Hollantilainen aikakausilehti jakoi kannabiksensiemeniä :-)

Päihdepolitiikka, tiedotusvälineet, lainsäädäntö
Alueen säännöt
Politiikka ja media
Tämä alue on tarkoitettu kannabis- ja päihdepolitiikasta keskusteluun.

Alue on erittäin tiukasti moderoitu; lue ohjeet ennen kirjoittamista. Alueelle kuulumattomat keskustelut siirretään Tuhkakuppiin.
Kirjoita viestisi asialliseen ulkoasuun. Ylläpidolla on oikeus muuttaa epäasiallisen viestin sisältöä tai poistaa viesti.
Avatar
Cactaceae
3 tähteä
3 tähteä
Viestit: 898
Liittynyt: 14.6.2004

Hollantilainen aikakausilehti jakoi kannabiksensiemeniä :-)

ViestiKirjoittaja Cactaceae » 2.2.2005 14:12

http://www.helsinginsanomat.fi/tuoreet/ ... 1978417263

Kiinnostavia siemeniä lehden välissä
Julkaistu 31.1. 19:25


Hollantilainen aikakauslehti sisällytti uusimpaan numeroonsa epätavallisen tuotenäytteen: kaksi cannabis-kasvin siementä pienessä muovipussissa.
Nieuwe Revun päätoimittaja Mark Koster kertoi, että tempulla yritetään saada lisää julkisuutta uusimmalle numerolle, joka puolustaa marihuanan ja muiden huumeiden laillistamista.

Vaikka Hollanti on kuuluisa vapaamielisestä huumepolitiikastaan – coffee shopeissa saa myydä pieniä määriä marihuanaa ja hasista – myös miedot huumeet ovat lain kirjaimen mukaan laittomia. Syytteen saa kuitenkin vasta suurempien määrien hallussapidosta.

Kosterin mukaan huumeidenvastainen taistelu nielee vain rahaa johtamatta mihinkään. Päätoimittaja sanoi, etteivät viranomaiset ole ottaneet lehteen yhteyttä siemenpussien vuoksi. Monet kauppaketjut kuitenkin joko irrottivat lehden mukana tulleet siemenet pois tai jättivät koko numeron pois hyllyiltään.

AP




Helsingin Sanomat

Avatar
dagga
1 tähti
1 tähti
Viestit: 505
Liittynyt: 24.3.2004

Re: Hollantilainen aikakausilehti jakoi kannabiksensiemeniä

ViestiKirjoittaja dagga » 2.2.2005 15:23

Mielestäni tuo oli Suomen oloissa yllättävän positiiviseen sävyyn kirjoitettu uutinen. Tarkoitan nyt lähinnä otsikointia, missä puhutaan "kiinnostavista siemenistä lehden välissä", vaikka jutunhan olisi voinut aloittaa puhumalla HUUMEkasvin siemenistä. Tuosta voisi laittaa palautteena pienimuotoisen kiitoksen Hesarille.

Tästä tulee mielleyhtymä Hamppumarssiin 2005. Yleisölle jaettaisiin kannabisaiheisia flyereita, joiden välissä olisi Minigrip-pussissa pari hampunsiementä.

Avatar
Cactaceae
3 tähteä
3 tähteä
Viestit: 898
Liittynyt: 14.6.2004

Re: Hollantilainen aikakausilehti jakoi kannabiksensiemeniä

ViestiKirjoittaja Cactaceae » 2.2.2005 15:58

dagga kirjoitti:Mielestäni tuo oli Suomen oloissa yllättävän positiiviseen sävyyn kirjoitettu uutinen. Tarkoitan nyt lähinnä otsikointia, missä puhutaan "kiinnostavista siemenistä lehden välissä"



Juu samaan asiaan kiinnitin itsekin huomiota. Helsingin Sanomat kirjoittaa muutenkin aina asiallisesti ja kiihkoilematta, eikä tee mitään "skandaalijuttuja" mistä tahansa. Vaan uutisoi uutisoimisen arvoisia asioita ja sillä selvä. On selvä ero asialehden (HS) ja paskalehden (IL) välillä ;-)

Avatar
Psycho
1 tähti
1 tähti
Viestit: 320
Liittynyt: 19.9.2004

Re: Hollantilainen aikakausilehti jakoi kannabiksensiemeniä

ViestiKirjoittaja Psycho » 2.2.2005 16:19

"Myös oikeuden todistajiksi kiikuttamat yrityksen asiakkaat kertoivat ymmärtäneensä, että kyse on nimenomaan siementen myynnistä huumeviljelyä varten ja siksi tilanneensa tuotetta.
Oikeuden mukaan kyse oli huumausainerikoksen edistämisestä, sillä miehet tiesivät ostajien käyttävän myytyjä siemeniä huumausainekasvien kasvattamiseen."

Tuo on Hesarin Scanseedsin tuomiota koskevasta jutusta. Kiinnitin huomiota sanavalintaan "oikeuden todistajiksi KIIKUTTAMAT yrityksen asiakkaat". Suorastaan asenteellista, eikö totta? Vaan taitaa mennä tuulipukukansalta ohi...

Avatar
Dub kostaja
2 tähteä
2 tähteä
Viestit: 560
Liittynyt: 3.10.2003

Re: Hollantilainen aikakausilehti jakoi kannabiksensiemeniä

ViestiKirjoittaja Dub kostaja » 2.2.2005 17:42

Cactaceae kirjoitti:
dagga kirjoitti:Mielestäni tuo oli Suomen oloissa yllättävän positiiviseen sävyyn kirjoitettu uutinen. Tarkoitan nyt lähinnä otsikointia, missä puhutaan "kiinnostavista siemenistä lehden välissä"

Juu samaan asiaan kiinnitin itsekin huomiota. Helsingin Sanomat kirjoittaa muutenkin aina asiallisesti ja kiihkoilematta, eikä tee mitään "skandaalijuttuja" mistä tahansa. Vaan uutisoi uutisoimisen arvoisia asioita ja sillä selvä. On selvä ero asialehden (HS) ja paskalehden (IL) välillä


Mä luulen, että kyseessä on pikemminkin se, että asioista voi ja saa puhua eri tavalla eri asiayhteyksissä. Esim. kannabis on ulkomaista ja erityisesti amerikan hipeistä tai hollantilaisista keskustellessa kohtuullisen vaaratonta ainetta, joka tekee vain hölmöksi ja hitaaksi ja saa ihmiset nauramaan vallattomana. Suomen ja suomalaisten yhteydessä sallitut keskustelut koskevat sitä, aiheuttaako kannabis oikeasti psykooseja ja kuinka se olisi vain uusi päihde vanhojen lisäksi, samaan tyyliin kuin keskikalja tullessaan maitokauppoihin, jne. jne. samaa vanhaa sdaa... (Mitä vun paa puolihuolimatonta diskurssianalyysiä tuo nyt olikaan, häh?)

Sama sallittu asiayhteysero on iltapäivälehtien ja päivälehtien välillä, ensimmäinen saa vedota tunteisiin ja esittää jyrkkiä mielipiteitä minkä tahansa asian puolesta/vastaan (useimmiten vastaan), jälkimmäiseltä odotetaan vain faktojen raportointia ja analyysiä (... mutta koska viestintä ei koskaan ole mielipideneutraalia, nämä vasta ovatkin vaarallisia ajatuskoneita, koska ihmiset eivät tietoisesti muista suodattaa toisen mielipiteitä pois juuri mielipiteinä... blaahblaahblaah... jotain semmosta.)

Mielestäni tuo voisi olla ihan hyvin hassujen uutisten palstalla iltapäivälehdissäkin, niillä kun oikeasti ei ole mitään linjaa tai ongelmaa ristiriitaisten sanomien lähettämisen kanssa.

DK
palaa se laitonkin kukka, sano joku viksu.

http://www.hamppu.net/forum/viewtopic.php?t=15370


Palaa sivulle “Politiikka ja media”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 3 vierailijaa