Sivu 1/2

Teltta vai vaatekaappi?

Lähetetty: 16.1.2012 16:41
Kirjoittaja Vieras
Tuli tilanpuute, joten kaipaisin hieman kommentteja teltta / vaatekaappi aiheesta.

Eli isoa telttaa ei mahdu (miksei niitä yleensäkään tehdä esim. kokoon 80x120x200 jne)..

Joko 2 pientä telttaa. Teltoista toiseen tulisi vege, luonnollisesti toiseen kukitus. Myös valaistus täytyisi uusia (esim. TNeon).
Toisaalta alle yhden teltan hinnalla saisi kaksi-ovisen vaatekaapin (n.50x100x170), jonka saisi pienellä budjetilla tiivistettyä, mylaroitua yms yms.. Ja nykyinen 600W Spna cooltube (onkohan liian iso) :think:

Kummin te tekisitte? Mielipiteitä, ehdotuksia, linkkejä aiheesta..

Kiitän ja kumarran. :)

Re: Teltta vai vaatekaappi?

Lähetetty: 16.1.2012 17:54
Kirjoittaja wietlök
Jos on näkyvillä, niin vaatekaappi, ettei herätä epäilyksiä.
Jos on piilossa (varasto, autotalli jne.), niin teltta on varmaan parempi.

Re: Teltta vai vaatekaappi?

Lähetetty: 16.1.2012 18:06
Kirjoittaja Rotsneak
Suositten, että tilaat vaikka Head&Nature:sta teltan kaikkineen osineen (lamppu, ufo, aktiivihiili...) ei tarvi kuumotella hajuja ja muita. Oletan, että asut kerrostalossa :think:

Ja kyllä telttoja saa 80x80x160 S kokosena. Sitten, jos haluat vegettää, niin laitat emokasvin vain johonkin sopivan kokoseen kaappiin ja muutama esli roikkumaan niin that's it.

Linkki kyseiseen tuotteeseen: http://www.head-nature.com/04532

Re: Teltta vai vaatekaappi?

Lähetetty: 16.1.2012 18:41
Kirjoittaja Vieras
Kyllä, kerrostalo ja näkyville..

Kiitän linkistä. Ongelmana on myös se, että 600W cooltube, ufo, hiilari yms. on jo olemassa.. Niitä käyttäisin mielelläni jatkossakin, mutta uus mesta eikä tarpeeksi iso teltta mahdu. 80x80x160 liian pieni tälle setille, eikä suht persaukisena mielellään kaikkea haluais uusiksi laittaa..

:think: Hmm, miksihän edes mietin tuota tupla-pikkutelta vaihtoehtoa uusilla lampuilla yms. (siinähän sitä rahaa hukkaan meneekin). :lol:

Oikea ongelma taitaakin olla, että miten löydän sopivan tila-ratkaisun nykyiselle 600W set-upille? :yes:
80cm maksimi toiselta kantiltaan, toiselle kantille ja korkeudelle ei niinkään rajaa.

Re: Teltta vai vaatekaappi?

Lähetetty: 16.1.2012 21:06
Kirjoittaja GrowIT
Ebaysta löytyy jotain random kokoja...

GrowLife GL120S Grow Tent - 120 x 80 x 180cm
http://viewitem.eim.ebay.fi/GL120S-GROW ... 16259/item

GrowLife GL110XL Grow Tent - 110 x 65 x 160cm
http://viewitem.eim.ebay.fi/GL110XL-GRO ... 92738/item

Lisäksi jos päädyt kahteen pikkutelttaa, tilaa ebaysta, paljo halvempaa...

Re: Teltta vai vaatekaappi?

Lähetetty: 16.1.2012 22:03
Kirjoittaja Bud Waiser
Itse asentaisin tai hommaisin kaapin, jos siihen on mahdollista, joko hankkii uuden tai hakee kierrätyskeskuksesta edullisen. Modaa siitä sellaisen, että alas loistepuket valoiksi ja vege/ pistokkaiden juurrutus, sekä taivutellut äitikasvit ja yläpuolelle varsinainen vege/kukitustila sgrog-menetelmällä. Kaapin voi ottaa mukaan, jos muuttu tulee, siihen voi asentaa lukon jne.

Jos niin kuin aiemmin vieras mainitsi, että ei ole tilaa kaapille tai paikka on varasto/autotalli, niin teltta olis ihan varteenotettava vaihtoehto. Toki senkin voi huoneistoon laittaa, mutta herättää äkkiseltään kysymyksiä mahdollisille vierailijoille. Teltan myös saa kasaan tarvittaessa ja sillä on jälleenmyynti arvoa, jollei tuhoa sitä omilla modauksilla.

Mites oliskos mahdollista rakentaa kasvatus tila vaate- tai muuhun huoneeseen? Kakkoskakkonen, filmivaneri, valkoinen maali ja ruuvit eivät ole kauhean kalliita ja siitä pystyy nikkaroimaan suhteellisen helpolla kasvatustilan/ - nurkkauksen ja on helposti purettavissa muuton tullessa ajankohtaiseksi.

Toivottavasti näistä on jotain apua ongelmaasi.

Ja jos saan luvan varastaa tätä topicia hieman, kun aiheeseen kuitenkin liittyy ja olen puntaroinut teltan hankkimista (koska tällä hetkellä ei ole mahdollisuutta kaapille tai rakentaa erillistä tilaa), niin osaakos joku kertoa, että mitä eroa näillä kahdella Homeboxeilla on, muuta kuin 20 cm korkeus ero ja hinta? (isompi on vielä edullisempi :think: ?)

HB 1,8 http://www.head-nature.com/04261?id=XNavLB8e
HB L http://www.head-nature.com/04163

Ja onko noissa teltoissa paljon laatu yms. eroja, kun tuo GrowLife (ja muut tuotemerkit) ovat huomattavasti edullisempi, kuin Homebox? Olen ymmärtänyt, että tämä HB olis jokseenkin laadukas kaikin puolin?

Kertokaa teltoista, jos teillä on kokemuksia niistä.
Ja muista aina hajunpoisto kuntoon, näin olet aina askeleen edellä tinanappeja, jollet ihan pahasti perseile. Niin ja sitten vaan hommaat niitä koristehampunsiemeniä, etkä huuuuuuuuumehashispensaan siemeniä! :guru:

Re: Teltta vai vaatekaappi?

Lähetetty: 17.1.2012 0:37
Kirjoittaja Vieras
Kiitän GrowIT linkeistä. Juurikin tämän kokoinen olisi tilaan sopiva > GrowLife GL120S Grow Tent - 120 x 80 x 180cm (ehkä varteenotettava vaihtoehto) :think:

Bud Waiser kirjoitti:Ja onko noissa teltoissa paljon laatu yms. eroja, kun tuo GrowLife (ja muut tuotemerkit) ovat huomattavasti edullisempi, kuin Homebox? Olen ymmärtänyt, että tämä HB olis jokseenkin laadukas kaikin puolin?

Itseänikin mietityttää tämä. GrowLife ei tuntunut netistä löytyvän.. Hieman kuumotustakin ilmassa (en tunne vielä talon tapoja), joten haluaisi enemmän infoa näistä.

Viherpeukaloinut olen ysärin puolivälin tienoilta, aina vaatehuoneissa tai isommissa komeroissa.. Nyt ei sellaista löydy. Tähän hätään teltat tuntuvat hyvältä (jopa helpommalta) vaihtoehdolta, mutta ovat niin pirun huomiota herättäviä.

Re: Teltta vai vaatekaappi?

Lähetetty: 17.1.2012 3:03
Kirjoittaja GrowIT
Tuskin noissa halpiksissa mitääh hirveen vituilleen on suunniteltu.
Vetoketjut varmaan heikompaa laatua, mutta MV muovilla ja jeesusteipillä saa fiksattua lähes kaiken.
Ebaysta saa myös b-stock tavaraa, esim siittä syystä että on pakkaus hajonnut tai ollut mallikappaleena kasattuna jossain liikkeessä.

Teltat on kyllä näppäriä, mitä niitä tässä tutuilla katsellut.
Mutta, jos yhtään on raksamiehen vikaa niin kyllä itse saa halvellamma, sentilleen sopivan kokoisen...

Erot korostuu lähinnä siinä vaiheessa kun projekti pitää laittaa pakettiin.
teltta vie siinä 100-0 voiton säilytyksessä, ja purkamisen/kasaamisen helppoudessa.

Re: Teltta vai vaatekaappi?

Lähetetty: 17.1.2012 12:52
Kirjoittaja puzzle
GrowIT kirjoitti:Ebaysta löytyy jotain random kokoja...

GrowLife GL120S Grow Tent - 120 x 80 x 180cm
http://viewitem.eim.ebay.fi/GL120S-GROW ... 16259/item

GrowLife GL110XL Grow Tent - 110 x 65 x 160cm
http://viewitem.eim.ebay.fi/GL110XL-GRO ... 92738/item

Lisäksi jos päädyt kahteen pikkutelttaa, tilaa ebaysta, paljo halvempaa...


Itselläni on kyseinen teltta ja siitä pientä raporttia kirjotin toiseen aiheeseen. Mielestäni hinta / laatu suhteeltaan hyvä teltta. Tykkään itse juuri kyseisestä teltasta noitten kokojen takia. Laitan tähän kohta sen linkin aiheeseen mihin kirjotin hieman enemmän kyseisestä teltasta.

- Puzzle

edit. tässä linkki -> https://www.hamppu.net/forum/viewtopic. ... 4&start=40

Tässä mielipiteeni (toivottavasti ketään ei haittaa pitkä lainaus):

"Teltta tuli suht nopeesti perille, kotiovelle asti. Nyt on teltta myös koottu, mikä ei ollut kummoinen homma, noin 15minuuttia.
Runko vaikuttaa suht tukevalta ja lamppujen kiinnitykseen erilliset raudat. Kulmapalat muovisia ja runko metallia. Telttakangas vaikuttaa hyvältä, kohtuu painava.

Ulostuloista: Takaseinässä alhaalla suorakaiteen muotoinen aukko. Alhaalla myös molemmilla sivuilla pyöret aukot, molemmat aukot tupla sukalla. Ylhäältä löytyy myös kaksi reikää, toinen katossa ja toinen takaseinässä, molemmissa tupla sukat. Eli yhteensä 4 kappaletta halkaisijaltaa 17cm olevia reikiä + Takaseinässä oleva passiivinen tuuletusaukko. Kaikissa ulostuloissa myös perus läpät ulkopuolella, tarrakiinnitys.

Vetoketjut tuntuvat jämäköiltä ja luulisin niiden kestävän hyvin normaalissa käytössä. Malli on kaksi ovinen, keskellä oleva vetoketju aukeaa alhaalta ylös, voisi ehkä olla toisinpäin. Kaikkien vetoketjujen edessä läpät, valon karkailun takia. Läpät tosin ilman tarrakiinnitystä.

Mukana tuli myös kantokassi, yksi ylimmääräinen kulmapala ja 4kpl remmejä esim. ufon kiinnitykseen.

Sisäpinta näyttää hyvältä ja tod.näk. heijastaa valoa tarpeeksi. En siis ole kerennyt vielä testaamaan natikan kanssa, joten en mainitse valotiiviydestä mitään.

-Puzzle"

ja tässä

"Moro,

Hyväkun kysyit, unohtu päivittää. Nyt on teltta käytössä ja sisällä hohkaa 250w natikka. Valotiiviys prosentti 99,98. Eli siis muutama nuppineulan kärjen kokoinen reikä kankaassa, kaksi reikää löytyy ulostulojen saumoista ja yksi reikä löytyy etuovesta. Ulostulojen saumoissa olevat reiät johtuvat tod.näk. virhe tikkauksesta ja tuo etuseinän reikä on pieni naarmu (voi olla että sen itse aiheutin kun tyttöystävä käski siirrellä kaappia ympäri kämppää että sopii sisutukseen, naiset..).

Vetoketjut toimivat hyvin ja tuntuvat jämäkiltä, saumoissa olisi voinut käyttää tripla-tikkausta, mutta hyvin se noinkin kestää. Muutamasta saumasta näkyy hieman valoa jos huone on pilkkopimeä ja katsoo läheltä, johtuen juuri tosta tikkauksesta. Ei kuitenkaan mitään huolestuttavaa.

Taisin aikasemmin mainita että keskivetoketju aukeaa alhaalta ylös ja tämä olisi huono, perun sanani, toimii paremmin näin päin. Mielipidekysymys toki.

Mitään sen suurempia vikoja teltassa ei ole, eihän se varmasti paras ole mitä markkinoilta saa MUTTA hyvä hinta / laatusuhde mielestäni.

Kysykää jos tulee jtn mieleen, itse tuon ostin lähinnä koon puolesta. Suosin mielummin ei neliön muotoista telttaa.

edit. oma telttani on kokoa 110x65x180 jos kiinnostaa.
edit2. Mainitsin myös noista läpistä vetoketjujen edessä, toimivat kohtuu hyvin, tarrakiinnityksellä voisivat toimia paremmin. Ajavat siis asiansa nytkin, mutta tarrakiinnityksellä eivät lerpattaisi yhtään = siistimmän näköinen++"

Re: Teltta vai vaatekaappi?

Lähetetty: 17.1.2012 13:52
Kirjoittaja pizbuin
Jos saha ja pora pysyy kädessä, niin kasvatuskaappi ehdottomasti. Plussaa hiljainen ja stealth.

Re: Teltta vai vaatekaappi?

Lähetetty: 17.1.2012 18:38
Kirjoittaja Vieras
Tämähän alkoi poikimaan hyvin.. Hyvin faktaa tuosta GrowLife teltasta. :)

Itse en ole purkamassa setuppia välillä, joten stealth olisi todellakin plussaa.

Aprikoin tätä Ikean kaappia.. Koska tähän valitaan itse sisustat ja saa korkeampanakin, niin suht vähällä vaivalla voisi saada ns. monitoimikaapinkin halutessaan. Toisekseen ei pahemmin eroa nykyisen kämpän vaatekaapeista. Mutta onkohan 600W set-up liian iso 60x100x200(tai korkeampi) tilaan? :think: Hiton vaikee arvioida, kun ei ole tila-pulmia aikaisemmin ollut.

Reilu kk, ennenkuin asia ajankohtainen, mutta tutkiskelen/puntaroin hyvissä ajoin. Jokatapauksessa nykyisellä 600W set-upilla mennään (ehkä jotain lisäystä).

Re: Teltta vai vaatekaappi?

Lähetetty: 17.1.2012 19:39
Kirjoittaja Bud Waiser
Tuo kaappi näyttää oikein hyvältä..eikös siihen kuulu vielä pari hyllylevyäkin? Tai jollei kuulu, niin osta yksi tai kaksi hyllylevyä, jotka asttelet ylös niin, että kaapistasi tulee seuraavanlainen;

Alaosaan matala koko pohjan kokoinen laatikko pitämään vedet yms. kurissa (on siellä ruukkuja tai vesiviljely setuppi). kaapin takakulmaan aktiivihiili pystyasentoon, josta ilmaistointiputkea lampun (cooltube/coolshade) läpi ylös hyllylevyn läpi ja ufoon kiinni (joka lepää levynpäällä), ehkä eristää sitä vielä palamattomalla villalla äänieristyksen takia. Ufosta ilmastointiputkea (jos saat mahtumaan,muuten ilman letkua), kaapin kattoon, jonne ritilä päälle estämään ökkiäisten sisääntulon kaappiin.
Tuohon yläosaan, jossa ufo on, niin sinne voi asentaa pienen loisteputken tai eslit tai ledit ja pistokkaille sopivan pikku "kasvihuoneen" . Tähän ylä- ja alaosaan kannattaa takaseinään tehdä reiät tulo- ja poistoilmalle ja niihin voi kiinnittää tietokonetuulettimet tehostamaan ilman vaihtuvuuta. Koko kaapin etuosaan kiinnität pimennysverhon sellaisella kaksiosaisella tarranauhalla, joka plokkaa valovuotoja kun kaapin ovet ovat kiinni ja kun taas hoidat kasveja, niin sen saa kätevästi poies kokonaan tai rullattua esim. ylös understund?

Itselläni olisi teltan hankinta ajankohtainen, mutta kun ei ole niistä kokemusta, niin joudun pohtimaan eri tuotemerkkien välillä. Homeboxin nimeen uskon, mutta halvempi mieluummin, mutta kun ei tiedä todellakaan niiden laaduista mitään enempää (ja kun ei osaa kieliä, että voisi saada valmistajan sivuiista jotain irti). Saa antaa kokemuksia teltoista ja kaapeista jne. erittäin mukava ja asiallinen topici! :yes:

Re: Teltta vai vaatekaappi?

Lähetetty: 18.1.2012 3:57
Kirjoittaja Vieras
Kiitän vinkeistä. Hieman tuohon suuntaan pähkäilinkin.

Mutta....

Siivotessa järjestelin kämppää uuteen uskoon ja huomasin, että tämä juuri ja juuri mahtuu. Eli tilaukseen.. :D
Joten oman päätökseni olen tehnyt. Tuttuni perhettä myöten tietävät harrastuksestani, joten ainut kuumotus on satunnaiset huoltotyöt asunnossa yms, mutta niistä ilmoitetaan etukäteen ja teltta jää ns. tilanjakajan taakse piiloon.

Bud Waiser kirjoitti:Itselläni olisi teltan hankinta ajankohtainen, mutta kun ei ole niistä kokemusta, niin joudun pohtimaan eri tuotemerkkien välillä. Homeboxin nimeen uskon, mutta halvempi mieluummin, mutta kun ei tiedä todellakaan niiden laaduista mitään enempää (ja kun ei osaa kieliä, että voisi saada valmistajan sivuiista jotain irti). Saa antaa kokemuksia teltoista ja kaapeista jne. erittäin mukava ja asiallinen topici! :yes:

Kyllä, jakakaa niitä kokemuksia!

Re: Teltta vai vaatekaappi?

Lähetetty: 18.1.2012 4:02
Kirjoittaja Vieras
Kiitän vinkeistä. Hieman tuohon suuntaan pähkäilinkin.

Mutta....

Siivotessa järjestelin kämppää uuteen uskoon ja huomasin, että tämä juuri ja juuri mahtuu. Eli tilaukseen.. :D
Joten oman päätökseni olen tehnyt. Tuttuni perhettä myöten tietävät harrastuksestani, joten ainut kuumotus on satunnaiset huoltotyöt asunnossa yms, mutta niistä ilmoitetaan etukäteen ja teltta jää ns. tilanjakajan taakse piiloon.
Mahdolliset pistokkaat mahtuvat muualle..

Bud Waiser kirjoitti:Itselläni olisi teltan hankinta ajankohtainen, mutta kun ei ole niistä kokemusta, niin joudun pohtimaan eri tuotemerkkien välillä. Homeboxin nimeen uskon, mutta halvempi mieluummin, mutta kun ei tiedä todellakaan niiden laaduista mitään enempää (ja kun ei osaa kieliä, että voisi saada valmistajan sivuiista jotain irti). Saa antaa kokemuksia teltoista ja kaapeista jne. erittäin mukava ja asiallinen topici! :yes:

Kyllä, jakakaa niitä kokemuksia!

Re: Teltta vai vaatekaappi?

Lähetetty: 18.1.2012 13:46
Kirjoittaja niin
Ajattelin ite laittaa, komeroon pari kasvia vesiviljelmää, noin 3 kasvia ja 400w natikka, tila on kyllä aika iso, niin ajattelin että riittäisköhän tommonen tavallinen pöytä tuuletin, vai pitäiskö sen olla isompi tuuletin, kukitukseen otan lisä lampuksi 150w t-neonin, oiskohan ihan ok valinta, varmaan tommonen iso komero ajaa ihan hyvin asiaa, ja pitäisköhän se tuuletin olla koko ajan päälä, eihän siitä haittaakaan ole, kun se on noin pieni tehonen, :P.

Re: Teltta vai vaatekaappi?

Lähetetty: 18.1.2012 17:46
Kirjoittaja Vieras
Aluksi riittää pöytätuuletin.. Jos myöhemmin tarvetta, niin hanki isompi (en nyt tiedä kaapin mittoja ja tuulettimen tehoa). Kyllä sen kannattaa antaa pyöriä aina valon ollessa päällä.. Pitää lämpöä kurissa ja vahvistaa samalla kasveja. Pimeä-jaksona ehdottomasti pois päältä, että kasvit saavat levätä rauhassa. Yhdistä lampun kanssa ajastimeen, niin lähtevät yhtaikaa päälle. 2-3 kasvia tuskin tarvii 400W natikan lisäksi TNeonia.. Ennemmin kukitukseen tarkoitettu polttimo natikkaan.

Re: Teltta vai vaatekaappi?

Lähetetty: 18.1.2012 18:02
Kirjoittaja niin
Kiitos sulle vastauksesta, komeron tila vastaa aikalailla. normi vessaa, kukitus polttimon meinaan siihen laittaa. voikohan sitä käyttää vegee vaiheesee, niin sitä vielä kun en saanu kunnon vastausta, niin kuin paljon kukkaa suunilleen ootte saanu , yhtä kasvia kohden , itelläni laji on cheese, ja sitä ajattelin pitäiskö 3 viikkoa ennen, kukituksen loppu siirtyä 8/16 valo jaksoo. :wink:

Re: Teltta vai vaatekaappi?

Lähetetty: 18.1.2012 20:02
Kirjoittaja Fade
niin kirjoitti:Kiitos sulle vastauksesta, komeron tila vastaa aikalailla. normi vessaa, kukitus polttimon meinaan siihen laittaa. voikohan sitä käyttää vegee vaiheesee, niin sitä vielä kun en saanu kunnon vastausta, niin kuin paljon kukkaa suunilleen ootte saanu , yhtä kasvia kohden , itelläni laji on cheese, ja sitä ajattelin pitäiskö 3 viikkoa ennen, kukituksen loppu siirtyä 8/16 valo jaksoo. :wink:


Kukituspolttimo käy vegeen mainiosti.

Kukkaa tulee yleensä 10-150 g/kasvi. Tekemällä oppii ja sadot kasvaa sitä myötä.

Kolme viikkoa ennen kukituksen alkua voit siirtyä 8/16 valojaksoon. Enpä sitten tiedä onko siitä niin suurta hyötyä, mahdollisesti nopeuttaa kukintaan siirtymistä.

Re: Teltta vai vaatekaappi?

Lähetetty: 19.1.2012 0:29
Kirjoittaja Snoosh
Homebox
GrowLab
Secret Jardin

Näihin ainaki voi luottaa. Growlab aikalailla jenkkimyynnissä.

Re: Teltta vai vaatekaappi?

Lähetetty: 19.1.2012 2:29
Kirjoittaja Vieras
En ehtinyt tilata Homeboxia.. Hyvä niin, jos klippiin on uskomista ja tutkimieni kuvien perusteella on.
Eipä näitä taida uskaltaa ostaa, ennenkuin on esim. liikkeissä käynyt tarkemmin ihmettelemässä mallitelttoja.
Osa teltoista ilmeisesti huokuu materiaaleistaan myrkkyjä joista kasvit kärsii/kuolee.. En tiedä.

Takaisin pisteessä nolla. :?