Sivu 1/2

Ketä äänestän?

Lähetetty: 20.3.2011 4:29
Kirjoittaja Wutwuttis?
Morjens! Kertokaas mulle, kenelle annan ääneni nyt vaaleissa? Asun Keravalla, se kai vaikuttaa johonkin vaalipiiriin tms? Koskaan en ole äänestänyt eikä politiikka kiinnosta vittuakaan mutta jos voin äänelläni saada ehkä toivottavasti joskus kannabikselle parempaa valoa Suomessa niin voisin käydä ääneni antamassa.

En jaksa tutustua ehdokkaiden poliittisiin näkemyksiin yms, kertokaa siis vain kannabismyönteinen ja muutenkin rento ja hyvä tyyppi niin käyn häntä äänestämässä :)

Re: Ketä äänestän?

Lähetetty: 20.3.2011 9:02
Kirjoittaja soolo

Re: Ketä äänestän?

Lähetetty: 20.3.2011 18:59
Kirjoittaja eivihreille
kunhan et vihreitä äänestä nii kaikki käy.

Re: Ketä äänestän?

Lähetetty: 20.3.2011 19:34
Kirjoittaja !Dilemma!
Vihreät ovat ihan hyvä vaihtoehto myös. Vasemmistoliitolla on fiksuin vaaliohjelma ja politiikkaa pitäisi viedä ei-oikealle, sanoisin, että Vasemmistoliitto, Vihreät ja Piraattipuolue - siellä ovat hamppumyönteisimmät, solidaarisimmat, rennoimmat ja ihmisläheisimmät tyypit.

Re: Ketä äänestän?

Lähetetty: 20.3.2011 22:17
Kirjoittaja eivihreille
Vihreät eivät todellakaan ole ihmisläheisiä:D

Ovat kyllä suvaitsevaisia, mutta VAIN niin kauan, kuin ihmiset elävät niin kuin vihreät tahtovat - suvaitsevaisuus päättyy tasan tähän.

Suosittelen äänestämään Muutosta, siellä on sentään suurin osa ihan maalaisjärkistä liberaalia porukkaa. Tai sitten, jos puolue ei haittaa, niin Persuilta esim. Johannes Nieminen.

Re: Ketä äänestän?

Lähetetty: 22.3.2011 15:29
Kirjoittaja parker
Pasi Palmulehto - Piraattipuolueen puheenjohtaja.

Re: Ketä äänestän?

Lähetetty: 22.3.2011 16:57
Kirjoittaja Dile
eivihreille kirjoitti:Vihreät eivät todellakaan ole ihmisläheisiä:D

Ovat kyllä suvaitsevaisia, mutta VAIN niin kauan, kuin ihmiset elävät niin kuin vihreät tahtovat - suvaitsevaisuus päättyy tasan tähän.

Suosittelen äänestämään Muutosta, siellä on sentään suurin osa ihan maalaisjärkistä liberaalia porukkaa. Tai sitten, jos puolue ei haittaa, niin Persuilta esim. Johannes Nieminen.


Kerropas perustelut seuraavalla kerralla, muuten tuo kommenttisi on yhtä tyhjän kanssa...

Kunhan et äänestä Perussuomalaisia, Keskustaa tai Kokoomusta, niin maailma (ja hampun asema) menee parempaan päin. Perustelut tälle: Kokoomus haluaa lisätä tuloeroja ja Perussuomalaisilla ei ole mitään oikeata sanottavaa tai tehtävää, ovat vain piilorasistisia yksinkertaisia politiikkaan sopimattomia toopeja suurin osa. Kumpaakaan puoluetta ei kiinnosta ympäristöasiat lainkaan, ja jos niille ei tehdä nyt jotain, niin ollaan kaikki kusessa 10-40 vuoden päästä. Lisäksi kanta hamppuun on se, että laittomana pysyy, osa näistä haluaisi vielä koventaa rangaistuksia.

Re: Ketä äänestän?

Lähetetty: 22.3.2011 20:09
Kirjoittaja EIVIHREILLE
Syitä, miksi vihreitä ei kannata äänestää, voi lukea lähes joka pv hesarista, joten tässä en nyt ehdi niitä kaikkia listaamaan. Sanokaa enemmin yksikin muu syy, kuin päihdepolitiikka, miksi vihreitä kannattaisi äänestää.

Tässä kuitenkin muiden miettiminä syitä, miksi olla äänestämättä vihreitä:

http://warp.povusers.org/grrr/ei_vihreille.html

http://piraattiliitto.org/uutiset/2009/ ... n-puolesta

http://octavius1.wordpress.com/2010/10/ ... vaaleihin/


Lyhyesti äänestä vihreitä, jos kannatat suurempaa ja vähemmän kontrolloitua maahanmuuttoa, kehitysapurahojen nostoa, koulujen kasvissyöntipäivien pakollisuutta, eläintuotannon (muun kuin luomun) asteittaista alasajoa, yksityisautoilun merkittävää rajoittamista, sukupuolikiintiöitä yhtiöiden hallituksiin jne.



Itse olen kaikistä em. asioista erilinjoilla vihreiden kanssa ja mielestäni aivan hyvin perustein.

Re: Ketä äänestän?

Lähetetty: 23.3.2011 22:09
Kirjoittaja TaateliMaha
En äänestä ketään politiikka on niin perseestä .
Enkä halua leikkiä sen mukana sen enempää kun tässä on pakko olla.

Re: Ketä äänestän?

Lähetetty: 24.3.2011 11:48
Kirjoittaja eivihreille
TaateliMaha kirjoitti:En äänestä ketään politiikka on niin perseestä .
Enkä halua leikkiä sen mukana sen enempää kun tässä on pakko olla.

Tolla ajattelutavalla ammut vaan itseäsi nilkkaan. En nimittäin usko, että lähitulevaisuudessa tulee mitään muutoksia Suomen hallintojärjestelyihin, joten politiikkaa tehdään samoilla työvälineillä kuin nytkin. Koska tähän äänestys+eduskunta+hallitus jne. järjestelyyn ei ole muutosta tulossa (ainakaan, jos et äänestä), niin kannattaa äänestää sinne edes sellaisia ihmisiä, jotka ovat vähemmän idiootteja kuin edelliset.

Ja kuten sanot, mukana on pakko kuitenkin olla, niin juuri siksi kannattaa äänestää sellaista puoluetta, jonka "mukana" on vähiten huono olla. Vastuunsa Suomesta kantava hampuusi äänestää esim. Muutosta tai Piraatteja.

Äänestämättä jättäminen protestina toimii vasta siinä vaiheessa, kun äänestysprosentti menee reilusti alle 50%. Moni muukin hampuusi ajattelee varmasti samalla tavalla kuin sinä, eikä siinä mitään, jokainen saa tehdä niin kuin lystää. Mutta äänestämättä jättämällä olemme vielä 50 vuoden päästä samassa tilanteessa kannabiksen suhteen.

Re: Ketä äänestän?

Lähetetty: 26.3.2011 0:23
Kirjoittaja Istjender
En sano ketä kannattaa äänestää, mutta voin sanoa ketä ei kannata! Se on helppoa :D

Hallituspuolueita (Kokoomus, Keskusta, RKP, Vihreät) - koska ovat kusettaneet meitä silmään ja muutenkin vetäneet meidät uskomattoman paskaan jamaan josta ei hevin nousta. Valehtelevat meille päin naamaa tälläkin hetkellä.

Vasemmistoa - haluavat ihmisille kurjuutta jotta saavat äänestäjiä joita voivat sitten "hemmotella" pienillä ripauksilla hyvää, mutta ei kuitenkaan liikaa etteivät äänestäjät kaikkoa muihin leireihin, kun heillä meneekin nyt "ihan ok". Ja jottei tästä saa väärää kuvaa niin tähän voi myös pistää ay-liitto on tärkeä, mitä väliä työntekijöillä puolueen jolle on ihan OK että yli 10% suomen BKT:sta tuotetaan työ"harjoittelijoilla" joille ei makseta senttiäkään palkkaa.

Kristillisiä (satuolentoihin uskominen nykyaikana on vähän hölmöä, ja päätösten tekeminen sen pohjalta vielä hölmömpää)

Perussuomalaiset (mieluummin ottavat lisää velkaa kun laittavat velkaantumiselle stopin)

No OK; jos et vieläkään osaa tehdä itse päätöstä ja satut olemaan uudenmaan piirissä, niin tunge lappuun numero 118.

Re: Ketä äänestän?

Lähetetty: 26.3.2011 0:41
Kirjoittaja BatmanX
piraateille menee mun ääni on se nyt päätetty jo. :yes:

Re: Ketä äänestän?

Lähetetty: 28.3.2011 10:56
Kirjoittaja beeblebrox
Istjender kirjoitti:
Vasemmistoa - haluavat ihmisille kurjuutta jotta saavat äänestäjiä joita voivat sitten "hemmotella" pienillä ripauksilla hyvää, mutta ei kuitenkaan liikaa etteivät äänestäjät kaikkoa muihin leireihin, kun heillä meneekin nyt "ihan ok". Ja jottei tästä saa väärää kuvaa niin tähän voi myös pistää ay-liitto on tärkeä, mitä väliä työntekijöillä puolueen jolle on ihan OK että yli 10% suomen BKT:sta tuotetaan työ"harjoittelijoilla" joille ei makseta senttiäkään palkkaa.
.


Äh, ei pitäs pistää lusikkaa tähän soppaan, mut sulla on kyllä aika kieroutunut näkemys vasemmistosta. Ja ihmettelen kyllä ihan tosissani, että mistä ihmeestä sä olet voinut saada kuvan, et vasemmistoa ei häiritsis työharjoittelijoiden käyttö ilmaisena työvoimana... Aika erikoinen näkemys.

Re: Ketä äänestän?

Lähetetty: 28.3.2011 11:40
Kirjoittaja Istjender
beeblebrox kirjoitti:Äh, ei pitäs pistää lusikkaa tähän soppaan, mut sulla on kyllä aika kieroutunut näkemys vasemmistosta. Ja ihmettelen kyllä ihan tosissani, että mistä ihmeestä sä olet voinut saada kuvan, et vasemmistoa ei häiritsis työharjoittelijoiden käyttö ilmaisena työvoimana... Aika erikoinen näkemys.

SDP:tä ei ainakaan. Maan Tapa (isolla). Ei ne puheet, vaan ne teot.

Re: Ketä äänestän?

Lähetetty: 29.3.2011 10:19
Kirjoittaja nzo
Mikko Rauhala - Piraattipuolue

rauhala.org

Menee ajatukset jokseenkin yhtiin. Kantsii kattoo sivut.

Re: Ketä äänestän?

Lähetetty: 29.3.2011 13:06
Kirjoittaja juselius
Jos haluaa aitoa liberalismia ja pragmaattista politiikkaa sosialismin ja muun järjenvastaisen hörhöilyn sijaan, kannattaa valita Muutos 2011 tai Piraattipuolue. Vihreät ja Vasemmistoliitto ovat ainoastaan näennäisesti vapaamielisiä.

Re: Ketä äänestän?

Lähetetty: 12.4.2011 12:19
Kirjoittaja sikanaama
Vihreitten edustaja trokannut viinaa!!!

Re: Ketä äänestän?

Lähetetty: 12.4.2011 16:36
Kirjoittaja Sarvi
Jos kannabiksen laillisuus on kynnyskysymys, ovat piraatit varmasti paras valinta. Kerava on muuten Uudenmaan vaalipiirissä.

http://2011.piraattivaalit.fi/ehdokkaat/uusimaa/

En ole itse tutustunut Uudenmaan ehdokkaisiin hirveän tarkasti, mutta näin äkkiseltään uskaltaisin suositella paria ehdokasta:

Pasi Palmulehto 168 http://2011.piraattivaalit.fi/pasi-palmulehto/
Henry Vistbacka 180 http://2011.piraattivaalit.fi/henry-vistbacka/

ps. Äänesi menee ensimmäisenä ehdokkaan edustamalle listalle (Yleensä puolue.). Jos lista kerää tarpeeksi ääniä ja saa ehdokkaita läpi, pääsevät listalta eniten ääniä saaneet ehdokkaat läpi. Piraattien listoilta on mielestäni parhaat mahdollisuudet saada "kannabismyönteinen" ehdokas läpi.

Re: Ketä äänestän?

Lähetetty: 13.4.2011 22:04
Kirjoittaja kriminaal1
Äänestä piraatteja tai muutos 2011. Suosittelen silti katsomaan jostain vaalikoneesta ketä on hamppu myönteisi heebo.

Re: Ketä äänestän?

Lähetetty: 16.4.2011 14:37
Kirjoittaja useri
RKP = liberaali vaihtoehto...