Matin ja Viinan seikkailut...

Päihdepolitiikka, tiedotusvälineet, lainsäädäntö
Alueen säännöt
Politiikka ja media
Tämä alue on tarkoitettu kannabis- ja päihdepolitiikasta keskusteluun.

Alue on erittäin tiukasti moderoitu; lue ohjeet ennen kirjoittamista. Alueelle kuulumattomat keskustelut siirretään Tuhkakuppiin.
Kirjoita viestisi asialliseen ulkoasuun. Ylläpidolla on oikeus muuttaa epäasiallisen viestin sisältöä tai poistaa viesti.
Avatar
myssy mynttinen
Viestit: 138
Liittynyt: 10.2.2004

Matin ja Viinan seikkailut...

ViestiKirjoittaja myssy mynttinen » 28.8.2004 9:47

Iltalehti 27.8.2004

Matti Nykänen vangittiin


Tampereen käräjäoikeus päätti vangita Matti Nykäsen perjantaina. Nykänen vangittiin todennäköisin syin epäiltynä tapon yrityksestä. Oikeus julisti sekä käsittelyn että siihen liittyvät asiakirjat salaisiksi.



Matti Nykänen vangittiin perjantaina todennäköisin syin epäiltynä tapon yrityksestä. Mervi Tapola-Nykänen vapautui torstaina Tampereen poliisivankilasta. Hänen ei enää epäillä osallistuneen veriseen yhteenottoon.
Tiistaina pidätetty Matti Nykänen vangittiin perjantaina. Nykäsen vaimo Mervi Tapola-Nykänen vapautettiin torstaina iltapäivällä, mutta Matti vietti perjantain vastaisen yön Tampereen keskustan poliisivankilassa.

- Tapola-Nykästä tullaan kuulemaan oikeudenkäynnissä todistajana. Hänen ei kuitenkaan ole pakko puhua miestään vastaan, kertoo tutkintaa johtava komisario Pasi Nieminen Nokian poliisista.

Niemisen mukaan tapauksen pääpiirteet ovat selvillä ja mitään yllättävää ei ole tullut poliisin tietoon. Tutkinnan valmistuminen vienee kuitenkin useita viikkoja. Parhaillaan poliisi odottaa lausuntoa keskusrikospoliisin laboratoriosta.

Puukotuksen uhriksi joutunut 59-vuotias mies on edelleen sairaalahoidossa, mutta hänet kotiutetaan Niemisen mukaan mahdollisesti jo lauantaina.


"Matti on atomipommi"
Torstaina iltapäivällä Nykäsen puheille poliisitalolle oli pyrkimässä liikemies Carl Danhammer. Ylöjärven Perussuomalaiset ry:n tuore puheenjohtaja joutui kuitenkin kääntymään ovelta tyhjin toimin.

- Halusin tulla katsomaan, mitä Matille kuuluu. Uutinen oli sokki, mutta olen osannut odottaa tätä jo pitkään. Yhteiskunnan olisi pitänyt järjestää Matille hoitoa jo ajat sitten. Kun minä ja Petteri (edesmennyt ternimaitoyrittäjä Petteri Jussila) yritimme takavuosina hommata Mattia hoitoon, meille sanottiin, että eivät sitä sivulliset voi tehdä, kun hoidon tarpeessa oleva ei ole holhouksen alla.

- Koko ajan olen pelännyt, että joltakulta lähtee henki ja nyt ollaan jo näin lähellä. Matti on kävelevä atomipommi. Nyt olisi paras, että häntä pidettäisiin säilössä, jotta mies saisi rauhoittua ja ajatella. Yhteiskunta päättää. Nyt ei voi enää sanoa, että syyllinen on ruusupuska.


Puukosta saanut on perhetuttu
Kohtalokkaana tiistai-iltapäivänä kesämökillä oli paikalla ainoastaan kolme henkilöä: Nykänen vaimoineen ja 59-vuotias miespuolinen puukotuksen uhri.

Uhri on perhetuttu, joka oli tehnyt ystävilleen remonttitöitä. Selkään vammoja saanut mies on yhä hoidettavana Tampereen yliopistollisessa keskussairaalassa, mutta hänen tilansa on vakaa.

Myös Matti sai kasvoihinsa haavoja ja naarmuja käsirysyn aikana. Uhrin mukaan mökillä oli vedetty sormikoukkua, mutta vielä ei ole varmaa, oliko Matille tappiollinen kisailu veriteon varsinainen motiivi. Uhrin mukaan Nykäsen reaktiot eivät olleet missään suhteessa edeltäviin tapahtumiin.

Poliisi on kuullut asian tiimoilta paitsi asianosaisia, myös poliiseja ja pelastushenkilökuntaa.

Tapolan suvun omistama huvila sijaitsee Nokian Tottijärvellä. Tontilla on useampia rakennuksia ja rantasauna. Paikkakuntalaisten mukaan mökki on ollut vähäisessä käytössä.

- Mervi ja Matti eivät ole siellä usein käyneet. Kun he ilmestyvät, he pysyttelevät yleensä omissa oloissaan, nimettömänä pysyttelevä paikkakuntalainen kertoo.


Vuosien tuomio mahdollinen
Jos ex-mäkikotka saisi aikanaan ehdottoman tuomion mökkipuukotukseen liittyen, myös hänen keväällä saamansa neljän kuukauden ehdollinen vankeus voitaisiin määrätä ehdottomaksi. Viimeisimmän pahoinpitelytuomion yhteydessä määrätty koeaika päättyy maaliskuussa 2006.

Ehdollinen on kuitenkin pieni murhe siihen verrattuna, että tapon yrityksestä voi rapsahtaa vuosien vankeustuomio.

SUSANNA YLILUOMA

http://www.iltalehti.fi/2004/08/27/2175144_uu.shtml


hyvä Matti, hyvä viina :roll:

Vieras

Re: Matin ja Viinan seikkailut...

ViestiKirjoittaja Vieras » 28.8.2004 11:07

Jos Matti olisi aikoinaan valinnut kannabiksen niin todennäköisesti hän edelleenkin loikkisi saatanan pitkälle.

Vieras

Re: Matin ja Viinan seikkailut...

ViestiKirjoittaja Vieras » 28.8.2004 11:55

mattiparka.
sen hengissä oleva ´manageri´ kiteytti asian, mies olisi tosiaan pitänyt laittaa hoitoon jo vuosia sitten.
ihme maa tämäkin, media on saanut pilata rassukan elämän, ja maineen viimeisetkin rippeet,
jotain säälipalkkaakin on saanut toilailuistaan,perkele.
kaikista tuntuu omat mokat olemattomilta kun matti sekoilee.
osta nyt uusi iltis, matti osti paistinpannun!!

matti on mun idoli. pelastakaa nykänen itseltään.

Avatar
Hemppo
Viestit: 721
Liittynyt: 14.2.2004

Re: Matin ja Viinan seikkailut...

ViestiKirjoittaja Hemppo » 29.8.2004 0:24

Miten tämä herra Nykänen niin kovasti kiinnostaa Suomen kansaa. Olihan hän aikoinaan maailman paras mäkihyppääjä, mutta siihen ne saavutukset taitavat jäädäkin.

Kyllä nämä Matin touhut varsinkin yksityiselämän puolella ovat menneet komiikan puolelle jo vuosikausia. Muutamia vuosia sitten mieshän tuli uskoon ja esiintyi radiohaastattelussakin jonkun uskonlahkolaisensa siivittämänä. Kestihän tätä tervettä elämää muutama viikko, jonka jälkeen suurilevikkinen aikakauslehti kertoi Matin nappailleen ravintolassa avoimesti alkoholia ja Diapam-tabletteja. Tätä harrastustaan mies on tainnut jatkaa enemmän tai vähemmän aktiivisesti jo vuosikausia. Säälittävää.

Mutta itsestäänhän se muutos on lähdettävä, ei sitä Mervi tai hömppälehdet saa aikaan. Lukemastani päätellen Mattia tosiaan odottaa ehdoton vankeustuomio, tapon yrityksestä tuomio lienee 3-6 vuotta. Ensikertalaisena tosin pääsee vapaaksi jo puolella ajalla. Kyllä tuo alkoholi tuntuu monelle olevan voittamaton vihollinen... Mutta voimia kaikille jotka A:sta kärsivät (ja tietysti kaikille muillekin!).
Huii! :foil:

huopa
Viestit: 28
Liittynyt: 4.8.2002

Re: Matin ja Viinan seikkailut...

ViestiKirjoittaja huopa » 29.8.2004 1:59

Komiikka matin jutuista hävisi minun kohdalla kun alettiin puukolla leikkiä ja ihmisiä satuttaa.

Minäkin uskoisin, että jos Matti olisi alkoholistin sijaan parantumaton pilvipää, ei saataisi lukea lehdistä ainakaan tällaisia onnettomia uutisia. Tappojen sijaan otsikoissa olisi (jos olisi) "Matti unohti Mervin baariin", "Matti kommentoi mäkiviikkoja, kuulijat ymmällään", "Matilla uusi teoria mäkihypystä", "Matin laulu-ura katkesi; Matti ei muista sanoja", "Matti unohti nimensä, esiintyi vuorovetten prinssinä", "Matti söi haastattelijan mikrofonin luultuaan sitä lakritsaksi", jne... katkelma kuvitellusta haastattelusta:
"A: Matti, olet ollut viime aikoina esillä keksimästäsi mäkihyppyteoriasta. Kertoisitko siitä hieman?"
"M: mm.. ai mikä?"
"A: Mäkihypyn uusi teoria, voisitko valottaa kuuntelijoillemme jotain yksityiskohtia?"
"M: aa, juu. Siis ajatellaanpa, että mäkihyppy olisi joku toinen urheilulaji, mutta ei mäkihyppy. Vaikka hiihto. Nythän vauhdinotto on kuin .. hmm.. mitähän se olikaan. No.. niin.. kuitenkin, idea oli, että nyt harjoitellaan mäkihyppyä uudella tavalla. Hypätään mäestä ja harjoitellaan... hei, jokos se ruokatarjoilu alkoi täällä?"
*A: Kyllä. Voisitko vähän tarkentaa tuota harjoitteluosuutta?"
"M: juu..." (matti syö)
(matti syö)
(matti syö)
jne..

kuitenkin, olisi paljon hauskempaa luettavaa kuin nämä nykyiset uutiset.

early pearl

Re: Matin ja Viinan seikkailut...

ViestiKirjoittaja early pearl » 29.8.2004 19:14

Entinen matti ja maija puukkosarja on muutettu uudelle nimelle, Matti ja Mervi...

Nastwood
Viestit: 26
Liittynyt: 30.7.2004

Re: Matin ja Viinan seikkailut...

ViestiKirjoittaja Nastwood » 29.8.2004 19:43

Tuolta voi käydä huutamassa ittelleen topikkiinliittyvän keräilyharvinaisuuden! http://www.huuto.net/fi/showitem.php3?itemid=10574707 :D

anjaganja
Viestit: 86
Liittynyt: 5.4.2004

Re: Matin ja Viinan seikkailut...

ViestiKirjoittaja anjaganja » 29.8.2004 22:12

Voi ei taas...Nämä jutut ovat niin surkeaa luettavaa. Olisipa se pakkohoito mahdollista. Minusta olisi ihan ok, jos lähimpien ihmisten vaatimuksesta voitaisiin toimittaa pakkohoitoon. Mutta eipä taida tähänkään olla resursseja...
"Tee työtä niin kuin eläisit ikuisesti ja rakasta niin kuin kuolisit huomenna"

Miksa
Viestit: 94
Liittynyt: 29.10.2003

Re: Matin ja Viinan seikkailut...

ViestiKirjoittaja Miksa » 30.8.2004 0:15

anjaganja kirjoitti:Voi ei taas...Nämä jutut ovat niin surkeaa luettavaa. Olisipa se pakkohoito mahdollista. Minusta olisi ihan ok, jos lähimpien ihmisten vaatimuksesta voitaisiin toimittaa pakkohoitoon. Mutta eipä taida tähänkään olla resursseja...


No olisko sit vielä ok jos esim. sun lähiomaises laittais sut pakkohoitoon 'kannabisongelmasi vuoksi'? :?
-Lyhyt ilo ei itketä-

Edwin

Re: Matin ja Viinan seikkailut...

ViestiKirjoittaja Edwin » 30.8.2004 0:44

Hmmm... olisiko niin, että tällä pakkohoito vaihtoehdolla viitattiin niihin ihmisiin jotka ovat vaaraksi muille.

Avatar
Prozac20mg
Viestit: 406
Liittynyt: 1.12.2001

Re: Matin ja Viinan seikkailut...

ViestiKirjoittaja Prozac20mg » 30.8.2004 16:29

main, that nigga matti all thugged out! Since his homie dead, dat motherfucker ack like he done lost his mind! Edelleen sitä mieltä että nyt oli matilla saumaa ruveta takomaan räpillä rahaa. Eikä media matin elämää pilannut, kyllä se oli urheilu ja viinanjuonti kun sen teki. Ajatelkaas jos ei matti olis voittanutkaan kultaa jokakisoista, ei olis tullu mainetta nousemaan hattuun eikä rahaa ryypätä. Nyt matti kärvistelis keski-iän kriisinsä kanssa jossain paskaduunissa tai kortistossa, yhtä onnellisena kun kaikki muutkin perusduunarit! Urheilu, Tuo ihmiskunnan vihollinen!

Kuu-ukko
Viestit: 14
Liittynyt: 22.5.2004

Re: Matin ja Viinan seikkailut...

ViestiKirjoittaja Kuu-ukko » 30.8.2004 19:56

Minusta kun lähinnä tuntuu että Matin ongelma on pään sisässä, ei päihteessä.

Jos Matti olisi pössytellyt sen viinoittelun sijaan, rappiolla todennäköisesti oltaisiin ihan yhtälailla. Eri tavalla vain.

Avatar
AKG
Viestit: 408
Liittynyt: 30.7.2004

Re: Matin ja Viinan seikkailut...

ViestiKirjoittaja AKG » 30.8.2004 20:13

Pakkohan sitä on aina vähän hirveämpiä tekoja tehdä, eihän lehdet enää kirjoita Matista ja Mervistä...ja juttupalkkiot jää siihen. Millä Matti sitten ryyppää? Kaippa se Mervi tekee sitä rahaa ihan kohtuullisen hyvin, mutta kuitenkin..


-A
Tosimies pesee kädet, kun käy kusella. Pelimies ei kuse käsille.

Miksa
Viestit: 94
Liittynyt: 29.10.2003

Re: Matin ja Viinan seikkailut...

ViestiKirjoittaja Miksa » 30.8.2004 23:01

Edwin kirjoitti:Hmmm... olisiko niin, että tällä pakkohoito vaihtoehdolla viitattiin niihin ihmisiin jotka ovat vaaraksi muille.


Niin, kai jotain pahoinpitelyjä uusivia ihmisiä voisi laittaa johonkin vankilan yhteydessä tai sen kaltaisesti toimivaan pakkohoitoon. Taitaa vaan olla monesti vähän niin ja näin pakollisten hoitojen toimivuuden kanssa, omaa tahtoa tarvittaisiin...
-Lyhyt ilo ei itketä-

Avatar
Hemppo
Viestit: 721
Liittynyt: 14.2.2004

Re: Matin ja Viinan seikkailut...

ViestiKirjoittaja Hemppo » 31.8.2004 2:48

Miksa kirjoitti:
Edwin kirjoitti:Hmmm... olisiko niin, että tällä pakkohoito vaihtoehdolla viitattiin niihin ihmisiin jotka ovat vaaraksi muille.


Niin, kai jotain pahoinpitelyjä uusivia ihmisiä voisi laittaa johonkin vankilan yhteydessä tai sen kaltaisesti toimivaan pakkohoitoon. Taitaa vaan olla monesti vähän niin ja näin pakollisten hoitojen toimivuuden kanssa, omaa tahtoa tarvittaisiin...


Toimivuudesta lienee aika ristiriitaista tutkimustietoa, mutta totuushan on se, että meitä tavallisia kaduntallaajia on suojeltava ainakin rikoksenuusijoilta, tähän lienee ainoa vaihtoehto jonkinlainen eristäminen yhteiskunnasta.
Huii! :foil:

Edwin

Re: Matin ja Viinan seikkailut...

ViestiKirjoittaja Edwin » 31.8.2004 4:38

Ongelmaisia ihmisiä pitää auttaa, ei sulkea pulloon.


Palaa sivulle “Politiikka ja media”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 4 vierailijaa