Pienet uutiset 2009 (ei keskusteluja)

Päihdepolitiikka, tiedotusvälineet, lainsäädäntö
Alueen säännöt
Politiikka ja media
Tämä alue on tarkoitettu kannabis- ja päihdepolitiikasta keskusteluun.

Alue on erittäin tiukasti moderoitu; lue ohjeet ennen kirjoittamista. Alueelle kuulumattomat keskustelut siirretään Tuhkakuppiin.
Kirjoita viestisi asialliseen ulkoasuun. Ylläpidolla on oikeus muuttaa epäasiallisen viestin sisältöä tai poistaa viesti.
Antti Alien
3 tähteä
3 tähteä
Viestit: 604
Liittynyt: 12.3.2005

Re: Pienet uutiset 2009 (ei keskusteluja)

ViestiKirjoittaja Antti Alien » 23.7.2009 8:38

Aamulehti uutisoi 23.7.2009:
"Orivedeltä löytyi kannabismaatila" sekä "Kotikasvattamo räjäytti Järvenpäässä".

Kirjoitan tähän jos jaksan, nyt tarjoan skannia. http://omploader.org/vMjB0bw/maatila.png

NudistiBudisti
1 tähti
1 tähti
Viestit: 495
Liittynyt: 24.7.2007

Re: Pienet uutiset 2009 (ei keskusteluja)

ViestiKirjoittaja NudistiBudisti » 23.7.2009 20:42

Taloussanomat:Kannabista on alettu mainostaa Kaliforniassa

Lääkekannabiksen käyttö on kasvussa Kaliforniassa. Kauppiaiden asema parantui helmikuussa, ja he ovat alkaneet laajentaa ja mainostaa palvelujaan.

Lääkekannabiksen käyttö Kaliforniassa tulee näkyvämmäksi viranomaisten päätösten takia. Kannabiksen käyttö lääkkeenä on ollut sallittua Kaliforniassa vuodesta 1996.

Lääkekäytön ongelmana ovat kuitenkin olleet jakelu ja tuotanto. Laissa ei esimerkiksi ole määritelty, kuka saa myydä lääkekannabista. Kannabiksen hallussapito on ollut laitonta. Aineen myyjät ovat toimineet mahdollisimman huomaamattomasti, jotta eivät olisi joutuneet liittovaltion poliisien yllätystarkastuksiin.

Viime helmikuussa oikeusministeriö ilmoitti, että se ei enää seuraa lääkekannabiksen kauppiaita, jotka noudattavat lakia. Matalaa profiilia pitäneet kauppiaat ovat ilmoituksen jälkeen alkaneet laajentaa ja jopa mainostaa toimintaansa, kirjoittaa Wall Street Journal. Alalle on tullut myös uusia yrittäjiä.

Lehden mukaan kauppiaat hankkivat suurimman osa kannabiksesta Pohjois-Kaliforniasta, jossa on runsaasti luvattomia kasvattajia. Meksikolaisten kartellien myymää ainetta ostajat välttävät suurten riskien ja huonon laadun vuoksi.


Marihuanastasta kahdeksasosa
menee lääkekäyttöön

Kaliforniassa marihuanan kaupan arvellaan olevan arvoltaan 14 miljardia dollaria vuodessa. Lääkekäytön osuus siitä on lehden haastatteleman asiantuntijan mukaan noin kahdeksannes. Lääkärin luvalla Kaliforniassa pössyttelee 350 000 asukasta. Kaikkiaan osavaltiossa on kolmisen miljoonaa käyttäjää.

Lehden mukaan lääkekannabista voidaan määrätä lähes minkä sairauden hoitoon tahansa, syövästä bulimiaan. Käyttöluvan saa kannabis-myönteiseltä lääkäriltä. Lääkekannabiksen käyttö on sallittua 13 osavaltiossa Yhdysvalloissa.

Suomessa kannabis lisättiin lääkeainelistaan lokakuussa 2008. Lääkekannabiksen käyttäjiä on toistaiseksi vain muutamia

-NB-
"Hampun sanominen huumeeksi on kuin Honda Monkeyn sanominen Harley Davidsoniksi. Kyllähän se pärisee,mutta ei sillä liiveihin pääse."

Avatar
Guineatrippin
1 tähti
1 tähti
Viestit: 1380
Liittynyt: 18.1.2007

Re: Pienet uutiset 2009 (ei keskusteluja)

ViestiKirjoittaja Guineatrippin » 24.7.2009 1:46

Kriminaalipolitiikkainstituutin johtaja: Kannabiksenkäyttö lailliseksi

Euroopan kriminaalipolitiikan instituutin johtaja Kauko Aromaa sallisi kannabiksen kotikäytön.

Tämä olisi hänen mukaansa järkevää, jotta lievistä huumeista aiheutuneet ongelmat voitaisiin siirtää rankaisemisen sijaan kansanterveydelliseksi kysymykseksi terveydenhoidon piiriin.

"Toinen perustelu dekriminalisoinnin puolesta on se, että saisimme kovien huumeiden jakelijat ja kannabiksen käyttäjät selvästi erilleen. Se vähentäisi riskiä liukua suoraan lievemmistä aineista kovempiin. Tämä selkeyttäisi myös valvontaa", Aromaa lataa.

Aromaan kommentit tyrmätään sosiaali- ja terveysministeriössä. Neuvotteleva virkamies Tapani Sarvanti sanoo, että kannabiksen laillistaminen pahentaisi päihteiden kokonaiskäytön määrää selvästi.

"Jos sallittujen päihteiden määrä kasvaa, niin samalla kasvavat myös niistä aiheutuneet ongelmat", Sarvanti perustelee.

Euroopan kriminaalipolitiikan instituutti toimii YK:n yhteydessä. Sen tarkoituksena on tuottaa tutkimustietoa eurooppalaisille maille muun muassa järjestäytyneestä rikollisuudesta ja rikosten ehkäisystä.

http://www.kaleva.fi/plus/juttu806387_page0.htm
"Vapaus ei tarkoita elämää ilman vastuuta, vaan kykyä valita ja sitoutua siihen mikä on parasta ihmiselle itselleen."

// Paulo Coelho, Zahir

Avatar
happygrow
Viestit: 24
Liittynyt: 25.1.2009

Re: Pienet uutiset 2009 (ei keskusteluja)

ViestiKirjoittaja happygrow » 24.7.2009 2:59

EU:n kannabislinja repaleinen

Asenne kannabista kohtaan repsottaa kirjavana Euroopan unionin jäsenmaiden keskuudessa. Yhtenäisestä huumausainepolitiikasta puhutaan, mutta se on edelleen kuollut kirjain.

Huumelinjaan tavoitellaan yhteistyötä ohjelmaluonnoksin, jotka jäävät periaatteelliselle tasolle. Jäsenmailla on olemassa jopa päätös kannabiksen kieltämisestä, mutta tästä linjauksesta lipsutaan ympäri mannerta selvästi vapaamielisempään suuntaan.

"Periaatteellisella tasolla kielletty, käytännössä sallittu. Tämä on tilanne monessa maassa. Jos kannabiskäytäntöjä harmonisoitaisiin, se toisi Suomeen nykyistä lievemmän linjan", arvioi oikeusministeriön neuvotteleva virkamies Aarne Kinnunen.

Kinnusen mukaan Suomen valvontalinja on tiukka. Tästä kertovat 10 000 tilastoitua käyttörikosta vuosittain. Euroopan kriminaalipoliittisen instituutin johtaja Kauko Aromaa muistuttaa, että käytännöt ovat lieventyneet Suomessakin.

"Kannabiksen kohdalla askel otettiin, kun sen käyttörikos jätettiin vain rangaistusmääräyksen piiriin. Tämä tarkoittaa sitä, että poliisi antaa käyttäjälle suoraan sakot."

Politiikan pelivälineenä

Niin Kinnunen kuin Aromaakin luettelevat joukon EU-maiden kirjavia käytäntöjä kannabiksen suhteen. Maat seilaavat näennäistä hissiliikettä lieventäen välillä säädäntöä ja kirien naruja ajoittain takaisin tiukemmalle.

Veivaamisella on harvoin todellista vaikutusta itse aineiden käyttöön tai rankaisemiskäytäntöihin. Pitkään juurtunut kulttuuri pysyy, vaikka viilauksia tehtäisiin.

Käytännössä tiukennuksia tai lievennyksiä rukataan usein, kun hallituksen väri vaihtuu. Kaikki Kalevan haastattelemat asiantuntijat katsoivat, että kannabis on oiva retorinen ase poliittisten irtopisteiden keräämiseen ympäri Eurooppaa.

"Kiristykset ja vapautukset ovat symbolista politikointia. Vapaamieliset hallitukset humanisoivat ja väljentävät. Konservatiivit kiristävät", Kauko Aromaa sanoo mainiten esimerkkinä Italian pääministeri Silvio Berlusconin tekemän uudistuksen, jossa kannabis siirrettiin samaan kastiin kovempien aineiden kanssa.

"Todellista vaikutusta kannabiksen käyttöön tai rangaistusmenettelyyn saa Italian tiukennuksesta etsiä ", hän heittää.

Hollanti on sallivuuden perusesimerkki. Belgia reivasi kurssiaan lievempään suuntaan vuonna 2003 ja Tanska taas kiristi kantaansa vastikään.

Britannian työväenpuolue on vallassa ollessaan ensin höllentänyt ja sitten kiristänyt kantaansa. Erikoisin tapaus löytyy Portugalista, missä kaikkien huumeiden käyttö dekriminalisoitiin kaksi vuotta takaperin.

Vapautus vai ei?

Maailman terveysjärjestön (WHO) sekä Euroopan huumausaineiden seurantakeskuksen viime vuotiset raportit kertovat monen korvaan erikoista kieltä. Raporteissa nimittäin pidetään kannabiksen terveyshaittoja ainakin osin alkoholia lievempinä.

Asiantuntijat sanovat, että todellisten vaikutusten vertailu on hankalaa johtuen erilaisista käyttötavoista ja määristä. Kauko Aromaa olisi valmis sallimaan kannabiksen kotikäytön. "Asiaan tulee suhtautua henkilökohtaiseen terveyteen vaikuttavana asiana, ei rikoksena", hän linjaa.

Sosiaali- ja terveysministeriön neuvotteleva virkamies Tapani Sarvanti on täysin eri mieltä. "Ei kannabiksen laillistaminen vähennä alkoholin juontia, vaan lisää yleisesti päihteidenkäyttöä ja sitä myötä ongelmia yhteiskunnassa. Tätä ei tule sallia."





http://www.kaleva.fi/plus/juttu806391_page0.htm

Avatar
leeevi
1 tähti
1 tähti
Viestit: 207
Liittynyt: 4.5.2007

Re: Pienet uutiset 2009 (ei keskusteluja)

ViestiKirjoittaja leeevi » 24.7.2009 2:59

Poliisi törmää kannabiskasveihin päivittäin - Orivedeltä löytyi huumemaatila

Huumeet: Viljely rehottaa, marihuanaa takavarikoitu jo lähes viime vuoden määrä

Kannabiksen kotikasvatus lisääntyy vauhdilla Suomessa.

Aamulehden tietojen mukaan Orivedeltäkin on paljastunut suurehko kannabisviljelmä. Tapauksen tutkinta on vielä alkuvaiheessaan, eikä Pirkanmaan poliisi kommentoi asiaa.

Viime vuonna kannabiskasvien takavarikot kaksinkertaistuivat 14 000 kasviin verrattuna vuoteen 2007.

Keskusrikospoliisin tammi-maaliskuun ennakkotilastot kannabiskasvien ja marihuanan takavarikoissa näyttävät, että kasvien ja valmiin marihuanan takavarikoissa ollaan vähintään viime vuoden vauhdissa.

Tammi-maaliskuussa poliisi ja tulli ovat korjanneet jo 3 315 kasvia talteen, ja marihuanaa on takavarikoitu 46 kiloa. Koko viime vuoden marihuanatakavarikot jäivät 56 kiloon.

http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa ... ila/150399

somlo
Viestit: 61
Liittynyt: 9.1.2008

Re: Pienet uutiset 2009 (ei keskusteluja)

ViestiKirjoittaja somlo » 24.7.2009 10:54

myös helsingin sanomat on uutisoinut tuosta Kriminaalipolitiikkaininstituutin johtaja: Kannabiksen käyttö lailliseksi
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Krim ... 5247914475

Kriminaalipolitiikan instituutin johtaja sallisi kannabiksen käytön

Helsingin Sanomat

Euroopan kriminaalipolitiikan instituutin johtaja Kauko Aromaa tekisi kannabiksen kotikäytöstä laillista.

Sanomalehti Kalevan mukaan hän perustelee tätä sillä, että lievistä huumeista aiheutuneet ongelmat voitaisiin siirtää rankaisemisen sijaan kansanterveydelliseksi kysymykseksi terveydenhoidon piiriin.

"Toinen perustelu dekriminalisoinnin puolesta on se, että saisimme kovien huumeiden jakelijat ja kannabiksen käyttäjät selvästi erilleen. Se vähentäisi riskiä liukua suoraan lievemmistä aineista kovempiin. Tämä selkeyttäisi myös valvontaa", Aromaa toteaa Kalevan haastattelussa.

Sosiaali- ja terveysministeriössä tyrmätään Aromaan kommentit. Neuvotteleva virkamies Tapani Sarvantin mukaan kannabiksen laillistaminen pahentaisi päihteiden kokonaiskäytön määrää selvästi.

Euroopan kriminaalipolitiikan instituutti toimii YK:n yhteydessä. Sen tuottaa tutkimustietoa muun muassa järjestäytyneestä rikollisuudesta ja rikosten ehkäisystä.

somlo
Viestit: 61
Liittynyt: 9.1.2008

Re: Pienet uutiset 2009 (ei keskusteluja)

ViestiKirjoittaja somlo » 24.7.2009 13:56

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotim ... id=1713713 voi morjes että mennään taas fakta tiedoilla!

Satakunnassa laaja huumevyyhti - nuorimmat tekijät 13-vuotiaita
24.07.2009 13:10, päivitetty 24.07. 13:19

Satakunnassa on paljastunut kolmas nuorten huumevyyhti kuluvan vuoden aikana. Satakunnan poliisi huumeryhmän nyt selvittämään vyyhteen on sotkeutunut kymmeniä alaikäisiä nuoria.

Tällä kertaa eriasteisia nuorten tekemiä huumerikoksia paljastui Euran kunnassa sijaitsevan Kiukaisten alueella.

Kuluneen kevään aikana poliisille tuli huhuja ja vihjeitä Kiukaisten alueella kasvavasta huumeongelmasta.

Heinäkuun alussa huumeryhmä sai tietoonsa muutaman nuoren henkilön nimet, jotka tuottivat alueen muille nuorille kannabista eri muodoissaan. Tuotoksiin kuului hasista, marihuanan lehtiä ja kukintoja.

Viikko sitten vyyhden ulkopuoliset henkilöt löysivät metsästä kannabis sativa -viljelmän, jonka sadon he toimittivat poliisille.

Viime lauantaina Porin Jazz -festivaalien kenttähuumevalvonnassa otettiin kiinni 17-vuotias kiukaislainen nuorimies, jonka kännykästä löydettiin kuvia kannabis sativa huumeviljelmästä ja erittäin nuoria henkilöitä kuvattuina huumeiden käyttötilanteissa.

Poliisin tutkinnassa on sittemmin selvinnyt, että kuluneen vuoden alkupuolella muutama paikkakunnalla asuva nuorimies alkoi kasvattaa kannabista yksityisessä asunnossa.

Paikkakunnalle on tuotu mm. Turusta ja Tampereelta kannabista, jota edelleen välitettiin asiasta kiinnostuneille paikkakunnan nuorille. Tutkinnan edistyessä poliisi on ottanut kiinni toistakymmentä nuorta.

Tällä hetkellä tutkinnassa on noin 40 nuoren eriasteiset huumausainerikokset. Näistä nuorista noin 30 asuu Kiukaisissa tai lähialueella. Suurin osa huumerikoksiin epäillyistä ovat syntyneet vuosina 1991-1992.

Nuorimmat ovat 13-vuotiaita ja syntyneet vuonna 1996. Paljastuneista nuorista tyttöjen osuus on noin 25 prosenttia.

Kolmea henkilöä lukuun ottamatta kaikkien muiden nuorten nimet ovat tulleet poliisin tietoisuuteen ensimmäistä kertaa.

Ainakin yhdelle nuorelle kannabiksen käyttö oli jo ehtinyt aiheuttaa vakavia mielenterveysongelmia.

Poliisin mukaan kannabiksen kotikasvatus on viime aikoina nostanut huumetarjonnan kotimaisuusastetta ja tuonut ongelmaa lähemmäs lapsi-ikäisiä käyttäjiä.
IS
Yleisiä huumausaineiden käyttöön viittaavia tunnusmerkkejä:

- Nuoren (12-19-vuotiaat) elintapojen jyrkkä muutos

- Lisääntynyt epämääräisyys, valehtelu, huijaaminen

- Lisääntynyt salaperäisyys, paljastumisen uhka, eriytyminen

- Kaverit vaihtuvat. Nimillä puhumista vältellään (ei haluta antaa vihjeitä) harrastusten jääminen

- Rahantarve kasvaa - laillisista keinoista laittomiin

- Koulumenestys heikkenee: passivoituminen, poissaolot, laiminlyönnit, häiriökäytös

- Sekava käytös, "omituiset silmät" (kannabis: laajentunut pupilli

- Kannabiksen makeanimelä haju hengityksessä, vaatteissa, hiuksissa jne.

- Ulkoiset viestit: logot (kannabislehti), internetviestit, puhelimen kuvatiedostot

- Passivoituminen, apatia, jatkuva väsyneisyys

- Masennus, ahdistuneisuus: mielenterveysongelmat yms.

- Ruokahaluttomuus, pelkotilat, hermostuneisuus, kalpeus

- Rikokset, häiriökäyttäytyminen (poliisi saattaa alkaa epäillä yhteyttä huumeisiin)

Avatar
Prostitute
Viestit: 494
Liittynyt: 24.11.2008

Re: Pienet uutiset 2009 (ei keskusteluja)

ViestiKirjoittaja Prostitute » 25.7.2009 12:30

Jamaikalaiset kärynneet kannabiksesta?
25.07.2009 11:08

MTV:n useista eri lähteistä saamien tietojen mukaan viiden jamaikalaisen pikajuoksijan käryn olisi aiheuttanut kannabistuote marihuana.

Kansainvälinen yleisurheiluliitto ei ole virallisesti vahvistanut asiaa, eikä edes kärynneitten nimiä. IAAF on vahvistanut, että viiden jamaikalaisjuoksijan A-näyte on ollut positiivinen.

Jos tieto kannabiskärystä pitää paikkansa, hylätään juoksijoitten suoritus kisasta, jossa he kärysivät, mutta muuten he saattavat selvitä varoituksella ja voisivat näin osallistua Berliinin MM-kisoihin.

Jamaikalaisten viestijoukkue vetäytyi eilen Lontoon GP-kisasta, mutta 100 metrillä radalla nähtiin mm. Usain Bolt ja ruotsalaisen Aftonbladetin mukaan positiivisen näytteen antanut Yohan Blake.

Aftonbladetin nimeämä naispikajuoksija Sheri Ann Brooks osallistuu tänään Lapinlahden Eliittikisojen 100 metrille. Sääntöjen mukaan SUL ei voi kieltää hänen osallistumistaan, koska kärystä ei ole virallista vahvistusta.

http://www.mtv3.fi/urheilu/mmyleisurhei ... /07/920627

Avatar
Tapionpoika
2 tähteä
2 tähteä
Viestit: 2466
Liittynyt: 29.1.2008

Re: Pienet uutiset 2009 (ei keskusteluja)

ViestiKirjoittaja Tapionpoika » 25.7.2009 14:48

http://www.ls24.fi/raumajaalue/poliisej ... 38143.html
http://www.ls24.fi/raumajaalue/kiukaisi ... 36842.html
http://www.ls24.fi/raumajaalue/nuorten_ ... 38147.html
http://www.ls24.fi/raumajaalue/kannabis ... 38148.html

Menkää kirjastoon ja napatkaa tämän päivän Länsi-Suomi, siinä oli koko sivu tästä asiasta, vai peräti kaksi. Ja tottakai Joutsenlampikin oli päästetty sinne laukomaan "asiantuntijan" mielipiteitään.
sativa to change the things I can
indica to accept the things I can't

suolakurkku
Viestit: 14
Liittynyt: 28.7.2008

Re: Pienet uutiset 2009 (ei keskusteluja)

ViestiKirjoittaja suolakurkku » 26.7.2009 11:47

Länsi-Savo 24.07. 20:4
Lainsuojaton kotipuutarhuri


Miten päihde voi olla sellainen, että siitä ei menekään ihan sekaisin? Näin muistelee alle kolmekymppinen Rauno ihmetelleensä ensikosketustaan kannabikseen.

Kannabiksella tarkoitetaan yleisesti hampusta eli Cannabis sativa -kasvista saatavia päihdyttäviä kannabistuotteita. Raunolla on niistä kokemusta jo 12 vuoden ajalta. Hän polttelee pilveä päivittäin.

Päihdekokeilunsa hän aloitti tyypillisen teini-ikäisen tapaan kaljalla. Muutama vuosi tästä hän kokeili kannabista.

– Kun huume ensimmäisen kerran nousi päähän, olo tuntui kevyeltä ja hassulta, ja värit korostuivat.

Vaikka Raunolle alkoholi teini-ikäisenä maistuikin, nykyään hän ei sitä juurikaan käytä.

– Enää en osaa eläytyä sellaiseen mielentilaan, jossa känni on kivaa.

– Pidän todella punaviinin mausta, mutta päihteenä alkoholi ei kiinnosta. Yleensä viinipullo unohtuu jääkaappiin homehtumaan.

Rauno on yksi Suomen monista kannabiksen kotikasvattajista.

– Kun olin nuorempi, kannabiksen käytöstä oli vanhempien kanssa huolta ja riitaa.

Huoli ja riita oli peräisin kerrasta, jolloin Rauno jäi 16-vuotiaana ensimmäisen kerran kiinni poliisille.

– Perhesuhteeni menivät vuosiksi ja päihdeongelmia tuli vain lisää. Rangaistuksen vaikutus oli siis päinvastainen suhteessa tarkoitukseen.

Nykyisin läheiset hyväksyvät Raunon harrastuksen.

– Kahvi aiheuttaa minulle kannabista suuremman riippuvuuden. Jos en saa kahvia, päätä särkee ja herääminen on vaikeaa.

Hampun kotikasvattamisen yleistymistä alan harrastajat pitävät hyvänä asiana, sillä näin käyttäjät eivät tue huumekauppaan liittyvää rikollisuutta.

– Haikailen johdonmukaisen päihdepolitiikan perään. En usko, että minkään päihteen täyskielto toimii. Kannabikselle voisi olla ikärajat ja myyntiajat kuten muillekin päihteille. Jonkinlainen ikäraja voisi olla mielestäni kahvillekin, Rauno heittää.

Kaikilla päihteillä on haittavaikutuksia, eikä kannabis ole poikkeus.

– Kannabiksen käytön kääntöpuoli on passivoitumisen tai alakulon mahdollisuus, Rauno myöntää.

– En halua, että mielikuvia kannabiksesta ja sen käytöstä muodostetaan valehtelemalla.

Lainsuojattomana huumeen kasvattajana Rauno on leikitellyt ajatuksella, että kannabiksen kasvattamisesta tehtäisiin asianomistajarikos, jolloin syytteen nostamiseksi pitäisi etsiä uhri.

– Poliisi voisi näyttää minulle huumeen käytöstäni kärsivän uhrin.


Haastateltavan nimi on muutettu.


Lue lisää sunnuntain lehdestä

Itse juttuun

Avatar
Kingston
Viestit: 77
Liittynyt: 25.6.2005

Re: Pienet uutiset 2009 (ei keskusteluja)

ViestiKirjoittaja Kingston » 27.7.2009 13:10

http://www.kaleva.fi/plus/juttu806706_page0.htm

Huumeita on monta, mutta rock´n rolli parasta on

Poliisin ratsia reilu viikko sitten Kuusisaaressa pidetyssä musiikkitapahtumassa nostatti Oulussa valtaisan huumekeskustelun. Nuorisomme näyttää olevan sitä mieltä, että kannabis on vaaraton nautintoaine, ja se olisi pikimmiten laillistettava. Toivottavasti tämä ei ole koko nuorison näkemys, vaikka melkoisen suuren joukon ääni kuitenkin lienee kyseessä.

Tässä keskustelussa ei ole mitään uutta. Huumeita on käytetty ties kuinka kauan, enemmälti ainakin puoli vuosisataa. Vastahan se oli, reilut parikymmentä vuotta sitten vain, kun kesäisessä Oulussa joitakin kavereita katoili viikoksi pariksi. Sitten selvisi, että poliisi oli ottanut heidät talteen ja kuulusteli huumepiippurinkiin osallistumisesta.

Se yllättää, kuinka laajaa, arkipäiväistä ja hyväksyttyä huumeiden käyttö on kuulemma nuorten keskuudessa. Jopa alle 18-vuotiaat ovat tuttuja aineiden kanssa. Me entiset nuoret kasvatamme nuoriksi ehtineitä tai aivan kohta ehtiviä lapsiamme ja uskomme turhan sokeasti heidän viattomuuteensa.

Ei se vielä mitään, että kasvatetaan ja poltellaan hamppua. Pahempaa on, että kovemmat aineet, kuten amfetamiini ja vastaavat, liikkuvat kaupungin yössä vilkkaasti.

Vielä viime vuosituhannella näillä leveysasteilla oltiin helpottuneita siitä, että huumeita liikkui isommin lähinnä vain Helsingissä. Pohjoisessa valkeassa kaupungissa niitä ei kävellyt vastaan. Tosin jos etsimällä etsi, tietysti löysi. 2000-luvulla tilanne on muuttunut jyrkästi.

Meidän nuoruudessamme jos joku käytti aineita, se jäi useimmilla lyhytaikaiseksi kokeiluksi. Kun ikää ja vastuuta tuli, järki voitti ja harrastukset jäivät nuoruuden hairahduksiksi. Tietysti jotkut jäivät koukkuun -- toiset tähän "vaarattomaan" kannabikseen -- mikä näkyy naamasta ja olemuksesta niillä, jotka ovat hengissä.

Kannabiksen vaikutuksista on niin monia näkemyksiä, että linjanveto on vaikeaa. Se aiheuttaa riippuvuutta, ja paljon käytettynä vaikuttaa mieleen sekä ruumiiseen. Psykoosin vaara on mahdollinen. Joka tapauksessa kokeilija osallistuu kovaan arvontaan, mitä hänelle hommasta voi seurata.

Miltähän näyttäisi, jos pössyttely olisi laillista, ja Rotuaari olisi täynnä omissa maailmoissaan hiipparoivaa porukkaa? Eikö känniläisissä ole ihan tarpeeksi kestämistä?

Porttiteoriaa (=kannabiksen käyttö vie aina vain kovempien huumeiden käyttäjäksi) ei ole todistettu ainakaan paikkansa pitämättömäksi.

Väittävät, että alkoholi on paljon kovempi huume kuin kannabis ja luokiteltaisiin kovien aineiden joukkoon, jos se ei olisi niin ikiaikainen kulttuuriimme sulautunut nautintoaine. Alkoholin ongelmallisuus ei tee huumeita yhtään vaarattomammiksi.

Ruotsissahan ollaan kaikessa viisaampia ja parempia kuin Suomessa, ja siellä suhtautuminen kannabikseen on vielä jyrkempää kuin Suomessa. Myös Tanskassa on kiristetty otetta. Se, että esimerkiksi Espanjassa ollaan vapaamielisiä, ei paljon paina vaa´assa.

Mainitut huumepidätykset eivät tee yhdestä oululaisesta musiikkifestivaalista huumefestivaalia, eivätkä jostakin musiikkityylistä huumemusiikkia. Tai jos tekevät, Suomen kovin huumefestivaali on elitistinen Pori Jazz. Lähituntumassa perässä tulevat arvostetuimmat rock-festivaalimme.

Popedan Pate Mustajärvi lauloi 30 vuotta sitten Huummetta-kappaleessa: "huumeita on monta mutta rock´n rolli parasta on". Totta.

***

Ruoan nettikauppa ei lähtenytkään vetämään. Kuka saattoi olla niin pöliä, että edes kuvitteli kenenkään ostavan ruokaa netin kautta?

Creidiki
Viestit: 22
Liittynyt: 17.7.2008

Re: Pienet uutiset 2009 (ei keskusteluja)

ViestiKirjoittaja Creidiki » 28.7.2009 9:25

Huumeiden käyttö festareilla kasvaa

http://yle.fi/alueet/turku/2009/07/huum ... 90244.html

Festivaalikävijät käyttävät entistä enemmän kannabista ja viihdehuumeita. Tilanteen on huomannut Suomen Punainen Risti.

SPR:n päihdetyön suunnittelijan Kati Laitilan mukaan kasvu saattaa näkyä myös tänään alkavalla DBTL-kaupunkifestivaalilla.

Markkinoille on tullut viime aikoina uusia nuorten suosimia huumeita, kuten synteettinen, amfetamiinin kaltainen stimulantti MDPV.

Päihtyneiden määrä on kuitenkin ollut lievässä laskussa, kertoo Laitila.

YLE Turku

Southe
Viestit: 18
Liittynyt: 12.12.2008

Re: Pienet uutiset 2009 (ei keskusteluja)

ViestiKirjoittaja Southe » 28.7.2009 16:24

Kannabis voidaan laillistaa


Kannabis on päihdyttävä aine siinä missä alkoholikin. Ja koska alkoholinkäyttö on jo vapaata, niin kannabiksen käytön kriminalisoinninkin olisi loputtava.

Alkoholinkäytön paremmuutta päihdyttävänä mietona aineena kannabikseen verrattuna ei ole todistettu, kuten ei päinvastaistakaan kantaa. Näkemyksiä asiasta on monenlaisia, kuten argumenttejakin.

Kannabiksen käyttö voidaan tehdä lakimuutoksella lailliseksi ja sen kasvatus, maahantuonti, myynti, kuljetus ja varastointi sekä tietysti verohyöty on ohjattava valtiolle. Nimenomaista tarkoitusta varten avattavien anniskelupaikkojen luominen onnistuu kyllä, kunhan lainsäädäntö saadaan muuten kohdalleen. Kannabiksen kasvatus ja myynti muun kuin valtion toimesta pitää saattaa luvanvaraiseksi ja valvonnan alle, kuten myös valmistusvälineiden myynti.

Kannabiksen kotikasvatus jatkukoon kriminalisoituna.

Kannabispidätykset ovat osa huumeidenvastaista työtä eivätkä ne syö yhteiskunnan resursseja turhaan. Kannabiksen kotikasvatusta ei tule sallia sen varjolla, että se olisi kaupallisen kasvatuksen ja salakuljetuksen pahin kilpailija. Kotikasvatuksesta on lyhyt matka kannabiksen kaupallisiin tarkoitusperiin.

Tällä hetkellä kannabista kotonaan viljelevät löytyvät sattumanvaraisesti muiden poliisitehtävien ohessa, mutta kotikasvatuksen sallimisen jälkeen kaupalliset tarkoitusperät on vaikeampi toteennäyttää.

Lainsäädäntöä pitää koventaa ja rikoksen tekemiseen käytettävä tarpeisto on takavarikoitava valtiolle. Tämä tarkoittaa esimerkiksi omistusasunnon ja kasvatukseen käytettyjen kotitalouskoneiden takavarikointia valtiolle.

Myös sanktiot päihtyneenä ajamiselle tie-, ilma- ja vesiliikenteessä tulee määrittää. Ajoneuvonmenetys päihtyneenä ajamiselle on minimi, jonka soisi yltävän alkoholista kärynneillekin. Nollatoleranssi on oikeampi suunta ja omiaan kitkemään taipumusta päihtyneenä ajamiselle ja kaikkien kulkuneuvojen sisällyttäminen tulee saattaa kyseisen lain piiriin.

Mietojen päihteiden käyttöä tai rajoituksia pohtiessa pitää tuomitsemisasenteesta päästä pois. Jos tämä ei toteudu, niin argumentointi asiasta perustuu tunneajattelulle, ei faktoille. Kaikilla päihteillä on haittavaikutuksia, eikä ole aina tarkoituksenmukaista keskustella siitä, millä miedolla päihteellä niitä on enemmän kuin jollain toisella. Viisainta lienee olla nauttimatta mitään.

Mikki Nieminen
Nummi-Pusula

Uutiseen

Avatar
Beldon
Viestit: 143
Liittynyt: 18.5.2008

Re: Pienet uutiset 2009 (ei keskusteluja)

ViestiKirjoittaja Beldon » 29.7.2009 12:06

Kapseleita vai raksuja? Huumetta saa apteekin hyllyltä


Kapseleita vai raksuja? Huumetta saa apteekin hyllyltä


29.07. - 11:24 (Luotu: 10:46) - Kommentit: 3

Coloradon osavaltiossa Yhdysvalloissa yhä useampi ostaa marihuanaa reseptillä. Apteekkien hyllyille on ilmestynyt esimerkiksi marihuanakapseleita ja marihuanavoista tehtyjä, riisimuroilta näyttäviä raksuja.

Asiasta uutisoi Svenska Dagbladet.

Lehden mukaan marihuanaa määrätään useimmiten keski-ikäisille naisille, jotka sairastavat MS-tautia, ja miehille, joilla on hepatiitti C. Marihuanareseptin on saanut 9 000 osavaltion asukasta.

Lääkemääräysten vuoksi myös laillinen marihuanateollisuus on lisääntynyt. Potilas saa kasvattaa kuutta marihuanatainta ja niistä puolet saa kukkia yhtä aikaa.

Huumeen toi apteekkien hyllylle lakimuutos. Coloradolaiset äänestivät sen puolesta, että marihuanaa voi laillisesti käyttää lääkeaineena.

Lakia kritisoivien mukaan apteekkien löyhä valvonta lisää huumeiden väärinkäyttöä, etenkin kun valmisteet ovat houkutelleet nuoria käyttäjiä. Alle vuodessa potilaiden keski-ikä on romahtanut Coloradossa lähes 20 ikävuodella.

Svenska Dagbladet kertoo, että laillistaminen on tehty 12 muussakin Yhdysvaltain osavaltiossa. Kaliforniassa eräs yliopisto jopa järjestää kursseja, joilla käsitellään huumelakeja ja kasvatustekniikoita.

Aamulehti
"Everybody is crazy unless you understand their motives." Saul Goodman

Avatar
Guineatrippin
1 tähti
1 tähti
Viestit: 1380
Liittynyt: 18.1.2007

Re: Pienet uutiset 2009 (ei keskusteluja)

ViestiKirjoittaja Guineatrippin » 29.7.2009 12:45

"Kannabiksen laillistaminen toisi miljarditulot"

”Kannabiksen laillistaminen toisi miljarditulot”

Yhdysvaltain osavaltiot pohtivat epätavallisia keinoja helpottaakseen tiukkaa taloustilannetta, kertoo uutiskanava CNN.

Yksi ristiriitaisimmista ehdotuksista on tehty Californiassa. Demokraattipoliitikko Tom Ammiano on ehdottanut lakimuutosta, joka laillistaisi marijuanan eli kannabiksen. Ehdotuksessa esitetään, että marihuanaa verotettaisiin 50 dollaria (noin 35 euroa) unssilta.

Jos kannabis laillistettaisiin Kaliforniassa ehdotuksen mukaan, siitä tulisi osavaltion suurin verotulojen lähde, CNN kertoo. Vuodessa kannabisveroja kertyisi peräti miljardi dollaria (noin 0,7 miljardia euroa).

Ehdotus on toistaiseksi hyllytetty, mutta CNN sanoo, että se noussee vielä esille.

Viime viikolla Oakland aloitti ensimmäisenä kalifornialaiskaupunkina lääkekannabiksen verottamisen. Samaa on pohdittu muissakin osavaltion kaupungeissa.
"Vapaus ei tarkoita elämää ilman vastuuta, vaan kykyä valita ja sitoutua siihen mikä on parasta ihmiselle itselleen."



// Paulo Coelho, Zahir

Whitehead

Re: Pienet uutiset 2009 (ei keskusteluja)

ViestiKirjoittaja Whitehead » 30.7.2009 10:49

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009073 ... 8_uu.shtml

Lehti: Kaupungintalon pihalla kasvoi kannabista
Torstai 30.7.2009 klo 11.05

Mystinen puutarhuri iski Heinolassa istuttamalla kannabis-kasvin kaupungintalon takapihalle, kertoo Itä-Häme.

Salaperäinen puutarhuri oli istuttanut toissa viikolla kaupungintalon ja poliisitalon väliselle viheralueelle kannabista. Töihin tullut puistotyöntekijä huomasi pihalla kasvavan jotain ylimääräistä.

- Kasvit tunnistettiin sitten cannabis sativaksi, kaupunginpuutarhuri Pekka Javanainen kertoo Itä-Hämeessä.

Asiasta tehtiin poliisille ilmoitus. Poliisin mukaan kasvit on luultavasti tuotu paikalle niiden löytymistä edeltäneenä yönä.

Avatar
Tapionpoika
2 tähteä
2 tähteä
Viestit: 2466
Liittynyt: 29.1.2008

Re: Pienet uutiset 2009 (ei keskusteluja)

ViestiKirjoittaja Tapionpoika » 31.7.2009 10:06

Alasatakunta: Huumevyyhti paisuu
http://www.alasatakunta.fi/index.phtml/ ... 80709.html

Poliisin huumeryhmän Kiukaisissa paljastama huumejuttu on laajentunut tutkinnan edetessä. Poliisilla on tiedossaan jo yli 50 vyyhtiin sekaantuneen nimet, ja lisää saattaa tutkinnan jatkuessa tulla ilmi. Valtaosa juttuun sekaantuneista nuorista on alaikäisiä kaikkein nuorimpien ollessa 13-vuotiaita.
Kevättalven aikana poliisin korviin alkoi tulla huhuja ja vihjeitä kasvavasta huumeongelmasta Kiukaisten alueella. Heinäkuun alussa huumeryhmä sai tietoonsa muutaman kiukaislaisen nuoren nimet, jotka tuottivat alueen nuorille hasista, marihuanan lehtiä ja kukintoa.
Tutkinnassa on käynyt ilmi, että kiukaislaisten nuorten miesten porukka on kasvattanut cannabis sativa -kasvia huumekäyttöön yksityisasunnoissa ja kesällä metsäviljemillä. Kasvatusta on ollut ainakin kuluvan vuoden alusta lähtien. Tutkintaa johtavan rikoskomisario Juha Joutsenlahden mukaan vyyhdin ydinporukkaan kuuluu enemmän kuin viisi henkilöä ja osalla on kannabiksen käyttökokemusta jo pidemmältä ajalta kuin pelkään tältä vuodelta.
Omien viljelmien lisäksi marijuanaa ja hasista on haettu Kiukaisten seudulle Tampereelta ja Turusta.
– Huumeita on tarjottu lähinnä kaverilta kaverille, mutta myös myyntiä on tapahtunut. Jo se, että kannabista ja hasista on haettu alueelle kauempaa, kertoo siitä, että myös kauppaa on käyty. Hasiksen kohdalla taustalla on aina järjestäytyneempää rikollisuutta sen valmistuksen vuoksi, toteaa Joutsenlahti.

Sattumat avasivat vyyhdin

Satakunnan poliisin huumeryhmä ei viime kevään aikana ehtinyt selvittää ja puuttua Kiukaisten tilanteeseen muiden tutkinnassa olleiden huumejuttujen vuoksi. Kiukaisten tapaus alkoi avautua heinäkuun puolivälissä, jolloin ulkopuoliset henkilöt kertoivat poliisille löytäneensä metsästä kannabisviljelmän, jonka sadon he toimittivat poliisille.

Kaksi päivää myöhemmin Porin Jazz -festivaalin kenttähuumevalvonnassa otettiin kiinni 17-vuotias kiukaislainen nuorimies, jonka kännykästä löydettiin kuvia kannabisviljelmästä ja erittäin nuoria henkilöitä huumeiden käyttötilanteissa.

Tutkinnan edistyessä poliisi on ottanut kiinni toistakymmentä nuorta, jotka ovat selvitelleet alueella nopeasti laajentunutta huumeongelmaa. Tällä hetkellä tutkinnassa on noin 50 henkilön eriasteiset käyttö- tai huumausainerikokset.
– Jutun tutkinta valmistunee kuukauden kuluessa riippuen siitä, kuinka laajaksi vyyhti vielä paisuu, arvioi Juha Joutsenlahti.

Osalla käyttö päivittäistä

Suurin osa huumerikoksiin epäillyistä on syntynyt vuosina 1991–1992 kolmen nuorimman ollessa vasta 13-vuotiaita. Tyttöjä joukosta on noin neljännes. Kolmea henkilöä lukuun ottamatta nuorten nimet ovat tulleet poliisin tietoisuuteen ensimmäistä kertaa.
– Osalla nuorista kannabiksen käyttö on edennyt riippuvuustasolle asti ja käyttö on ollut päivittäistä, kertoo Joutsenlahti.
Ainakin yhdelle nuorelle kannabiksen käyttö on ehtinyt aiheuttaa vakavia mielenterveysongelmia.
Poliisi on kuulustellut juttuun sekaantuneita alle 18-vuotiaita nuoria yhdessä näiden vanhempien ja lastensuojeluviranomaisten kanssa. Joutsenlahti muistuttaa, että huumausaineiden käyttö, hallussapito, myynti ja jopa yritys hankkia niitä ovat rikoksia, joihin poliisi suhtautuu aina erittäin vakavasti. Tällaisen nuorten terveyttä vakavasti vahingoittavan toiminnan lopettamiseksi poliisi tekee yhteistyötä muun muassa kunnan sosiaali- ja kouluviranomaisten sekä lasten vanhempien kanssa.
– Tärkeää onkin nyt miettiä eri tahojen kanssa sitä, miten tästä jatketaan eteenpäin, jotta ongelmia saadaan ratkaistuksi, Joutsenlahti muistuttaa.
Kiukaisten tapaus on Satakunnassa jo kolmas kuluvana vuonna paljastunut suurehko huumejuttu, johon on sekaantunut kymmeniä alaikäisiä nuoria.
– Vastaavia on Suomessa varmasti kymmeniä, arvioi Juha Joutsenlahti.
sativa to change the things I can
indica to accept the things I can't

Avatar
Tapionpoika
2 tähteä
2 tähteä
Viestit: 2466
Liittynyt: 29.1.2008

Re: Pienet uutiset 2009 (ei keskusteluja)

ViestiKirjoittaja Tapionpoika » 31.7.2009 10:36

http://www.facebook.com/group.php?gid=146644006144

http://www.cannabisculture.com/v2/conte ... marc-emery

Eli mielenosoituksia syksyllä Marc Emeryn puolesta. Pitäisikö järkätä Suomeenkin?
sativa to change the things I can
indica to accept the things I can't

Avatar
putteli
Viestit: 187
Liittynyt: 17.12.2003

Re: Pienet uutiset 2009 (ei keskusteluja)

ViestiKirjoittaja putteli » 2.8.2009 10:50

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009080210018855_uu.shtml

Lehti: Huumeiden käyttörikoksista selviää yhä useammin huomautuksella
Sunnuntai 2.8.2009 klo 05.03

Entistä useampi selviää huumausaineiden käyttörikoksista ilman sakkoja, kertoo Väli-Suomen sanomalehtien Sunnuntaisuomalainen.

Viime vuonna noin joka seitsemäs poliisin tietoon tullut käyttörikos hoidettiin huomautusmenettelyllä sakkojen sijaan.

Huomautusten määrä on lähes nelinkertaistunut kahden vuoden takaiseen lukuun verrattuna, mutta käyttörikosten kokonaismäärä on pysynyt suhteellisen samana, selviää sisäministeriön luvuista.

Poliisin sakotuskäytännöt vaihtelevat kuitenkin suuresti ympäri Suomea. Isoista paikkakunnista suhteellisesti eniten huomautuksia kirjataan pääkaupunkiseudulla, Tampereella ja Rovaniemellä. Sen sijaan Vaasassa, Kuopiossa ja Oulussa rapsahtaa käytöstä lähes aina sakko.

- Käytäntöjen tulisi olla samankaltaiset eri puolilla valtakuntaa, toteaa poliisiylitarkastaja Robin Lardot.


STT
You may see me tonight with an illegal smile

Vieras

Re: Pienet uutiset 2009 (ei keskusteluja)

ViestiKirjoittaja Vieras » 2.8.2009 12:22

http://www.savonsanomat.fi/uutiset/koti ... tuu/470422

Kannabiksen kotiviljelyn rangaistuskäytäntö ontuu
05:01 (Päivitetty 11:49)

Anne Puumala

Kannabiksen kasvatus tulkitaan aina huumausainerikokseksi riippumatta viljelmän koosta ja laadusta.

Oikeusministeriön neuvottelevan virkamiehen Aarne Kinnusen mukaan Suomessa olisi aihetta pohtia, olisiko joissain tapauksissa sakko riittävä seuraamus käyttörikoksesta.

– Näin silloin, jos viljelyssä on kyse pienestä määrästä omaan käyttöön eikä toiminta ole julkista tai houkuttele millään tavoin muita, Kinnunen sanoo.

Viime vuonna useampi kuin joka kymmenes käräjäoikeuksissa käsiteltävistä huumausainerikoksista oli kannabiksen kotikasvatustapauksia. Alkoholitutkimussäätiön tutkijan Jussi Perälän mukaan määrä kasvaa koko ajan.

– Käräjäoikeuksilla on tekemistä, jos näitä rikoksia ryhdytään seuramaan nykyistä tarkemmin ja jokainen juttu viedään käräjille. Kotikasvattajien lukumäärä on todennäköisesti suurempi kuin koko ongelmakäyttäjien joukko, hän huomauttaa.

Huumausainerikos jää harvoin syyttämättä. Oikeuspoliittisen tutkimuslaitoksen tutkijan Heini Kainulaisen mukaan kannabiksen viljelystä käräjille joutunut tuomitaan lähes poikkeuksetta.

– Tyypillisesti viljelyssä on kyse seitsemästä-kahdeksasta kasvista. Vähäisimmillään tuomio on annettu muutamasta viiden sentin mittaisesta, komerossa kasvatetusta taimesta. Syyttämättä on jäänyt esimerkiksi sellainen tapaus, jossa syytetty oli hankkinut muutaman siemenen ja yrittänyt kasvattaa niistä kannabista, Kainulainen kertoo.

Rangaistukset kannabiksen kotiviljelystä vaihtelevat maan eri osien välillä. Valtionsyyttäjä Leena Metsäpellon mukaan samantyyppisestä huumeviljelmästä saatetaan eri puolilla Suomea rangaista hyvinkin eri tavoin. Tuomioiden epäyhtenäisyys on noussut esiin vasta parin viime vuoden aikana kotikasvatuksen yleistyttyä.

http://www.savonsanomat.fi/uutiset/koti ... tuu/470422

Hyvä jotta mediassakin uskalletaa kyseenalaistaa nykyinen laki


Palaa sivulle “Politiikka ja media”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 5 vierailijaa