Kibbutzim Israel

Matkailuaiheista keskustelua hamppuväen näkökulmasta, hamppu muissa maissa
Alueen säännöt
Matkailu
Matkailuosio on tarkoitettu hampuusien matkailukeskustelulle.
Täällä voit jakaa kokemuksia mm. kannabistilanteesta eri maissa ja matkavinkkejä.
Muistathan kuitenkin noudattaa Hamppuforumin sääntöjä!

Huom.! Tarkastathan ennen uuden ketjun tekoa, ettei kyseisestä kohteesta tai aiheesta ole jo olemassa ketjua!
Avatar
kukkarulla
1 tähti
1 tähti
Viestit: 541
Liittynyt: 10.5.2006

Kibbutzim Israel

ViestiKirjoittaja kukkarulla » 22.1.2010 0:15

Terve hipit!

Oon ihan piakkoin lähössä 3-6 kuukaudeksi Israeliin asumaan kibbutsiin,
ja tässä vaiheessa kerrottakoon tietämättömille mistä on kyse.

Israelissa on yli 200 kibbutsia, joista monet ottaa vapaaehtoisia työntekijöitä hommiin. Yleensä vapaaehtoistyö kestää muutamia kuukausia, ja se voi olla esim. keittiötyötä, pyykinpesua, viljelysten tai eläinten hoitoa.

Kysees on siis yhteisöjä joissa kaikille jaetaan tasapuolisesti työtehtävät, asunnot ja ruoat..
vähän saa taskurahaakin, mut tietty kannattaa lähtee pienen rahatukun kanssa liikenteeseen.
Kibutzeihin otetaan nuoria n. 18-33 vuotiaiden väliltä, kansallisuudesta riippumatta.
mielenkiintosta seuraa ei ainakaan tuu puuttumaan.

Oon kuullut pelkkää hyvää näistä kokemuksista joten suosittelen muillekkin jos
tuntuu että tarvis jonku uuden käänteen elämässä ja tekis mieli irrottautua arjesta näin kesken kylmän ja pimeän talven.

tarvii vaa lentoliput ---> sponttaanisti varaamaan www.airbaltic.com (24.1 -asti lippu alennuksella Tel-aviviin 130 euroa) sekä skannattuna valokopiona tämmönen setti:
englanninkielinen terveystodistus, joku kansainvälinen rokotetodistus, ja passikuva

sitte hommaat sen kibbutzpaikan jonka saa paikanpäältä Tel avivista KPC-officesta.
Oleskeluluvan eli visan saa israelin suomensuurlähetystöstä riippuen sitten reissun pituudesta.

Nyt kaipailisin kuulla sitte kaikkia mahdollisia kokemuksia..
varmaankin teidän seasta löytyis joku seikkailija joka ois vastaavaa kokenut.

jos rupes kutkuttaa ajatus lähdöstä niin tässäpä näppärä sivu.
http://www.kibbutz.org.il/volunteers/faq.htm
se joka beesiin innostuu lähtemään, ilmottaa sitte meikälle ni voidaan törmätä ja pistää palamaan urakalla!
siellä perus hyvät hasat on astetta halvempia ku meillä. (sellasta 2-4e/g)

paikanpäältä voin kirjotella teille juttuja jos kiinnostaa!
Yrtti on ihmiselle.

Vieras

Re: Kibbutzim Israel

ViestiKirjoittaja Vieras » 22.1.2010 13:59

Voi helkkari, tämä alkoi kyllä kiinnostaa. Olenkin etsinyt jotain kivaa puuhastelua kesäksi - ja mielellään ganja-ystävällisessä maassa. Pitääpä katsastaa noi nettisivut.

edit.

Hmm... onneksi tulin järkiini. Kun vaihtoehtoina on yrtin kasvattelu kotosalla ja opintotuen nostaminen kattoon syljeksien tai raskaan duunin painaminen jumalanselän takana joukkomajoitusta ja ruokaa vastaan, ei tartte meikäläisen miettiä kahta kertaa. :lol:

Mutta seikkalumielisille toivotan onnea. mä oon vaan aivan liian mukavuudenhaluinen tämmöseen.

Avatar
Keijo-Annikki
Viestit: 501
Liittynyt: 8.12.2004

Re: Kibbutzim Israel

ViestiKirjoittaja Keijo-Annikki » 22.1.2010 14:44

Tuomitsen tuon toiminnan siionistivihollisen auttamisena. Soluttautuminen kibbutsiin tulee kysymykseen vain sabotaasitarkoituksessa.

edStone
1 tähti
1 tähti
Viestit: 252
Liittynyt: 15.11.2008

Re: Kibbutzim Israel

ViestiKirjoittaja edStone » 22.1.2010 15:58

Vaapaehtoistyötä tehdään yleensä humaaneistä syistä.
Mitkä sinun motiivit on lähteä Israeliin orjaksi?
Luuletko tekäväs jotain hyvää vai meinaatko rangaista itseäsi jostain?

Mallioppilas

Re: Kibbutzim Israel

ViestiKirjoittaja Mallioppilas » 22.1.2010 16:06

No miksei vaikka nepaliin, hyvää pajaa ja vapaaehtoistyömahdollisuuksia..

Avatar
kukkarulla
1 tähti
1 tähti
Viestit: 541
Liittynyt: 10.5.2006

Re: Kibbutzim Israel

ViestiKirjoittaja kukkarulla » 22.1.2010 16:49

motiivit on pelkästään itsekkäitä,
eli haluan kehittää itseäni, kielitaitoani, sosiaalisuuttani ulkomaalaisten kanssa,
työntekokykyä ulkomailla, ja yleisestikin kouluttautua kuntoon tulevaa etelä-afrikan muuttoa varten.
Israel on mielenkiintonen maa, ja siitä tekee mielenkiintosen erityisesti se kuinka laaja kulttuurien kirjo pienessä maassa vallitseekaan.
tiedän kyllä että mun työpanosta käytetään hyväksi, ja joo tiiän millanen maa israel on sen historiaa jne..

mutta mä aijon myös käyttää ton tilaisuuden hyväkseni enkä välitä siitä millaseen maahan oon menossa.
aika tympeä vastaanotto oli kyllä odotettavissa, joillain on aina valittamista

teil on vähän liian negatiiviset käsitykset tosta touhusta, uskon etten tuu katumaan lähtöäni lainkaan.
Yrtti on ihmiselle.

edStone
1 tähti
1 tähti
Viestit: 252
Liittynyt: 15.11.2008

Re: Kibbutzim Israel

ViestiKirjoittaja edStone » 22.1.2010 17:38

Kuulostaa hyvältä suunnitelmalta. :yes:

kukkarulla kirjoitti:paikanpäältä voin kirjotella teille juttuja jos kiinnostaa!


Kyllä kiinnostaa.

Avatar
kukkarulla
1 tähti
1 tähti
Viestit: 541
Liittynyt: 10.5.2006

Re: Kibbutzim Israel

ViestiKirjoittaja kukkarulla » 19.2.2010 15:09

hehheh, vois päivitellä vähän meininkejä, ok
tulin israeliiin, ja menin alkuun vaa Eilattiin (etelä)
chilla kaheks viikoksi.
siinä ajassa tutustuin suunnilleen koko kaupungin porukoihin,
skeittareihin ja hiisailijoihin,
poistin parin viikon aikana useamman "fingerin" eli paikallisen 4 gemmin hasastickin
100shekelelillä.. elikkä siis n.20 euroa, ehkä vähän alle. kukaan ei kusettanut,
kukaan ei kertaakaa ottanut välistä tai pyytänyt palkkiota, ja ilahtuivat kovin kun lahjoitin bonarit.
tutustun jatkuvasti niin mukavaan ennakkoluulottomaan avomieliseen porukkaan että hymyilyttää 24/7.
saan mahtavaa kohtelua ja paljon ilmaisia majotuksia öiden yli.
ymmärrättekö jotkut urpot jotka rupes heti älisemään ku loin tän topicin, sen että minne vaan meetki JOPA israeliin hui, niin ihmisis ei oo mitään vikaa.. ihmiset on aina ihania. tääl varsinki, niin monet kulttuurit yhdistyy, ihmiset ei pelkää toisiaan ja välittää toisistaan aidosti. sit on erikseen jotain maiden rajoja, nimiä ja jotain liskoja harjottamas epämääräst politiikkaa... ne on asia erikseen, en luokittele sellasia enää ihmisiks tai ihmisten luomiks..
lähin sitte vikan finkun poistettuani jerusalemiin etsimään onnea, ja jotain sellasta löytyi, sain kuukaudeksi vapaaehtoistyösopimuksen tälläseen shalhevetjah kommuuniin/guesthouseen.
meigä tääl duunis puutarhurina pihoilla, vähän pesen lattioit myös ja vessoi, järkkään tuoleja... mättään tän mestan kokin vääntämiä aika tasokkait mäyskeitä
ja yövyn omas huoneessa jos on parveke..
duunia päivässä sellai 4-5 h ja loput sit voinki tehä mitä vaa..
sijainti 5 min kävely matkan pääs jerusalemin keskustan "bilekaduilta"..

no ku kysees sentää hamppufoorumi niin mainittakoon vielä kannabistuotteiden 1)saatavuudesta, 2)hyväksyttävyydestä, ja 3)laaduista.

1) siis ei sun sitä tarvi etsiä, se kävelee vastaan ensimmäisen päivän aikana.
oo vaa oma ittes ja sosiaalinen, ei tarvi ees kysellä sen perään. eikä kannatakkaan, koska ihmisiä voi kuumottaa
ja täällä sut otetaan eritavalla vastaan, hyvällä tavalla, ei tarvi olla syytä miks tuut juttelee, ei tarvi tehdä vaikutusta. voit luoda ekana ystävyys suhteita helposti, ja sitten vasta voit rupea miettimään niitä polttoja

2) koko israel käryttää, siis joka toinen about, mut sitku meet Jerusalemiin, jonka on vallottanu nää lierihattupäät kiekuratöyhtöineen eli "true jews" ni tääl on tosi eri meininki ku missään muualla israelia, nää tuskin fumaaa.. samallail tääl nuoret polttelee, ja sitä löytää, mutta enemmistö taitaa olla noi sääntöjen mukaan elävät..
tääl ei siis kärytetä suhteessa niiin paljo ku esim Tel Avivissa tai Eilatissa.
Silti vaikka kaikki polttaa, jengi kuumottaa täällä kokoajan poliiseja... jotain sairasta tääl on meneillään, jengi polttelee useimmiten aina syrjäisillä kujilla, piiloissa ja kattelee ympärilleen.
Ihmisiä kuulemma pidätetään jokapäivä siviilipukuisten kyttien toimesta joita on kuulemma kokoajan kaikkialla.
muakin on kerran epäilty undercover kytäksi.
hatsit pidetään aina kädessä että ne voi heittää heti ku kytät tulee,
nojoo.. ymmärsitte varmaan pointin, kytät ei hyväksy polttelua.
saattavat viedä 6 kk putkaan ja kuulustella jossai kellareissa jne.

3) hasista, lämyy, hasaa, peltsii, lätkää, nippii, stickii mut silti hasaa hyvää hasaa vähemmän hyvää hasaa silti aina tuoretta........... mut mikäs täs.. budiii? ehei israelis ei... ku tääl on hasaa.

jos jostain lohkee budii niin se maksaa 80-120 shekelii per gramma ja sekään ei mitään spessua sit kumminkaa oo jos suomilaatuun tottunut. pari kertaa ollu tilaisuus mut köyhänä matkailijana tyydyn käyttämään sen 100 shekeliä 4 grammaan hasista ykkösen sijasta budaa, ja samaan ratkasuun tyytyy kaikki paikallisestkin
Viimeksi muokannut kukkarulla, 19.2.2010 17:55. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Yrtti on ihmiselle.

edStone
1 tähti
1 tähti
Viestit: 252
Liittynyt: 15.11.2008

Re: Kibbutzim Israel

ViestiKirjoittaja edStone » 19.2.2010 17:20

Hieno Raportti.
Hyvä asenne sulla on. Respect! Tolla pääsee pitemmälle, kuin on tarvis.
Itse kun kyselin Eilatissa savuja, niin ""Eioo" oli aina vastaus ja varoiteltiin siviilikyttien paljoudesta.
Onko kibbuts vielä suunnitelmissa?

Avatar
melkisedek
Viestit: 70
Liittynyt: 20.3.2009

Re: Kibbutzim Israel

ViestiKirjoittaja melkisedek » 22.2.2010 0:42

Vähän tulee ikävä sinne, viimeks ku olin jerusalemissa vuosia sitten tosin, yövyin shalheveteyahissa jerusalemissa ollessani. mukava paikka ja pääs välillä puhuu vähän suomeakin! kibbutseja en oo kokeillut, mutta hyviä kokemuksia olen kuullut ihmisitlä
For the sons of Ligt, Melkisedek will proclaim release and make expiation; for Belial and those of his lot, Melkisedek will exact the vengeance of the judgements of God

Avatar
kukkarulla
1 tähti
1 tähti
Viestit: 541
Liittynyt: 10.5.2006

Re: Kibbutzim Israel

ViestiKirjoittaja kukkarulla » 6.3.2010 10:57

Jees nyt riittäää shalhevetjahissa duunailu ja jerusalem,
kiintiö täytty tänään 3 viikkoa vessoja siivottuani.
kumma juttu kyllä, mutta naisten jälkien siivous on niin paljo likasempaa hommaa.. BUMBOCLOT!!
Kibbutsit jää nyt tällä kertaa väliin kokonaan.. riitti tää vajaa kuukauden pakertaminen ja nyt taas lepuuttaa mini-miamiin eli eilattiin ja kadottamaan tää kaikki terveellinen ruokailu/unirytmi.

tuli täs elettyä kuukaus jollain reilu 100 eurolla. :) jos ei hatseja/spraymaaleja lasketa joihin sit tais huntti mennä myös.

tän topicin nimeks vois vaihtaa pajarihäröilyä israelissa ja ja ton mun introshaiban vaihtaa johonki yksinkertasempaan kuten.
toverit, ostin tässä liput israelii katotaa mitä käy.
Yrtti on ihmiselle.

Avatar
Parabol
Viestit: 211
Liittynyt: 4.7.2009

Re: Kibbutzim Israel

ViestiKirjoittaja Parabol » 7.3.2010 18:54

Helvetin hyvä topicci kiitti ku jaoit! =p

Avatar
PilliPiipari
Viestit: 276
Liittynyt: 6.12.2004

Re: Kibbutzim Israel

ViestiKirjoittaja PilliPiipari » 28.4.2011 0:16

Kukkarulla on asia jäbä ja loistava topic kyllä todellakin!

Avatar
pekkaliisa
1 tähti
1 tähti
Viestit: 456
Liittynyt: 27.4.2009

Re: Kibbutzim Israel

ViestiKirjoittaja pekkaliisa » 28.4.2011 6:06

Jaa että duunia ilman liksaa Israelilaisten juutalaisten hyväksi.
Kuulostaa tosi mahtavalta, mäkin oon aina halunnu siivoomaan kusisia vessoja ja just israeliin kaikista maista, kukapa ei.

Mutta fiksuja nuo nuo sionistit kyllä ovat, kun teettää työt ilmaiseksi itseään etsivillä länkkärikersoilla, niin jää enemmän rahaa tappamiseen.

Eipä silti, matkailu avartaa aina, ja kannattaa aina.


Palaa sivulle “Matkailu”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 2 vierailijaa