eka kerta

Kysy hampuusilta. Alue, jonne voi kirjoittaa rekisteröitymättä.
Alueen säännöt
Vapaavyöhyke
Tälle alueelle voi kirjoittaa ilman rekisteröitymistä. Mikäli sinulla on käyttäjätunnus, älä aloita uusia ketjuja tällä alueella. Vapaavyöhyke-nimi ei tarkoita, että tällä alueella keskusteltaisiin vapaasti kaikesta - tämä on edelleen Hamppuforum!

Jotta samoja asioita ei kysyttäisi joka päivä uudelleen, katso ennen viestin lähettämistä löydätkö vastauksen:

Jos joku kysyy jotain triviaalia, ÄLÄ VASTAA "lue Hupu / käytä hakua". Käytä itse hakua, minkä jälkeen voit vastata, että haulla/hupusta löytyy, linkkien kera vastauksiin.
ei toimi

eka kerta

ViestiKirjoittaja ei toimi » 9.7.2007 12:32

poltettiin kaverin kans tossa vähän lehteä noin. 7g nii ei tuntunu missään mitä nyt vähän rupes väsyttää ja joka paikka puutu aina vähä välii... siis onko toi normi vaikutus vai pitäskö menne enemmän sekaisin?!?! siis meneekö pää sekaisin niinku viinasta et ei tajuu mitään ??? :roll: :doh:

Avatar
C-unit
1 tähti
1 tähti
Viestit: 1942
Liittynyt: 13.4.2004

Re: eka kerta

ViestiKirjoittaja C-unit » 9.7.2007 12:43

ei toimi kirjoitti:poltettiin kaverin kans tossa vähän lehteä noin. 7g nii ei tuntunu missään mitä nyt vähän rupes väsyttää ja joka paikka puutu aina vähä välii... siis onko toi normi vaikutus vai pitäskö menne enemmän sekaisin?!?! siis meneekö pää sekaisin niinku viinasta et ei tajuu mitään ??? :roll: :doh:


Pitäis toimii ihan kunnon pilvenä kyl kahteen pekkaan 7 gemmii heinää. Aina ei ekoilla kerroilla toimi, tai sit käy ku mulle, et tajuaa vasta jälkeenpäin enemmän kannabikseen tutustuttuaan et kyllä se silloin toimi, ei vaan tajunnu sitä. Ja ei, millään annostuksilla mitään kannabistuotetta ei mee "pää sekaisin niinku viinasta et ei tajuu mitään". :)
"Then it came to me, what things in life are truly vital. Living to the fullest without being suicidal. I'd rather be a nobody than a foolish idol. It came to me what things in life are truly vital"

Avatar
Pajautus...
Viestit: 142
Liittynyt: 5.2.2004

Re: eka kerta

ViestiKirjoittaja Pajautus... » 9.7.2007 13:00

Itsellä ei ainakaan ekalla kolmella kerralla kannabis tuntunut missään. Siitä vain rohkeasti muutaman kerran polttamaan niin eiköhän se rupea toimimaan, ja varmasti huomaat kun toimii. :yes:

Avatar
Harvester
Viestit: 101
Liittynyt: 14.2.2007

Re: eka kerta

ViestiKirjoittaja Harvester » 9.7.2007 14:08

Onko sulla tietoa sen weedin alkuperästä? Jos se nimittäin oli jotain alimmaisia valtavia aurinkolehtiä, niin ei ihmekään, ettei tullut muuta kuin väsy.

ei tietoo

Re: eka kerta

ViestiKirjoittaja ei tietoo » 9.7.2007 14:15

en tiiä mitä lie ollu ihme paskaa.. :(

Avatar
kajauttelija
Viestit: 125
Liittynyt: 9.4.2007

Re: eka kerta

ViestiKirjoittaja kajauttelija » 9.7.2007 14:27

Voi myös olla että teille on annettu/myyty jotakin muuta kuin sitä itseään. :? joku käynyt vaikka nurmikolta nyppimässä ruohoa, kuivattanut ja myynyt?

Rokkimies
Viestit: 379
Liittynyt: 15.12.2003

Re: eka kerta

ViestiKirjoittaja Rokkimies » 9.7.2007 16:36

Monikin on sanonut, ettei ensimmäisestä kerrasta irronnut juurikaan oloja. Oma ensimmäinen kertani oli tarjottua lätkää, toinen kerta jotain satunnaista kukkaa, mutta vasta kolmas kerta otti ja pärähti. Silloin oli K2-kukkaa, ja potkua oli siihen malliin, että savut tai parit oli illaksi ihan tarpeeksi.

Lehteä on todellakin monenlaista ja yhtä hyvin olette voineet polttaa hyvää tai huonoa lehteä. Tällä hetkellä tiedän foorumilla tasan yhden raportoineen, että hamppu ei toimi yhtään mitenkään, vaikka kuinka on koitettu polttamaan.
Jos tuntuu vielä siltä, että haluaa hamppua oikeasti kokeilla, niin siihen ei auta kuin polttaa. Noilla omilla ensimmäisillä polttokerroillani oli kuukausia väliä, joten on vaikea sanoa, kauanko kertojen välillä pitää odotella, ennen kuin voi odottaa vaikutuksia. Tämäkin on varmasti yksilökohtaista.

Olisipa kiva tietää, että miksi näin yleensäkin on, etei ensimmäinen tai ensimmäiset kerrat kolahda. Kaipaavatkohan uinuvat kannabinoidireseptorit herättelyä entisen elämänsä unesta?
"tämä on jo toinen kerta, mutta kun on ihan pakko. toivottavasti tämä thread on tässä vielä 25 vuotta jotta lapsetkin sitten joutuu tekemään aina saman initiaatioriitin hamppu.netiin kirjautuessa:

btygh"

JuuriHiiru
Viestit: 548
Liittynyt: 4.6.2007

Re: eka kerta

ViestiKirjoittaja JuuriHiiru » 9.7.2007 17:34

Rokkimies kirjoitti:Olisipa kiva tietää, että miksi näin yleensäkin on, etei ensimmäinen tai ensimmäiset kerrat kolahda. Kaipaavatkohan uinuvat kannabinoidireseptorit herättelyä entisen elämänsä unesta?

Jännä juttu tosiaan.. Mulla ei ole ikinä mitenkään erikoisesti pajautus pärähtänyt, mutta joskus kyllä tuntunut jotain placebon sekaista sekavuutta. varsinkin ekalla kerralla sai ihan hyvät vibat, ja oli tietenkin niin jännää silloin poltella ekaa kertaa :P Katotaas jos syksyyn mennessä olis ulkona valmistunut jotain satoa niin pääsis tutustumaan vähän enemmän niihin fiiliksiin mitä hampusta saa revittyä...
Kun monet vastailee näihin "eka kerta ei toimi" keskusteluihin ettei niilläkään potkinut aluksi, niin tuli mieleen että olis ehkä aiheellista tehdä uus thread ja galluppia siitä, että potkiko eka kerta. Kiinnostaisi tietää että onko se eka kerta ihan olematon valtaosalla pössyttelijöistä, vai vain harvoilla..? :think:
http://www.youtube.com/watch?v=x_Tixpkv6io

Avatar
the patient
Viestit: 433
Liittynyt: 21.5.2007

Re: eka kerta

ViestiKirjoittaja the patient » 9.7.2007 19:19

Ei tosiaa ekakerta kolahtanut juurikaan mutta kunnolla pärähti muistaakseni 4 kerralla kun oli valvotumpi meininki..

Muistakaa pitää sitä savua keuhkoissa pitkään.

Avatar
Apinakas
2 tähteä
2 tähteä
Viestit: 73
Liittynyt: 14.6.2007

Re: eka kerta

ViestiKirjoittaja Apinakas » 10.7.2007 8:35

the patient kirjoitti:Muistakaa pitää sitä savua keuhkoissa pitkään.


Pah! 90% thcstä imeytyy ensimmäisen parin sekunnin aikana joten sitä on ihan turha ruveta pidättelemään pidempään, sillä mitään varsinaista hyötyä siitä ei ole. (Ellet sitten halua sekaisin hapeenpuutteesta? :S )

Lähteeni
"War. War never changes. The Romans waged war to gather slaves and wealth. Spain built an empire from its lust for gold and territory. Hitler shaped a battered Germany into an economic superpower. But war never changes."

Toimii se jos on hyvää

Re: eka kerta

ViestiKirjoittaja Toimii se jos on hyvää » 10.7.2007 12:58

Jos kannabis on hyvää, se toimii. Ei tarvitse arvailla kun pärisee. Ja jos joku väittää että ei tunnu missään, on tod.näk polttanut vaan paskaa pilveä, kuten varmaankin 90% nuorista polttaa. Harvoin se lehti kenelläkään toimii, tai sitten ei tiedä mitä on oikea kannabis.

Jännä juttu tosiaan.. Mulla ei ole ikinä mitenkään erikoisesti pajautus pärähtänyt, mutta joskus kyllä tuntunut jotain placebon sekaista sekavuutta. varsinkin ekalla kerralla sai ihan hyvät vibat, ja oli tietenkin niin jännää silloin poltella ekaa kertaa Katotaas jos syksyyn mennessä olis ulkona valmistunut jotain satoa niin pääsis tutustumaan vähän enemmän niihin fiiliksiin mitä hampusta saa revittyä...

Eli poltit vaan paskaa ja luulit että vika on omassa päässä. Ulkokukkaan saa harva mitään tehoja, placeboa sekin useimmiten. No parilla gurulla on ollut sellaista joka toimii ja heistä en tiedä kenenkään täällä pyörivän. Kyllä se PL on aloittelijalle ihan hyvä vaihtoehto, vaikka sitä ei täällä saisi sanoa.

Avatar
How High?
Viestit: 585
Liittynyt: 22.1.2004

Re: eka kerta

ViestiKirjoittaja How High? » 10.7.2007 13:09

C-unit kirjoitti: Ja ei, millään annostuksilla mitään kannabistuotetta ei mee "pää sekaisin niinku viinasta et ei tajuu mitään". :)


Rohkenen olla eri mieltä..
Itse olen muutaman kerran ollut melko tiedottomassa tilassa ihan kukkajointista. Tai siltä se on ainakin itsestä tuntunut.
Kolme grammaa hassista, amfetamiinia muutama viiva, parisenkymmentä tuoppia.

Avatar
C-unit
1 tähti
1 tähti
Viestit: 1942
Liittynyt: 13.4.2004

Re: eka kerta

ViestiKirjoittaja C-unit » 10.7.2007 14:05

How High? kirjoitti:...

Rohkenen olla eri mieltä..
Itse olen muutaman kerran ollut melko tiedottomassa tilassa ihan kukkajointista. Tai siltä se on ainakin itsestä tuntunut.


No juu kyllähän sitä välillä on koomajumeissa sohvan orjana mut lähinnä ajoin takaa sitä että kannabiksesta ei tuu agressiiviseks ja arvaamattomaks.
"Then it came to me, what things in life are truly vital. Living to the fullest without being suicidal. I'd rather be a nobody than a foolish idol. It came to me what things in life are truly vital"

JuuriHiiru
Viestit: 548
Liittynyt: 4.6.2007

Re: eka kerta

ViestiKirjoittaja JuuriHiiru » 10.7.2007 15:03

Toimii se jos on hyvää kirjoitti:...
Eli poltit vaan paskaa ja luulit että vika on omassa päässä. Ulkokukkaan saa harva mitään tehoja, placeboa sekin useimmiten. No parilla gurulla on ollut sellaista joka toimii ja heistä en tiedä kenenkään täällä pyörivän. Kyllä se PL on aloittelijalle ihan hyvä vaihtoehto, vaikka sitä ei täällä saisi sanoa.

Hasista mä oon poltellutkin, ikinä en ole päässyt maistelemaan vihreetä linjaa.. (Onneks on nyt kasvamassa :) )
Ja ainakaan joka kerta ei ole ollut mitään halvinta mahdollista lätkää. Ehkä mun kohdalla vika ei silti ole ollut päässä eikä laadussa, vaan pienissä annoksissa. Mut en mä nää sitä minään "vikana" ettei ollut pää sekaisin. Hauska on aina ollut poltella vaikka vaikutukset onkin jääneet alkupärinöihin. Syksyllä voi sitten sadonkorjuun jälkeen kokeilla tuhdimmalla annostelulla :wink:
http://www.youtube.com/watch?v=x_Tixpkv6io

Avatar
Monty
Viestit: 305
Liittynyt: 13.4.2006

Re: eka kerta

ViestiKirjoittaja Monty » 10.7.2007 16:43

Eka kerta oli kuin päivä ilman harmeja, kuin nyt. Taisi olla nurtsia, tuli valvottua aamuun ja vaihdettua ajatuksia.

Avatar
Bumbklaatt
Viestit: 1074
Liittynyt: 28.4.2005

Re: eka kerta

ViestiKirjoittaja Bumbklaatt » 10.7.2007 17:38

Väitänpä että suurin syy miksei kolise on polttotekniikka. Siinä kestää jonkin aikaa ennen kuin polttotekniikka kehittyy optimaaliseksi. Ja rohkenen väittää että ulkokukka ja lehti kolisee huomattavasti äänekkäämmin kuin vastaavan lajikkeen sisällä kasvatettu versio.
THC

KoBa
Viestit: 156
Liittynyt: 26.10.2006

Re: eka kerta

ViestiKirjoittaja KoBa » 10.7.2007 18:48

Ihan turhaa vertailla kumpi on parempaa; ulkona asvatetun vai sisällä kasvatetun kasvin lehdet ellei oteta huomioon lajiketta, kasvin ikää sekä korkeutta jolta lehdet on otettu. Eri lajikkeet ovat erivahvuisia, lehtien vahvuus nousee kun kasvi saa ikää ja varsinkin jos kasvi on kukituksessa myös lehtien kannabinoidipitoisuudet nousevat hurjasti, lisäksi yleensä latvasta leikatut lehdet sisältävät paljon thc:tä kun alhaalta karsitut lehdet.

öööh tota?

Re: eka kerta

ViestiKirjoittaja öööh tota? » 11.7.2007 18:15

JuuriHiiru kirjoitti:...
Hasista mä oon poltellutkin, ikinä en ole päässyt maistelemaan vihreetä linjaa.. (Onneks on nyt kasvamassa :) )
Ja ainakaan joka kerta ei ole ollut mitään halvinta mahdollista lätkää. Ehkä mun kohdalla vika ei silti ole ollut päässä eikä laadussa, vaan pienissä annoksissa. Mut en mä nää sitä minään "vikana" ettei ollut pää sekaisin. Hauska on aina ollut poltella vaikka vaikutukset onkin jääneet alkupärinöihin. Syksyllä voi sitten sadonkorjuun jälkeen kokeilla tuhdimmalla annostelulla :wink:


Miten sä voit sitten teitää että et ole ollut "pää sekaisin"? Vai eikö olo ollut sellainen kuin esim. alkoholista? Ja miten voit tietää että on jäänyt "alku pärinöihin" jos ei ole edes koskaan pärissyt? Ja kaiken ton perusteella voit todeta että "hyvä ettei pärissyt enempää"?

Oletko koskaan polttanut niin paljoa että olet pudonnut polvillesi kykenemättä lopettamaan nauramista? Sitten voit sanoa olleesi piiiiiiiiiiilvessä :) Ja se on aika varmasti tapahtunut jokaiselle jossain vaiheessa polttelun aloittelua. Tosta olosta menee vielä vähän matkaa siihen että laatta lentää, joten övereistä ei ole kyse :)

Avatar
Pellon Pekko
3 tähteä
3 tähteä
Viestit: 908
Liittynyt: 16.4.2006

Re: eka kerta

ViestiKirjoittaja Pellon Pekko » 11.7.2007 18:45

Vaietkaa. Tämä alkaa mennä taas yhdeksi turhimmista keskusteluista foorumilla ikinä.

Vaikene itse

Re: eka kerta

ViestiKirjoittaja Vaikene itse » 12.7.2007 11:19

Sä taidat itse olla koko foorumin turhin tyyppi, joten vaikene keskenäsi.


Palaa sivulle “Vapaavyöhyke”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 4 vierailijaa