Sivu 1/1

Dr. Chronic's Seeds

Lähetetty: 11.1.2007 17:59
Kirjoittaja jee
Onko ulkomailta siementen tilaaminen turvallista, onko siitä kukaan jäänyt kiinni??

Jos tilaa Dr. Chronic's Seedsiltä lowryderiä niin voiko jäädä kiinni jo ennen kun on saanut siemenet itselleen ?
Onko kenellekkään ikinä käynyt niin??

Tuo olisi mukava tietää koska tilaaminen tapahtuuu kaverini osoitteeseen, jolle en ole kertonut paketin sisältöä ... johtuen siitä että asun vielä vanhempien luona.. :doh:

Tarkoituksena olisi keväällä saada siemenet maahan, ja loppukesästä pääästä poltteleen.. :pimp:

Tapahtuuko tilaaminen postiennakolla?? (tiedän että löytyy sivulta vastaus, mutta olen laiska)

Re: Dr. Chronic\\\'s Seeds

Lähetetty: 11.1.2007 18:21
Kirjoittaja Hissin Appi
Mainitsemasi siemenpankki on hyvämaineinen ja luotettava yritys jolta tilata siemeniä. Paketti on huomaamaton ja siemenet tulevat suojatussa kuoressa (esim. CD-rasia). Eli siittä vaan!

Re: Dr. Chronic\\\'s Seeds

Lähetetty: 14.1.2007 12:48
Kirjoittaja Kaalipää
Visa electronilla yritin tilata jokunen kuukausi sitten chronicilta siemeniä, mutta ei OP:n eikä Nordean kortit toimineet sen takia koska paikka ei ole verified by visa. Kaksi viikkoa sitten OP:lta soitettiin ja sanottiin, että joku on oli yrittänyt tilata kodinkoneita ruotsista tunnuksillani. :shock: Muulloin en OP:n tunnuksia ole käyttänyt netissä ostamisessa.

On toki mahdollista, että tunnuksien leviäminen ei ollut chronicin vika, mutta suosittelen rahan lähettämistä kirjeessä.

Re: Dr. Chronic\\\'s Seeds

Lähetetty: 14.1.2007 17:34
Kirjoittaja silkinviilee
Kaalipää kirjoitti:Visa electronilla yritin tilata jokunen kuukausi sitten chronicilta siemeniä, mutta ei OP:n eikä Nordean kortit toimineet sen takia koska paikka ei ole verified by visa. Kaksi viikkoa sitten OP:lta soitettiin ja sanottiin, että joku on oli yrittänyt tilata kodinkoneita ruotsista tunnuksillani. :shock: Muulloin en OP:n tunnuksia ole käyttänyt netissä ostamisessa.

On toki mahdollista, että tunnuksien leviäminen ei ollut chronicin vika, mutta suosittelen rahan lähettämistä kirjeessä.


Aika paska nakki, tiedä sitten miten homma on loppupeleissä mennyt.

Itse olen kolme kertaa tilannut kyseisestä puljusta maksaen visalla. Ensimmäisellä kerralla luottokunnasta soitettiin, että Oh Yeah! (sieltä tulee myös siidut, eli chronickin) oli varattu 1e rahaa ja lisää yrittävät, että onko kyseessä filunkia, kuumotellessa sanoin vain että ei ole, ja asia oli sillä selvä.

Itse olen saanut 2x cd kotelon sisällä ja kerran sellasien paksun pahvin sisällä siemenet, hyväkuntoisina ja perille tulleita.

Re: Dr. Chronic\\\'s Seeds

Lähetetty: 21.1.2007 23:13
Kirjoittaja Mokkis-
jee kirjoitti:Onko ulkomailta siementen tilaaminen turvallista, onko siitä kukaan jäänyt kiinni??

Tuo olisi mukava tietää koska tilaaminen tapahtuuu kaverini osoitteeseen, jolle en ole kertonut paketin sisältöä ... johtuen siitä että asun vielä vanhempien luona.. :doh:


Onpas reilua toimintaa! :laugh: Ehkäpä kyseiselle kaverillesi olisi syytä tiedottaa, mitä olet hänen osoitteeseensa tilaamassa. Ainakin itse olen ehdottomasti sitä mieltä. En tiedä suuttuisinko, mutta ainakin hieman hämmästelisin kaverin toimintaa, jos itselle saapuisi tuon kaltainen paketti tietämättäni. Jos taas kaverisi ei hyväksyisi tuota ollenkaan, olisiko mahdollisesti aika miettiä jotakin muuta kaveria, jonka nimellä tuon tilaisi?? Miten fakta, että asut vanhempiesi luona vaikuttaa siihen, ettet ole kertonut/kerro etukäteen kaverillesi tilauksesta?

No mutta kuitenkin, en itse ole ikinä siemeniä tilannut, joten en voi kokemuksella sanoa mitään varmaa, mutta käsittääkseni nuo siemenpankit ovat pääosin hyvin luotettavia, ja sisältö saapuu (useimmiten?) ehjänä ja hyvin pakattuna perille. Eivätkä nuo siemenet (ainakaan ennen lex kukkaruukkua) laittomia olleet, ellet sitten aikonut niistä LAITTOMIA hUUUmausaineita valmistaa?!?!?!?!? :evil: Kaipa ne yleensä hyvin saapuvat perille ilman mitään ongelmia tullin tai muunkaan kanssa..

Saattoi olla hitusen turha postaus, mutta pakko oli ottaa kantaa tuohon menettelytapaasi :lol:

Re: Dr. Chronic\\\'s Seeds

Lähetetty: 22.1.2007 2:14
Kirjoittaja jaujau-setä
Suosittelen poste restantea: http://www.hamppu.net/forum/viewtopic.php?t=18736&highlight=poste+restante&start=0

Käytin poste restantea nirvanalta siementen tilaamiseen (tilisiirto) ja hanfburgilta natikan tilaamiseen (postiennakko ja käteismaksu). Käytin omaa nimeä, ja henkilöllisyystodistusta kysyttiin vain tuon natikan noutamisen yhteydessä.

Re: Dr. Chronic\\\'s Seeds

Lähetetty: 22.1.2007 2:22
Kirjoittaja Aloittelija
jee kirjoitti:Tuo olisi mukava tietää koska tilaaminen tapahtuuu kaverini osoitteeseen, jolle en ole kertonut paketin sisältöä ... johtuen siitä että asun vielä vanhempien luona.. :doh:


Mikä "kaveri" se sellainen on olevinaan, joka tilaa toisen osoitteeseen noinkin arveluttavaa materiaalia hänen tietämättään? Vanhempiesi luona asuminen ei käy edes huonona tekosyynä. Kerro heti "kaverillesi", mitä olet tehnyt. Toivottavasti tajuat valintasi huonouden, etkä tee vastaavalla tavalla toiste. Jos itse saisin tuollaisen paketin tietämättäni siitä mitään, en usko, että haluaisin olla tämän kivan päähänpiston takana olleen sankarin kanssa enää missään tekemisissä.

Olet todellakin anteeksipyynnön velkaa kaverillesi joka tapauksessa, toivottavasti pystyt toimittamaan sen perille.

Noh ei muisteta pahalla :) Tällaisen asian ymmärtämisen luulisi kuitenkin onnistuvan keneltä tahansa selväjärkiseltä.

Re: Dr. Chronic\\\'s Seeds

Lähetetty: 22.1.2007 12:31
Kirjoittaja hikkasuki
Toivottavasti se ihminen jota kaverina vielä pidät vetää sua pataan tuosta hyvästä. :twisted:
Mietitköhän tilatessa muuta, kun vasta ulkomaanforumilta katsottua normia isompaa LOWRYDER budia. :think:

Re: Dr. Chronic\\\'s Seeds

Lähetetty: 19.2.2007 14:23
Kirjoittaja Vieras
Tilasin siiduja tuolta pistin "money order"
Voisiko joku kertoa mitä ihmettä tarkottaa tämä "Please make your money order payable to “BLINGSTAR LTD” "
Viimeksi kun nirvanalta tilasin ei tälläisiä ollut.. :eiei:

Re: Dr. Chronic's Seeds

Lähetetty: 19.2.2007 19:29
Kirjoittaja silkinviilee
Eiköhän tuo vain tarkoita sitä, että osoitat rahat tuon nimiselle yhtiölle.

Re: Dr. Chronic's Seeds

Lähetetty: 19.2.2007 21:37
Kirjoittaja Vieras
siis pitääkö tosta kirjottaa siihe kirjeeseen jotain??

Re: Dr. Chronic's Seeds

Lähetetty: 19.2.2007 22:00
Kirjoittaja MetsänNeito
Sinne lähetät rahasi tuon lauseen mukaan, eli mitäs sitten luulisit?
Toki osoitteen lisäksi on hyvä mainita firman nimi.

Re: Dr. Chronic's Seeds

Lähetetty: 20.2.2007 14:34
Kirjoittaja Vieras
eli mitä kirjotan tosta siihe kirjeeseen..
kirjotanko siihe kirjeen tietoihin vai kirjeen sisälle joku lappu??
Olen vajaa :roll:

Re: Dr. Chronic's Seeds

Lähetetty: 20.2.2007 14:45
Kirjoittaja Merkonomi
Kirje tuskin menee perille ilman osoitetta. Vaikka osoite olisikin kirjeen sisällä, ei postin työntekijät odota löytävänsä puuttuvia osoitetietoja kirjeen sisältä, eivätkä näin ollen varmaankaan kirjeitä availe.

Re: Dr. Chronic's Seeds

Lähetetty: 20.2.2007 15:39
Kirjoittaja Y.C.
Ja Money Order on sitten maksuosoitus, ja yleensä sillä tarkoitetaan eräiden maiden postilaitosten tarjoamaa maksupalvelua. Suomesta tuollaista ei voine ainakaan kohtuuhinnalla lähettää, tosin netissä on saitteja, joiden kautta voi lähettää International Money Orderin ja maksaa luottokortilla tai Paypalilla. Ja tuo ohje siis kehotti merkitsemään maksuosoituksen vastaanottajaksi ko. firman.

Re: Dr. Chronic's Seeds

Lähetetty: 21.2.2007 15:03
Kirjoittaja Vieras
pitää näköjään unohtaa tuolta tilaaminen.... :(

Re: Dr. Chronic's Seeds

Lähetetty: 19.1.2008 19:05
Kirjoittaja soma_
Vuoden vanha topicci mutta pakko mieltä purkaa jonnekkin. nyt kyllä vituttaa ja huolella. tilasin tuolta chronikilta lowryderin siemeniä jokseenkin kiireessä ja katsoin hinnan olevan 35puntaa. no tämän sitten päätin muuttaa euroiksi ja iskin valuutta muuntimeen. no se antaakin 46euroo vastaukseksi. Okei no heitän kirjeeseen sen 50euroo ettei tartte kolikkoo laittaa, mut voi helvetinhelvetti ku tuli vähä hassu fiilis tänään niin päätin tarkastaa sen hinnan. no katoin että perkeles niidenkin sivulla on valuutta muunnin, mutta kun sitä hintaa siellä muuttelin niin se onkin 51jotain euroo. eli tällä hetkellä on suuri epätietoisuus päällä :twisted: lähetin heti niiden supporttiin s-viestin ja kyselin mitä voin tehdä asia eteen :eiei:
joku vois nyt sanoo et tost ei oo haittaa tai jotain :foil:

Re: Dr. Chronic's Seeds

Lähetetty: 19.1.2008 19:10
Kirjoittaja Kani Sativa
Luulisi olevan niin reiluja että antavat sitten pienen alennuksen, ettei sentään viittäkymppiä ota ilman vastinetta. :) Itselläni ei kuitenkaan henkilökohtaista kokemusta kyseisetä puljusta.

Re: Dr. Chronic's Seeds

Lähetetty: 19.1.2008 19:16
Kirjoittaja soma_
joo mietin nyt hetken tätä asiaa paniikin jälkeen :D ja ei kai ne nyt niin syyhkyjä voi olla että pimittävät kaikki rahat ja siemenet. (totaali syyhky)
lähetin niille myös viestiä niin toivottavasti asia selviää :|

Re: Dr. Chronic's Seeds

Lähetetty: 19.1.2008 21:49
Kirjoittaja kokijamies
Itselläni on vain hyviä kokemuksia tuolta tilaamisesta.
Visa electronilla maksoin, pavut tulivat postilaatikkoon asiallisesti pakattuina viikon sisään tilauksesta.