Pahat astmaoireet tai allergia kukkivasta kannabiksesta !!!

Kysy hampuusilta. Alue, jonne voi kirjoittaa rekisteröitymättä.
Alueen säännöt
Vapaavyöhyke
Tälle alueelle voi kirjoittaa ilman rekisteröitymistä. Mikäli sinulla on käyttäjätunnus, älä aloita uusia ketjuja tällä alueella. Vapaavyöhyke-nimi ei tarkoita, että tällä alueella keskusteltaisiin vapaasti kaikesta - tämä on edelleen Hamppuforum!

Jotta samoja asioita ei kysyttäisi joka päivä uudelleen, katso ennen viestin lähettämistä löydätkö vastauksen:

Jos joku kysyy jotain triviaalia, ÄLÄ VASTAA "lue Hupu / käytä hakua". Käytä itse hakua, minkä jälkeen voit vastata, että haulla/hupusta löytyy, linkkien kera vastauksiin.
Avatar
Guineatrippin
1 tähti
1 tähti
Viestit: 1380
Liittynyt: 18.1.2007

Re: Pahat astmaoireet tai allergia kukkivasta kannabiksesta

ViestiKirjoittaja Guineatrippin » 20.12.2010 10:46

Stardust81 kirjoitti:https://www.hamppu.net/forum/viewtopic.php?t=23754&highlight=allerg* tuosta ketjusta löytyy lisää keskustelua hamppuallergiasta, ja ketjussa on myös linkkejä aikaisempiin ketjuihin.

Mulla voi tulla lieviä oireita hampusta, varsinkin satoa trimmatessa pientä ihottuman tyylistä, ja sitten jos hartsisilla sormilla hieroo silmää niin alkaaa armoton kutina ja silmä menee verenpunaiseksi. Mielestäni en kuitenkaan saa astman tyylisiä oireita, vaikka usein polttelun ja jopa vapottelun jälkeen on tukkoinen olo ja esim. nukkumaan mennessä pitää rykiä aika paljon.


Itsellä on myös tätä, että satoa korjatessa tai kukkivia kasveja paljon härkkiessä rupeaa ihoa kutittamaan. Ehkä tuota silmienkin kutiamista, muttei niin suuressa määrin.
"Vapaus ei tarkoita elämää ilman vastuuta, vaan kykyä valita ja sitoutua siihen mikä on parasta ihmiselle itselleen."

// Paulo Coelho, Zahir

Vieras

Re: Pahat astmaoireet tai allergia kukkivasta kannabiksesta

ViestiKirjoittaja Vieras » 5.2.2011 22:41

kaikelle voi olla allerginen. itellä astma ja se aiheuttaa sen etten ota ollenkaa isoja hittejä mistään koska ei pysty ilman et alkaa yskimään. täytyy tyytyä pienempiin ns. tissuttelu hitteihin etenkin pongin kanssa. älyämpäriin en koske ollenkaan koska onnistun ain failaamaan sen ja yskin seuraavat puol tuntia keuhkoja pihalle. hengityksen kanssa ei muuten ole mitään ongelmia ja lääkärin mukaa ihan tavallisen vahvat keuhkot. on vain vähän ahtaammat hengityselimet kuin muilla ni ei parane törkkiä väkipakolla jos rupeaa epäilyttään.


Palaa sivulle “Vapaavyöhyke”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 8 vierailijaa