Täytä kannattajakortti järkevämmän päihdepolitiikan puolesta

Päihdepolitiikka, tiedotusvälineet, lainsäädäntö
Alueen säännöt
Politiikka ja media
Tämä alue on tarkoitettu kannabis- ja päihdepolitiikasta keskusteluun.

Alue on erittäin tiukasti moderoitu; lue ohjeet ennen kirjoittamista. Alueelle kuulumattomat keskustelut siirretään Tuhkakuppiin.
Kirjoita viestisi asialliseen ulkoasuun. Ylläpidolla on oikeus muuttaa epäasiallisen viestin sisältöä tai poistaa viesti.
Pun Worg
2 tähteä
2 tähteä
Viestit: 1187
Liittynyt: 4.10.2007

Re: Täytä kannattajakortti järkevämmän päihdepolitiikan puol

ViestiKirjoittaja Pun Worg » 3.2.2012 22:16

Dilemma kirjoitti:...

Sana "liberaali" ja "uusliberalistinen" taitavat sekoittua tässä?


No jos saivartelemaan ryhdytään, niin koska liberaali taitaa tarkoittaa liberaalisia ajatuksia kannattavaa henkilöä, olisi liberaalin henkilön ajatuksiin viitatessani oikea sanamuoto ollut "liberaalisia ehdotuksia"? Toki olisin voinut kutsua niitä myös uusliberalistisiksi.

Vieras

Re: Täytä kannattajakortti järkevämmän päihdepolitiikan puol

ViestiKirjoittaja Vieras » 4.2.2012 11:53

Tuli 5 korttia tilattua, jos vaikka saisi muutaman kaverinkin täyttelemään. Omasta mielestäni ainakin ihan fiksun oloisia sanoja tältä herralta kuullut. Suurin haaste tuossa varmaan on saada ihmiset totuttautumaan ajatukseen noin suuresta muutoksesta vallitsevaan yhteiskuntaamme.

Avatar
kermatoffee
Viestit: 24
Liittynyt: 5.2.2012

Re: Täytä kannattajakortti järkevämmän päihdepolitiikan puol

ViestiKirjoittaja kermatoffee » 10.2.2012 3:17

Heippa, Jouni! Nimesi jäi mieleeni viime vuoden eduskuntavaaleissa, kun hain tietoa Libeeralit ry:stä. Hienoa, että haette (luultavasti osittain samalla joukolla) puoluerekisteriin! Uskon, että suomalaisten ajattelu on pienin askelin siirtymässä vapaamielisempään suuntaan (osittain kaupungistumisen myötä), ja näin ollen puolueellenne löytynee kasvava kannattajakunta.

Tuohon liberalismi/uusliberalismi-käsitesoppaan voi heittää vielä uudenkin käsitteen: libertarismi, joka nojautuu negatiiviseen vapauskäsitteeseen. Jos Jouni vielä selailee tätä foorumia, voisitkin selventää, mikä on paras adjektiivi, jolla Edistyspuoluetta voi luonnehtia. Liberaali vai libertaristinen? (Mielestäni neoliberalismi on lähinnä herjasana 1900-luvun puolivälistä lähtien ollutta vapaata markkinataloutta edistävän politiikan liikehdintää.) Toisaalta liberalismilla käsitteenä on niin laaja merkitys, joten libertarismin voisi luokitella liberalismin alaluokaksi juuri sen spesifioidun negatiivisen vapauskäsitteen takia.

Netistä poimittua:
Liberals and conservatives both believe that if they can just get the right people, and enough of them, elected to office, then the government can make some good things happen. What they disagree about is just what those good things are.

Libertarians don't trust the government to make anything good happen, but think it's necessary only to keep certain bad things from happening.

By the way, kannattajakortti tilattu!

DrHemp
Viestit: 20
Liittynyt: 2.1.2012

Re: Täytä kannattajakortti järkevämmän päihdepolitiikan puol

ViestiKirjoittaja DrHemp » 10.2.2012 8:42

Tuli itsekkin tilattua kortteja. Hyvän asian puolesta! :)

Avatar
Tetratelekinesisgrammaton
Viestit: 162
Liittynyt: 20.10.2011

Re: Täytä kannattajakortti järkevämmän päihdepolitiikan puol

ViestiKirjoittaja Tetratelekinesisgrammaton » 12.2.2012 10:10

Ihan mielenkiintoiselta kuulostaa.
Tilasin pari korttia, mutta täytyy vielä tarkemmin tutustua ja lukea, mutta näin aluksi ainakin kuulostaa hyvältä. Utopistiselta tosin.

Liberal
Viestit: 63
Liittynyt: 21.11.2011

Re: Täytä kannattajakortti järkevämmän päihdepolitiikan puol

ViestiKirjoittaja Liberal » 17.2.2012 17:23

Kortteja tilattu, täytetty ja palautettu.

Kehoitan myös muita foorumilaisia tekemään samoin! Kaikesta ei tarvitse olla samaa mieltä, mutta tässä on taas yksi uusi taho ajamassa myös hampuusien asiaa. Jos koet näitä puolueita olevan Suomessa liikaa niin voit toki jättää kortin allekirjoittamatta.

Tässä yksi helppo ja konkreettinen tapa pyrkiä vaikuttamaan.

Avatar
oldirty
2 tähteä
2 tähteä
Viestit: 1679
Liittynyt: 15.5.2006

Re: Täytä kannattajakortti järkevämmän päihdepolitiikan puol

ViestiKirjoittaja oldirty » 17.2.2012 20:44

Kortteja tilattu ja vastaanotettu, ei vielä täytetty ja palautettu, mutta kyllä piakkoin lähtee postiin täytettynä. Laitan ylimääräiset jakoon eteenpäin. Onnea ja menestystä!
the Effects are very strange, and, at first hearing, frightful enough) is very general and frequent: and the Person, from whom I received it, hath made very many Trials of it, on himself, with very good Effect.

Avatar
Hatsitatti
Viestit: 590
Liittynyt: 13.2.2012

Re: Täytä kannattajakortti järkevämmän päihdepolitiikan puol

ViestiKirjoittaja Hatsitatti » 17.2.2012 22:01

Niin täälläkin pistin tilaukseen, vaikuttaa hyvälle sydeemille.

wumbatti kirjoitti:Kolahti :) Toivotaan ettei oo sanoja vaan ;)
Asiaan, tilasin parikymmentä ja nimet varmasti tulossa jokaiseen!

JouniFlemming
Viestit: 53
Liittynyt: 24.11.2010

Re: Täytä kannattajakortti järkevämmän päihdepolitiikan puol

ViestiKirjoittaja JouniFlemming » 1.3.2012 14:31

Kiitoksia kaikille tuesta ja kannattajakorteista!

Täällä on jotkut vähän epäilleet, että kääntyykö meidän takki huumekantojen suhteen, tai saanko minä henkilökohtaisesti mitään näkyvyyttä mediassa.

Tässä vähän näihin liittyen:
http://www.radiorock.fi/ajankohtaista/j ... i-ei-toimi

Laittakaa niitä kannattajakortteja tulemaan niin keskustelu järkevämmän huumelain puolesta saadaan Suomessa esille!

Kustaa Kieltolaki
Viestit: 11
Liittynyt: 1.3.2012

Re: Täytä kannattajakortti järkevämmän päihdepolitiikan puol

ViestiKirjoittaja Kustaa Kieltolaki » 1.3.2012 16:41

Ihan hyviä pointteja sulla kyllä.. Nuo rockin juontajat on vaan jotenki niiiiin. Osaavat kyllä tuon dissauksen ja piilovittuilun.


Palaa sivulle “Politiikka ja media”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 14 vierailijaa