IS: Kivunhoito suomessa vielä puutteellista

Päihdepolitiikka, tiedotusvälineet, lainsäädäntö
Alueen säännöt
Politiikka ja media
Tämä alue on tarkoitettu kannabis- ja päihdepolitiikasta keskusteluun.

Alue on erittäin tiukasti moderoitu; lue ohjeet ennen kirjoittamista. Alueelle kuulumattomat keskustelut siirretään Tuhkakuppiin.
Kirjoita viestisi asialliseen ulkoasuun. Ylläpidolla on oikeus muuttaa epäasiallisen viestin sisältöä tai poistaa viesti.
Vieras

IS: Kivunhoito suomessa vielä puutteellista

ViestiKirjoittaja Vieras » 25.8.2004 15:04

Yllättävän moni kärsii kroonisesta kivusta. Tästä tulee tietysti mieleen että hamppu voisi tuoda helpotusta elämään hyvin monelle, varsinkin silloin kun kipulääkkeitä määrätään liian vähän. Luulisi myös että monessa tapauksessa olisi järkevämpää käyttää kannabista kuin opioideja, jotka aiheuttavat fyysistä riippuvuutta. Alla Iltiksen juttu:

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/sahkeet.asp?id=835434

Kivunhoito Suomessa vielä puutteellista
(25.8. 15:53)

Suomessa yleisin lääketieteellisiin tutkimuksiin ja hoitoon hakeutumisen syy on kipu. Lähes 800 000 suomalaista eli joka viides kärsii kroonisesta kivusta, joksi määritellään yli kolme kuukautta kestänyt yhtäjaksoinen kipu. Kolme prosenttia kärsii vaikeista kroonisista kivuista.

Huolimatta kipupotilaiden suuresta määrästä on kivunhoito Suomessa vielä lapsen kengissä.

Suomessa määrätään morfiininsukuisia opioideja vähän muihin maihin verrattuna.

- Lääkärit pelkäävät kipulääkkeiden väärinkäyttöä, vaikka tutkimusten mukaan vain hyvin pieni osa potilaista käyttää väärin lääkkeitä, huomauttaa dosentti, ylilääkäri Olavi Airaksinen Kuopion yliopistollisen sairaalan fysiatrian klinikalta.

Myös anestesiologian erikoislääkäri Voitto Järvimäki Oulun yliopistollisen sairaalan kipupoliklinikalta vahvistaa, että Suomessa sekoitetaan keskenään morfiinilääkkeiden katukäyttö ja lääketieteellinen käyttö.

Kroonista kipua kokevat etenkin syöpää sairastavat, reuma- ja selkäpotilaat, pahoista nivelrikoista ja nikamamurtumista kärsivät sekä luukatopotilaat. (STT)

Palaa sivulle “Politiikka ja media”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 2 vierailijaa