City-lehtien päihdeartikkelit

Päihdepolitiikka, tiedotusvälineet, lainsäädäntö
Alueen säännöt
Politiikka ja media
Tämä alue on tarkoitettu kannabis- ja päihdepolitiikasta keskusteluun.

Alue on erittäin tiukasti moderoitu; lue ohjeet ennen kirjoittamista. Alueelle kuulumattomat keskustelut siirretään Tuhkakuppiin.
Kirjoita viestisi asialliseen ulkoasuun. Ylläpidolla on oikeus muuttaa epäasiallisen viestin sisältöä tai poistaa viesti.
key
Viestit: 54
Liittynyt: 15.12.2003

City-lehtien päihdeartikkelit

ViestiKirjoittaja key » 4.11.2004 12:44

Olettekos noita lueskelleet? En ole varma, että millä suunnalla tuo lehti ilmestyy, mutta meillä päin ainakin kerran 1-2 kuukaudessa, luulisin.

Tässä marraskuun (11/2004) numerossa on aika hyvä artikkeli nikotiinistä nimellä "Iso, Paha nikotiini", joka sisältää muun muassa melko asiapitoisen taulukon eri huumeiden vaikutuksista:

Koodi: Valitse kaikki

Aine: NIKOTIINI
Riippuvuus: 6
Vierotusoireet: 4
Haluttavuus: 3
Toleranssi: 5
Päihtymystila: 2

Aine: HEROIINI
Riippuvuus: 5
Vierotusoireet: 5
Haluttavuus: 5
Toleranssi: 6
Päihtymystila: 5

Aine: KOKAIINI
Riippuvuus: 4
Vierotusoireet: 3
Haluttavuus: 6
Toleranssi: 3
Päihtymystila: 4

Aine: ALKOHOLI
Riippuvuus: 3
Vierotusoireet: 6
Haluttavuus: 4
Toleranssi: 4
Päihtymystila: 6

Aine: KOFEIINI
Riippuvuus: 2
Vierotusoireet: 2
Haluttavuus: 1
Toleranssi: 2
Päihtymystila: 1

Aine: MARIHUANA
Riippuvuus: 1
Vierotusoireet: 1
Haluttavuus: 2
Toleranssi: 1
Päihtymystila: 3


Siinä koko taulukko... Voin tarvittaessa, jos jotakuta kiinnostaa, vaikka skannata nuo kolme artikkelia, jotka ovat tässä muutaman vuoden ajalla julkaistu. Eli siis tuossa viimevuoden vaihteessa taisi olla juttu pelkästään kannabiksesta ja tuossa kesällä kofeiinista ja nyt sitten nikotiinistä. Taisi olla myös tutkimuskemikaaleista jossain vaiheessa, mutta sitä ei ole itselle säästynyt, kun niiden parissa en pahemmin läträä.

Mielestäni hieno juttu, että jakelevat totuuksia tuonlaisessa ilmaislehdessä, mutta kuinkahan moni ottaa nuo tiedot tosissaan tai yleensäkään lukee noita artikkeleita?

Toivottavasti tätä ei ole jo postattu.

Avatar
Cactaceae
3 tähteä
3 tähteä
Viestit: 898
Liittynyt: 14.6.2004

Re: City-lehtien päihdeartikkelit

ViestiKirjoittaja Cactaceae » 4.11.2004 12:52

Mielelläni lukisin nuo artikkelit kun en lehteä ole nähnyt. Jos viitsit niin skannaa ne tänne.

Majuri Tommi
Viestit: 803
Liittynyt: 17.2.2004

Re: City-lehtien päihdeartikkelit

ViestiKirjoittaja Majuri Tommi » 4.11.2004 14:28

Mielenkiintoisella tavalla esitetty päihteitten ominaisuuksia! Kyllähän ihmisten välillä on suuriakin eroja mitä tulee mm. aineiden vaikutuksiin ja riippuvuuteen, mutta näkisin että kokaiini on vähemmän koukuttava kuin alkoholi ja kokkeli päihdyttää vähemmän kuin kannabis.

Tosta puuttuu "vaarallisuus" millä nyt tarkoitan äkkikuoleman riskiä (yliannostukset, onnettomuudet, väkivalta). Ja näistä aineista heroiini on siinä suhteessa ylivoimaisesti vaarallisin.

key
Viestit: 54
Liittynyt: 15.12.2003

Re: City-lehtien päihdeartikkelit

ViestiKirjoittaja key » 4.11.2004 16:15

-

-
Viimeksi muokannut key, 27.5.2005 8:37. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

key
Viestit: 54
Liittynyt: 15.12.2003

Re: City-lehtien päihdeartikkelit

ViestiKirjoittaja key » 4.11.2004 16:27

Majuri Tommi kirjoitti:Tosta puuttuu "vaarallisuus" millä nyt tarkoitan äkkikuoleman riskiä (yliannostukset, onnettomuudet, väkivalta). Ja näistä aineista heroiini on siinä suhteessa ylivoimaisesti vaarallisin.



Jep, tuota itsekin harmittelin, mutta tuosta löytyy kyllä tutkimuksia melko runsaasti verkosta.

Ainoa vain, että kovin monet niihin eivät useimmiten pääse käsiksi.

Avatar
Hemppo
Viestit: 721
Liittynyt: 14.2.2004

Re: City-lehtien päihdeartikkelit

ViestiKirjoittaja Hemppo » 4.11.2004 19:03

Vähän aiheesta sivuun, mutta tässä vähän samantapaista, tosin koskien vain addiktiopotentiaalia.

Ja Majurille, valtaosa heroiinin aiheuttamista yliannostuskuolemista johtuu käytetyn aineen laadunvaihteluista, joskus voit saada alle 10%:sta, joskus 90%:sta. Ja mistä tavallinen narkki osaa kokeilematta erottaa, kuinka vahvaa aine on. Varsinaisia elimellisiä vaurioita heroiini ei pitkäaikaisessakaan käytössä aiheuta, ellei sellaiseksi lasketa ummetusta.
Huii! :foil:

Majuri Tommi
Viestit: 803
Liittynyt: 17.2.2004

Re: City-lehtien päihdeartikkelit

ViestiKirjoittaja Majuri Tommi » 4.11.2004 19:24

Hemppo kirjoitti:Ja Majurille, valtaosa heroiinin aiheuttamista yliannostuskuolemista johtuu käytetyn aineen laadunvaihteluista, joskus voit saada alle 10%:sta, joskus 90%:sta. Ja mistä tavallinen narkki osaa kokeilematta erottaa, kuinka vahvaa aine on. Varsinaisia elimellisiä vaurioita heroiini ei pitkäaikaisessakaan käytössä aiheuta, ellei sellaiseksi lasketa ummetusta.

Totta turiset. Ja jos vielä fentanyyliä myydään hepona niin yliannostuksen vaara voi olla todella lähellä.

Niinhän se on että harva huume tuhoaa elimistöä yhtä pahasti kuin alkoholi joka kaiken lisäksi voi saada käyttäytymään väkivaltaisesti. Tavallinen kansa luulee että huumehörhöt (mikä ärsyttävä sana...) kamoissaan muuten vaan häiritsevät "kunnollisia ihmisiä" mutta yleensä ottaen rikollinen käyttäytyminen johtuu pelkästään aineiden kriminalisoinnista. Rahaa kalliisiin aineisiin kun on saatava vaikka rikoksin.

Avatar
dent
Viestit: 67
Liittynyt: 3.8.2004

Re: City-lehtien päihdeartikkelit

ViestiKirjoittaja dent » 4.11.2004 19:57

kun nyt kerran tuli heroiinin yliannostuksesta puhe niin tarjoan tätä näkökulmaa asiaan:

http://www.peele.net/lib/heroinoverdose.fi.html

minä en ole lääkäri, minä en tiedä.

Avatar
Eskimogrower
1 tähti
1 tähti
Viestit: 656
Liittynyt: 6.1.2003

Re: City-lehtien päihdeartikkelit

ViestiKirjoittaja Eskimogrower » 4.11.2004 20:12

Muuten ihan asiallinen kokonaisuus, mutta kyllähän tuon marihuanan toleranssi tulisi olla jotakuinkin 3. Vaikuttava annos voi olla pieni, mutta päihtymystilaan tottuneet pystyvät polttamaan aika huimia määriä ilman että asiaa edes kummemmin huomaa.
Jos poltat hyymeitä, soitan paikalle pöliisin.

Avatar
fishmask
Viestit: 352
Liittynyt: 8.8.2003

Re: City-lehtien päihdeartikkelit

ViestiKirjoittaja fishmask » 4.11.2004 22:42

Humm, en huomannut, että kukaan olisi laittanut linkkiä, mutta
tuo artikkelihan löytyy City-lehden arkistosta:

http://www.city.fi/artikkelit/artikkeli ... rea=ilmiot

Ja kuka on väittänyt että SKY eli ole ollut esillä pitkään aikaan? :)

Vieras

Re: City-lehtien päihdeartikkelit

ViestiKirjoittaja Vieras » 4.11.2004 23:08

on tainnut tämä lääkäri polttaa hieman itse... olen juonut kahvia muutaman vuoden ja polttanut kannabista pitkään.. koskaan ei vituta jos en saa kahvia mutta jos ei pilveä saa niin..... ja olen tuntenut heroiinin käyttäjiä ja tunnen edelleen.. heidän oireitaan ei voi verrata minun tupakan himooni...

ja nyt sitten olen kannabisken vastainen jos en usko kaikkeen paskaan mitä tohtorit syöltää

key
Viestit: 54
Liittynyt: 15.12.2003

Re: City-lehtien päihdeartikkelit

ViestiKirjoittaja key » 5.11.2004 9:15

homeG kirjoitti:on tainnut tämä lääkäri polttaa hieman itse...


Kyllä niitä on useitakin lääkäreitä ja tutkimuksia, jotka varmasti voivat myöntää tuon taulukon oikeaksi ja ovat itsekin tehneet tutkimuksia tuohon liittyen.

Riippuvuudet ovat tietenkin yksilökohtaisia. Ehkä sinulla on parempi onni, etkä ole tullut niin kauhean riippuvaiseksi tästä aineesta, mutta oikean elämän perusteella tuo taulukko pitää jokseenkin paikkaansa.

Muuten hyvä kun löytyi ainakin tuo Kannabis-artikkeli tuolta City-lehden arkistoista. Jos joku viitsii, niin voisi nuo muutkin sieltä kaivaa. Ei noista omista kuvistani kuitenkaan niin kauhean hyvin selvää saa.

Majuri Tommi
Viestit: 803
Liittynyt: 17.2.2004

Re: City-lehtien päihdeartikkelit

ViestiKirjoittaja Majuri Tommi » 5.11.2004 9:57

Aattelin itsekin lisätä että heroiinin suonensisäiseen käyttöön liittyviä suuria riskejä ovat epäpuhtaudet (ja AIDS ym. sairaudet). Osa verisuonista on melko rappeutuneita siinä vaiheessa kun pitää hakemalla hakea piikille uutta paikkaa. Ja se ainainen kutina.

Itse pääsin helposti eroon tupakasta ja nyt yritän jättää alkoholin kittaamisen, joka on ollut viime aikoina noin kaheksan pulloa olutta per päivä. Vieroitusoireita on tiedossa...

Vieras

Re: City-lehtien päihdeartikkelit

ViestiKirjoittaja Vieras » 5.11.2004 10:16

Onko muuten kukaan kuollut heroiinin liian pitkään käyttöön? Siis ei yliannostukseen vaan siihen, että on vaan käyttänyt sitä liian pitkään.

Edwin

Re: City-lehtien päihdeartikkelit

ViestiKirjoittaja Edwin » 5.11.2004 11:47

Kohtuukäyttöön ei ilmeisesti kuole.

Todisteena sotaveteraanit jotka ovat käyttäneet yli 50 v. mutta elävät kuten muutkin.

PS.
Korostan, kohtuukäytössä, siis määrä joka on tarpeen kerralla, ei enenpää.

Avatar
MARInol
Viestit: 76
Liittynyt: 29.9.2003

Re: City-lehtien päihdeartikkelit

ViestiKirjoittaja MARInol » 5.11.2004 14:35

Aika objektiiviselta tuo taulukko näytti, mutta omakohtaisten kokemusten perusteella lisäisin marille yhden pisteen joka kohtaan. Toisaalta kahvia kittaan lähes päivittäin, mutta ei siihen mitään riippuvuutta tai vieroitusoireita liity.

Edit: sivistyssanat hakusessa.

key
Viestit: 54
Liittynyt: 15.12.2003

Re: City-lehtien päihdeartikkelit

ViestiKirjoittaja key » 5.11.2004 16:57

MARInol kirjoitti:Aika objektiiviselta tuo taulukko näytti, mutta omakohtaisten kokemusten perusteella lisäisin marille yhden pisteen joka kohtaan. Toisaalta kahvia kittaan lähes päivittäin, mutta ei siihen mitään riippuvuutta tai vieroitusoireita liity.


City-lehden taulukossa ei anneta pisteitä. Aineet ovat järjestetty pienimmästä suurimpaan ominaisuuksiensa perusteella.

Tietenkin narkkari ne ongelmat kieltää. Ethän sinä niitä vieroitusoireita huomaa, kun käytät sitä säännöllisesti.

Avatar
Eskimogrower
1 tähti
1 tähti
Viestit: 656
Liittynyt: 6.1.2003

Re: City-lehtien päihdeartikkelit

ViestiKirjoittaja Eskimogrower » 5.11.2004 18:27

Missäs muuten on Suomen suosikkihuume nro kaksi, elikäs amfetamiini? (Käsittääkseni missään muualla sitä ei käytetä yhtä laajassa mittakaavassa kuin meillä vaan kokaiini ja ekstaasi ovat Keski-Euroopan juttu).
Jos poltat hyymeitä, soitan paikalle pöliisin.

Avatar
Psycho
1 tähti
1 tähti
Viestit: 320
Liittynyt: 19.9.2004

Re: City-lehtien päihdeartikkelit

ViestiKirjoittaja Psycho » 5.11.2004 18:37

Eskimogrower kirjoitti:Missäs muuten on Suomen suosikkihuume nro kaksi, elikäs amfetamiini? (Käsittääkseni missään muualla sitä ei käytetä yhtä laajassa mittakaavassa kuin meillä vaan kokaiini ja ekstaasi ovat Keski-Euroopan juttu).


Kertoo ehkä jotain olennaista tästä kansasta: päihteiden top3 sisältää Kuningas Alkoholin ja Tsaari Pirin. Ei jumalauta, sanokaa jokin muu päihde joka tekee käyttäjästään edes lähelle yhtä HULLUN? Tai agressiivisen? Hävettää...

Majuri Tommi
Viestit: 803
Liittynyt: 17.2.2004

Re: City-lehtien päihdeartikkelit

ViestiKirjoittaja Majuri Tommi » 5.11.2004 19:55

Eskimogrower kirjoitti:Missäs muuten on Suomen suosikkihuume nro kaksi, elikäs amfetamiini? (Käsittääkseni missään muualla sitä ei käytetä yhtä laajassa mittakaavassa kuin meillä vaan kokaiini ja ekstaasi ovat Keski-Euroopan juttu).

Pohjoismaissa amfetamiini (itte asiassa lähinnä metamfetamiinia mikä ei ole suinkaan sama asia kuin amfetamiini) on toiseksi eniten käytetty laiton huume, mikä on täkäläisen huumeiden käytön ominaispiirre. Se ei tarkoita että täällä käytettäisiin enemmän spiidiä kuin muualla, sillä Pohjoismaissa, etenkin Suomessa ja Ruotsissa, on humahtavien aineitten käyttö vielä suht vähäistä verrattuna muihin länsimaihin.

Britanniassa amfetamiinia kokeilleita on prosentuaalisesti enemmän kuin missään muualla eli noin (edit: väärin meni...) % aikuisväestöstä on ainakin kerran kokeillut sitä. Ekstaasin käyttö taitaa olla siellä vieläkin yleisempää.

(Väkivaltainen käyttäytyminen piristeitten käytössä on lähinnä sekundäärivaikutusta koska väkivaltaisuus johtuu useimmilla valvomisesta.)
Viimeksi muokannut Majuri Tommi, 5.11.2004 20:43. Yhteensä muokattu 1 kertaa.


Palaa sivulle “Politiikka ja media”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 6 vierailijaa