysistä rasitusta epämielyttävänä koska aivot palkitsevat liikunnan endorfiinillä. Raksoilla harvoin on yli 45-vuotiaita nivel ja lihasongelmien takia juuri johtuen liiasta rasituksesta.

Ymmärrän syysi, mutta en tämän valistamisen tarpeen alkuperää. Valistamisen tarve on käsitykseni mukaan kehittynyt ihmiselle selviytymisen vuoksi. Kun ihminen huomaa jonkun asian olevan vaarallista ja kertoo tämän muille, vähenee lauman muiden jäsenten riski haavoittua tai kuolla. Tämän käsityksen mukaan sinulla ja papilla olisi siis täsmälleen sama tarkoitus tällä valistamisella. Ainoastaa visio hyvästä ja oikeasta on eri. (Ollaanko yhtään samoilla linjoilla tästä?)


Samoilla linjoilla ollaan pappien kanssa, tosin toisella on todellisia ongelmia ja toisella mielikuvitusongelmia.

Valistamisen tarve: 1) Pankit kusettavat meiltä koko ajan rahaa, sinunkin palkastasi menee veroa joska kuluu 60% valtion velan korkojen lyhentämiseen, korkoja lainoista joita korruptoituneet poliitikot ovat meille ilman meidän lupaamme ottaneet. Oletko selvillä rahajärjestelmässä olevasta pyramidihuijauksesta? Oletko äänestänyt nykyisestä rahajärjestelmästä? Itse en ainakaan ole. Missä on demokratia? 2) Teknologinen työttömyys, koneet korvaavat meitä työvoimana koko ajan, missä työpaikat? 3) Planeettamme on kuolemassa, oletko huomannut? Kulutustalous pääsyynä.

Tiedän uskonnollisia ihmisiä, jotka ovat hyvinkin älykkäitä ja tiedostavia. Tiedän myöskin uskovaisia, jotka vaikuttavat toimivan laumaviettinsä perässä. Kun näiltä ihmisiltä kysyy jumalasta, on heidän käsityksensä hyvinkin eriäviä. Tiedostava ihminen ymmärtää jumalan enemmänkin kaiken koossa pitävänä voimana. Siis periaatteessa selitettävänä fysikaalisena ilmiönä. Jos ihminen tulee löytämään perustavanlaatuista tietoa universumin olemuksesta, näkisin nämä ihmiset ottamassa tämän kaiken koossa pitävän tuntemattoman voiman jumalana. Laumasielun näkisin muodostavan käsityksen siitä, kuinka pilven reunalla istuskeleva harmaapää olisi luonut tämänkin voiman. Toivottavasti ymmärsit mitä tarkoitin, en oikein osaa muodostaa tuntemattomasta täysin eksakteja ja järjellisiä lauseita :D Mutta jos tarkoitukseni selvisi, hyvä niin.


Suomessa uskonnollisuus on suht maltillista. Se ei silti poista sitä ongelmaa että monet uskovaiset eivät välitä planeetan saastumisesta koska luulevat jonkinlaisten lopun aikojen olevan tulossa, jumala siivoaa sitten meidän sotkut. Joo... Ei siivoa. Kuka ne sitten siivoaa, tällä menolla ei ole kohta siivoajia. Keskustelisin mieluummin todellisista ongelmista enkä mielikuvitusongelmista. Maailman ongelmat eivät todellakaan johdu synnistä.

Tapasi keskustella uskovaisten kanssa on kovin kriittinen ja itse ainakin koen sinun hyökkäävän heitä vastaan asenteella: "Minä tiedän jo teidän ajatuksenne ja sen mistä ne johtuvat". Älä rakastu niin kovin aikaasi, ettet voisi antaa heille hetkeä jumalan ja ajatusmaailmansa selittämiseen. Ihmisen ajatukset ja tietoisuus ovat vielä toistaiseksi niin moninaiset ettei tiede pysty niitä täysin selittämään. Tämän vuoksi mielestäni paras tapa ymmärtää niitä, on toimiva kommunikaatio.


On täysin irrelevanttia mitä mielikuvitusongelmia heillä on kun meillä on todellisia ongelmia. Pakko heitä on jotenkin herätellä, ei minua kiinnostaisi jos heitä olisi 5% väestöstä ja kaikki tuo heidän informaationsa ei leviäisi suljettujen ovien ulkopuolelle. Valitettavasti laki sallii moisen ja heitä on paljon paljon enemmän.

Olet silti oikeassa että toimiva kommunikaatio on avainsana. Kuitenkin aivopestyjä pitää kokemukseni mukaan aina vähän herätellä että heidän huomionsa saa. Heidät on peloteltu uskomaan mitä uskovat ja vastapelottelu on melkein ainoa keino, vaikkei humaanein, vähän herätellä heitä tähän maailmaan. Voi kun olisi parempi keino.

ps. Kylläpä oli pitkällinen prosessi vastata tähän. Erittäin antoisia ajatuksia herättävä keskustelu.


Jees jatketaan tästä, kivaa kun joku jaksaa rupatella. Ja extrapojot siitä että jaksat kirjoittaa, huomasitko tuon toisen Ateistithredin? Pisimpään vastaukseeni meni 50.min jos aletaan kisaamaan, ei aleta :D

Vieras

Re: HK - eli hihhuleiden kilta

ViestiKirjoittaja Vieras » 30.7.2010 0:14

Coolvice kirjoitti:
Ok, pelataan silti hetki ensin tätä "peliä". Pakko kysyä ketjun aloittajalta että miksi jumala loi niin äärettömän universumin triljoonineen, jos edes ymmärrät miten suuri luku se on, tähtijärjestelmineen ja elämää vain maapallolle? Ihminen ei todellakaan ole universumin keskipiste, on käsittämättömän ylimielistä ajatella niin.
Niin on se kuten sanoit ja se on hienoa, mielekästä on kuitenkin pelata realiteeteille koska todellisuus on ihmeellisempi kuin mitkään sadut. :


Pohjustus kaikille videoille
Tässä ehkä paras ja hauskin kaikista!
Creatonism vs. science
Evoluutio: ei emme ole syntyneet 4000 vuotta sitten puutarhassa
Lisää evoluutiota
Symphony of Science - musiikkia todellisuudesta
Nanoteknologiaa - EUXTV (EU:n virallista materiaalia)
Dokumentti maailmankaikkeudesta (juuri siitä missä elät)
Linkkiviidakko maanpääliseen julmaan todellisuuteen
Dorothy The Robot - Religions
Hawkings VS. religions (osa 1/2)
Bonusta creatonisteille

JA TIETENKIN:
Miten kääntyä ateistiksi? (1/2)
Miten kääntyä ateistiksi? (2/2)



Ja tässä esimerkkejä siitä miten uskonnot saavat aivosolut raksuttamaan:
Huoh....
Huoh x 2
Huoh x 3


Itse uskon jumalaan mutten kreationismiin, enkä kaikkeen mitä kristinuskovat sun muut väittää. Käännytys ei ole okei minusta tällaisena aikana, se on aina ollut liian aggressiivista, ja lisäksi jokaisella Suomenmaalla on varmasti perusteito siitä mihin täällä on ennen uskottu. Ja kristinuskohan on nuori uskonto täällä. Se minun usko on todellakin uskoa, ei se ole tietoa, ei edes omakohtaisia kokemuksia minulle. Tiedän, etten tiedä. Sinäkin tiedät ettet tiedä, onko jotakin voimaa mitä et itse käsitä tai hahmota sillä tavalla kuin se esiintyy, olemassa. Ei välttämättä ole, ja tarviiko minun olla hirveän pettynyt jos ei ole? Ei, koska en rakenna elämääni sellaisen varaan. En odota päätyväni taivaaseen, vaan menen kyllä varmaan helvettiin vaikka suht kiltisti olen elellyt. Jos joku pitää sitä tyhmänä, ei kiinnosta. Ei sitä pakko ole kertoa. En minäkään kerro jokaiselle kiihkoateistille miten rajoittu... ups. 8)

Ja on mulla logiikkaakin uskon takana. Raamattuahan on muuteltu historian saatossa moneen otteeseen, ja käännelty eri kielille. Ja kielet on mitä on, samoin senaikaisten ihmisten tietämys, ymmärrys ja maailmankuvat. Miten paljon raamattu on oikeasti muuttunut vuosien saatossa, sitä voi vain arvailla ilman parempaa tietoa olevat. Voi olla että raamattu on jonkun keksimä sepustus, voi olla että se on tositarina niiden ihmisten silmissä jotka sen kirjotti, mutta silti tieteellisesti selitettävissä ainakin seuraavan 500 vuoden sisällä, ja voi olla että ei ole olemassa jumalaa sellaisena kun raamattu sen nykyään tai milloinkaan on kuvannut. Ei mun usko ole kiveen kaiverrettu, se horjuu ku sanon tämmösiä, mutta mikä uskovainen mää oisin jos hylkäisin hyvät perusopit sen takia vaan että kirja voi olla vähän epätarkka epätäydellisten ihmisten takia. Luin jostain suomalaisesta tiedelehdestä tällä vuosikymmenellä, nimeä en muista, että jotkut tutkijat uskovat Jeesuksen parantaneen ihmisiä hampulla, ehkä hamppuöljyllä. Sinänsä ihan järkeenkäypä teoria kun hamppu tuntuu semmoinen ihmelääke olevan. Sopivasti voi suht merkityksettömän viestini päättää sanaan hamppu, hamppufoorumilla kun ollaan.

Coolvice

Re: HK - eli hihhuleiden kilta

ViestiKirjoittaja Coolvice » 30.7.2010 14:20

Ateismi on ainoastaan yksittäinen lähtökohta ajattelulle eikä rajoita mihinkään, päinvastoin. Mites yhteys jumalaan muuten sujuu kun oot poltellut?


Palaa sivulle “Vapaavyöhyke”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 8 vierailijaa