Itälä: Huumetaistelu jatkuu

Päihdepolitiikka, tiedotusvälineet, lainsäädäntö
Alueen säännöt
Politiikka ja media
Tämä alue on tarkoitettu kannabis- ja päihdepolitiikasta keskusteluun.

Alue on erittäin tiukasti moderoitu; lue ohjeet ennen kirjoittamista. Alueelle kuulumattomat keskustelut siirretään Tuhkakuppiin.
Kirjoita viestisi asialliseen ulkoasuun. Ylläpidolla on oikeus muuttaa epäasiallisen viestin sisältöä tai poistaa viesti.
Avatar
Inkognito
Viestit: 245
Liittynyt: 12.12.2003

Itälä: Huumetaistelu jatkuu

ViestiKirjoittaja Inkognito » 9.5.2004 14:03

http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=53157

Katsos vaan, koko kansan kannabis-asiantuntijakin avasi suunsa.
Hyvä Ville! Valvontaa lisää. Eli niinkuin tähän astikkin. Sillä se paranee...

"on pyrittävä antamaan selkeä kuva siitä mitä vaikutuksia huumausaineiden käytöllä on"

No sitähän minäkin...

Easy Rider
Viestit: 40
Liittynyt: 7.5.2004

Re: Itälä: Huumetaistelu jatkuu

ViestiKirjoittaja Easy Rider » 9.5.2004 17:33

Jep, ja taas on huumeongelma räjähtämässä käsiin :shock:
Että ne jaksaa jauhaa samaa virttä. Ville on vitsi, legendaarinen huumesoturi. :P

Avatar
Pikku-Buddha
Viestit: 19
Liittynyt: 26.4.2004

Re: Itälä: Huumetaistelu jatkuu

ViestiKirjoittaja Pikku-Buddha » 9.5.2004 19:09

Nyt tais mennä villellä puurot ja vellit sekaisin...

"Itälän mukaan taistelu huumeiden käytön yleistymistä vastaan pitää olla jatkuvaa työtä. Hänen mukaansa kasvatuksella :lol: , asenteiden muokkauksella ja tehokkaalla valvontajärjestelmällä pyritään estämään ongelman räjähtäminen käsiimme."

Jos tämän tekstin tulkitsee ei villen tarkoittamalla tavalla niin se mieshän puhuu ihan asiaa :D

Avatar
Rullaaja
Viestit: 14
Liittynyt: 26.4.2004

Re: Itälä: Huumetaistelu jatkuu

ViestiKirjoittaja Rullaaja » 9.5.2004 20:20

Itälän mukaan taistelu huumeiden käytön yleistymistä vastaan pitää olla jatkuvaa työtä. Hänen mukaansa kasvatuksella, asenteiden muokkauksella ja tehokkaalla valvontajärjestelmällä pyritään estämään ongelman räjähtäminen käsiimme.


Kyseinen hamppua koskeva "ongelma" on mielestäni jo räjähtänyt valloilleen. Hamppumarssit, Meriläinen ja rakas mediamme ovat tuoneet ajateltavaa konservatiivisille ihmisille, ja kaikki tämän yhden viikon aikana!

Huumeiden kokeilu ja asenteiden lieveneminen, varsinkin kannabista kohtaan, yleistyy tutkimusten mukaan jatkuvasti uusien ikäluokkien myötä.


Itälä puhuu totta. Tätä Suomen hampuusismia voisi verrata ilmapalloon; siihen puhalletaan nyt jatkuvasti ilmaa. On vain ajan kysymys, milloin se poksahtaa. Poksahduksella tarkoitan sitä, kun sedät ja tädit huomaavat, miten moni polttaa ja kasvattaa hamppua. Asiaa voisi nopeuttaa myös se, että lähitulevaisuudessa me/te hampuusit voisitte pyrkiä politiikkaan mukaan, ihan sinne eduskuntatalon sisälle! :) Voin kuvitella, miten sanomalehdet itkevät: "NOIN 30% KANSANEDUSTAJISTA POLTTAA HAMPPUA - Laillistuuko se sittenkin?" :lol:

Avatar
Pedro
Viestit: 140
Liittynyt: 26.1.2004

Re: Itälä: Huumetaistelu jatkuu

ViestiKirjoittaja Pedro » 9.5.2004 20:33

Hyvältä on kieltämättä kuulostanut viime päivien media julkisuus meidän kannalta, mutta luulisi jo Itälänkin viimein huomaavan huumeiden karsimisen olevan täyttä utopiaa. Kannabis ynnä muut huumet ovat tulleet jäädäkseen, eikä niistä tulla pääsemään eroon koskaan, mutta tilannetta voidaan autta laillistamalla terveydelle vähemmän haitallisa aineita, jonka itse uskoisin vähentävän alitistumista vaarallisimpien aineiden myynnille. Nojaa, mutta tämänhän kaikki täällä tietävät. Päättäjät vain pitäisi saada ajattelemaan järjellä.

Avatar
d-light
Viestit: 124
Liittynyt: 10.3.2004

Re: Itälä: Huumetaistelu jatkuu

ViestiKirjoittaja d-light » 9.5.2004 20:50

Täysin offtopickia, mutta olenpas juonut Ville Itälälle tarkoitetun punkkupullon joskus aikoinaan parempiin suihin.. ville raukka jäi kokonaan ilman. Eikä ollut edes kauhean halpa pullo, joku herrojen lahjus toiselle herralle.. mutta vain nopeat elävät ;)

-d
[size=12Ken tietä käy, se tien on vanki - vapaa vain on umpihanki..[/size]

Avatar
Rullaaja
Viestit: 14
Liittynyt: 26.4.2004

Re: Itälä: Huumetaistelu jatkuu

ViestiKirjoittaja Rullaaja » 9.5.2004 21:21

Pedro kirjoitti:Hyvältä on kieltämättä kuulostanut viime päivien media julkisuus meidän kannalta, mutta luulisi jo Itälänkin viimein huomaavan huumeiden karsimisen olevan täyttä utopiaa.


Huomasi tai ei, tuollaisesta käytöksestä hänelle maksetaankin palkkaa.

piutpaut
Viestit: 189
Liittynyt: 1.3.2004

Re: Itälä: Huumetaistelu jatkuu

ViestiKirjoittaja piutpaut » 9.5.2004 21:35

Löytyihän siltä Villeltä ihan järkevääkin puhetta tosin tuota "yhteiskunta ei suvaitse" kohtaa voisi vähän rukata.

- Pelottelu ja hysteria eivät tässä työssä auta, vaan on pyrittävä antamaan selkeä kuva siitä mitä vaikutuksia huumausaineiden käytöllä on ja kerrottava että yhteiskunta ei suvaitse niiden käyttöä. Suomessa on jo liikaa päihdeongelmia ilman huumeita ja luku on vain kasvamaan päin, Itälä kirjoittaa.
etiikka on sitä missä säilötään punajuuret

Avatar
Ihmemeininki
Viestit: 59
Liittynyt: 9.5.2003

Re: Itälä: Huumetaistelu jatkuu

ViestiKirjoittaja Ihmemeininki » 9.5.2004 22:50

Suomessa on jo liikaa päihdeongelmia ilman huumeita ja luku on vain kasvamaan päin, Itälä kirjoittaa.



Taman kun saisi taottua noiden paattajien paahan. Kannabis viisaasti kaytettyna ja kotona kasvatettuna ei ole paihdeongelma. Ainakaan useimmille kayttajilleen. moni valitsee kannabiksen juuri valttaakseen paihdeongelmia.

Avatar
Ldom
Viestit: 52
Liittynyt: 10.4.2004

Re: Itälä: Huumetaistelu jatkuu

ViestiKirjoittaja Ldom » 9.5.2004 22:57

Kuten minä :wink:
Nää ylemmän tahon kannanotot on naurettavia ja ne tulee olemaan sitä vielä pitkään. Muutosta tarvitaan.
Mutate or die!

Avatar
Jumipaa
Viestit: 164
Liittynyt: 24.3.2004

Re: Itälä: Huumetaistelu jatkuu

ViestiKirjoittaja Jumipaa » 9.5.2004 23:00

Itälä can kiss my hairy ass :laugh:
ihmisraunio :(

Edwin

Re: Itälä: Huumetaistelu jatkuu

ViestiKirjoittaja Edwin » 10.5.2004 12:03

Nyt jos koskaan olisi aika Itälänkin tehdä kunnollinen TAKINKÄÄNTÖ.

Kas niinhän sitä poliittista pelikentää on kautta aikain hämmentäen hallittu.

Samalla kokoomus (Kannbiksen Ottaminen Kun On Oikeasti Mielestämme Uskomattoman Siistiä) voisi luoda uhkean ja uljaan kannabiskapitalismin koko eurooppaan, ja niillä verorahoilla sitten poistuisi kasvihuoneilmiöt ja nälkä ym. niin ja sodat ,eihän kukaan enää jaksaisi edes riidellä, saatikka sitten ammuskella. :P

Avatar
Hidas Hengitys
1 tähti
1 tähti
Viestit: 1186
Liittynyt: 27.8.2003

Re: Itälä: Huumetaistelu jatkuu

ViestiKirjoittaja Hidas Hengitys » 10.5.2004 12:49

Miten ois, jos etsisimme listan kokoomuksen kansanedustajista ja panisimme mailia jokaiselle hampun terveysvaikutuksista ja muusta? Kohta puolet puoltais laillistamista ja silloin olis helppo eduskunnassa muidenkin tulla kaapista ulos, kun jo KOOKOOMUKSESSA on puoltajia.

-Hidas Hhh...-
Nosta pH tuhkalla, joka putosi bongista illalla, kun olit pilven laidalla ja nauroit hymy naamalla. Tuhka talteen rikkalapiolla ja laimenna H2O:lla.

Avatar
kettu
Viestit: 34
Liittynyt: 6.5.2004

Re: Itälä: Huumetaistelu jatkuu

ViestiKirjoittaja kettu » 10.5.2004 14:03

Kysymys ei ole tietämättömyydestä poliitikkojen keskuudessa. Kyseessä on oman uskottavuuden ylläpitämisestä ja äänien haalimisesta. Poliitikot tietävät totuuden, kansa ei.
mitä mun piti tehdä?

Avatar
wu-hsin
2 tähteä
2 tähteä
Viestit: 466
Liittynyt: 1.4.2004

Re: Itälä: Huumetaistelu jatkuu

ViestiKirjoittaja wu-hsin » 10.5.2004 14:06

Ehkä on hieman naiivia kuvitella, että pelkästään tutkimustiedon esittäminen kokoomuslaisille kääntäisi takkeja.

Politiikasta tuttu taipumattomuus, jota Itälä edustaa, ei ole loogista. Kyseessä on populismin, puoluepolitiikan, asenteiden ja uskomusten muodostama kokonaisuus.

Poliitikko puhuu sitä, mistä kansa tykkää, sillä poliitikko haluaa jatkaa uraansa. Poliitikko uskoo usein itsekin siihen, mistä puhuu, sillä toistuvien vakuuttelujen itsesuggestiivinenkin voima on mittava.

Asenteita ei niin vain tutkimustiedolla käännetä. Ne ovat syvemmällä tajunnan syövereissä. Sitä on idealistista elämänvaihetta läpikäyvien nuorten kannabisaktivistien joskus vaikea ymmärtää.

Kaikesta huolimatta olen sitä mieltä, että parasta mitä voimme tehdä on nimenomaan asiallisen tiedon pohtiminen ja siitä keskustelu. Kaikella on aikansa, eikä sovi lannistua jos kärsimättömät odotukset eivät täytykään aivan hetkessä.

Avatar
Prozac20mg
Viestit: 406
Liittynyt: 1.12.2001

Re: Itälä: Huumetaistelu jatkuu

ViestiKirjoittaja Prozac20mg » 10.5.2004 15:00

Voi voi, jospa toi itälän villekin lopettais sen huumetaistelun, kiskois ittensä kuiville ja alkas rakentaa itelleen elämää. Ei sitä, jaksa kukaan, koko ikäänsä huumepäissään tapella riehkasta ja pitäisi villenkin se ministerismiehenä kyetä ymmärtämään.


Palaa sivulle “Politiikka ja media”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 6 vierailijaa