Pienet uutiset 2010 keskustelu

Päihdepolitiikka, tiedotusvälineet, lainsäädäntö
Alueen säännöt
Politiikka ja media
Tämä alue on tarkoitettu kannabis- ja päihdepolitiikasta keskusteluun.

Alue on erittäin tiukasti moderoitu; lue ohjeet ennen kirjoittamista. Alueelle kuulumattomat keskustelut siirretään Tuhkakuppiin.
Kirjoita viestisi asialliseen ulkoasuun. Ylläpidolla on oikeus muuttaa epäasiallisen viestin sisältöä tai poistaa viesti.
Garden of Eden
Viestit: 3
Liittynyt: 23.3.2010

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja Garden of Eden » 11.6.2010 22:15

Henkka. kirjoitti:...

Myyvät kyllä halvalla huumehia ameriikassa. Ainoastaan marijuanaa löytyi kuitenkin 62 miljoonaa g. Joten jos marijuanan hinta olis edes 2e/g kadulla, niin kokaiinin ja amfetamiinin pitäis olla ilmaista...

Tuossa puhuttiin kyllä tonneista eikä miljoonista. :yes:

zanpaatto
Viestit: 113
Liittynyt: 13.5.2008

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja zanpaatto » 11.6.2010 22:20

Garden of Eden kirjoitti:...
Tuossa puhuttiin kyllä tonneista eikä miljoonista. :yes:


Tuossa laskussa olikin kyse grammoista, 62 tonnia kun on 62 000 000g. Elikkä näin niinkun 62 000 * 1000 = 62 000 000

mauridoe
1 tähti
1 tähti
Viestit: 116
Liittynyt: 19.7.2009

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja mauridoe » 12.6.2010 9:21

Henkka. kirjoitti:...

Myyvät kyllä halvalla huumehia ameriikassa. Ainoastaan marijuanaa löytyi kuitenkin 62 miljoonaa g. Joten jos marijuanan hinta olis edes 2e/g kadulla, niin kokaiinin ja amfetamiinin pitäis olla ilmaista...


http://news.bbc.co.uk/2/hi/world/us_and ... 288820.stm

"During the 22 months the operation lasted, officers seized more than $150m (£103m), 2.2 tonnes of cocaine, half a tonne of methamphetamine and 62 tonnes of marijuana. "

Kaipa tuonkin voi kääntäjä väärin ymmärtää, kun oikein kovin yrittää... Oli siis takavarikoitu 124M€ varoja, ja sen lisäksi nuo aineet. Suomessa nyt halutaan uutisoinnissa aina puhua tuosta katukauppa-arvosta, jotta ihmiset saavat kuvan siitä kuinka paljon verotuloja valtiolta melkein jäi saamatta. Huumausaineiden ostamiselta säästyneet rahat kun käytetään lailliseen kaupankäyntiin.

Avatar
Foliokeijo
Viestit: 30
Liittynyt: 29.11.2008

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja Foliokeijo » 16.6.2010 13:59

Ulvilan surmaa kommentoineelle rikoskomisariolle huomautus

http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Ulvilan+surmaa+kommentoineelle+rikoskomisariolle+huomautus/1135257616700

Ulvilan surmaa tiedotusvälineille kommentoinut ja omat tutkimukset asiassa aloittanut rikoskomisario Juha Joutsenlahti on saanut huomautuksen, kertoo Satakunnan poliisilaitos...

Naftal
Viestit: 94
Liittynyt: 3.12.2009

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja Naftal » 16.6.2010 14:49

Kiva nähdä kun tuolle kannabispsykootikolle tulee noottia.

Mutta kun miettii tuota Ulvilan juttua, minusta on outoa että Joutsenlahti on ainoa(?) joka puolustaa tätä vaimoa. Puolustaa jopa niinkin sinnikkäästi, että kommentoi ja tutkii asiaa sääntöjenvastaisesti.

No, lämmittää silti mieltä kun jätkä ei enää toimi VAKAVAN RIKOLLISUUDEN vastaisen toiminnan vetäjänä.

Hamppupappa
Viestit: 133
Liittynyt: 17.5.2008

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja Hamppupappa » 16.6.2010 21:18

Timo haara lähti viroon kasvattaa hamppua. http://www.nelonen.fi/uutiset/kotimaa/h ... nsä-viroon

Tuli mieleen, että pääsisikö tuonne töihin pellolle? Tuntuisi olevan työllä tarkoitus. Voisi ehkä olla hienoa! :)

Avatar
HL1979
2 tähteä
2 tähteä
Viestit: 897
Liittynyt: 26.11.2008

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja HL1979 » 17.6.2010 13:05

åke pakana kirjoitti:mikä vittu nyt riivaa?

taas yhä uudestaan ja uudestaan samaa paskaa:

http://www.poliklinikka.fi/?page=7874754&id=0838572#

http://www.verkkouutiset.fi/index.php?o ... content&am ... p;Itemid=7

"Tutkimus perustui WHO:n vuosina 2001-2005 toteuttamaan mielenterveyskyselyyn, johon vastasi 85 000 henkilöä 17 maasta. Varhainen kannabiksen käyttö yhdistettiin masennukseen viiden maan aineistoissa."

juuri niin. uusinta uutta tutkimusta...vittu.
kannabis aiheuttaa masennusta koska viidessä maassa seitsämästätoista kannabis yhdistettiin tavalla tai toisella masennukseen.
masennusta ei todellakaan voida diaknosoida kyselytutkimuksen mukaan. varsinkaan kun vain vajaa kolmannes tuloksista edes viittaa siihen suuntaan.

Lähtöisin Duodecimista. Ilmeisesti hiljaista uutisrintamalla, kun kelpaa tällaiset vanhatkin uutiset. Erityisesti kiinnostaisi tuo Duodecimin rooli, eli miksi tällaista skeidaa julkaistaan?

http://fi.wikipedia.org/wiki/Kustannus_Oy_Duodecim

Lääkeyhtiöiden intressit? Se on ainakin selvää, ettei ole lääkekorporaatioiden edun mukaista saada kannabislainsäädäntöä yhtään sallivammaksi, sehän tekisi bisnekselle hallaa kun ei omat patenttilääkkeet enää vetäisi entiseen malliin.
Hiisi vieköön!

Antti Alien
3 tähteä
3 tähteä
Viestit: 604
Liittynyt: 12.3.2005

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja Antti Alien » 17.6.2010 15:36

HL1979 kirjoitti:Ilmeisesti hiljaista uutisrintamalla, kun kelpaa tällaiset vanhatkin uutiset.

Vaikka kysely on wanhaa, niin tutkimus on uusi. http://aje.oxfordjournals.org/cgi/conte ... act/kwq096

Tarkkaa työtä on varmasti tehty, kun on kestänyt neljä vuotta tehdä muutama tilastollinen tarkastelu aineistolle ja päälle yli puoli vuotta, ennen kuin paperi on hyväksytty julkaistavaksi. :roll:

Avatar
HL1979
2 tähteä
2 tähteä
Viestit: 897
Liittynyt: 26.11.2008

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja HL1979 » 17.6.2010 16:11

Antti Alien kirjoitti:Vaikka kysely on wanhaa, niin tutkimus on uusi. http://aje.oxfordjournals.org/cgi/conte ... act/kwq096

Tarkkaa työtä on varmasti tehty, kun on kestänyt neljä vuotta tehdä muutama tilastollinen tarkastelu aineistolle ja päälle yli puoli vuotta, ennen kuin paperi on hyväksytty julkaistavaksi. :roll:

Kyllä vaan. Ja lisäksi kun vielä tulokset ovat epävarmoja - mutta tokihan ne mediassa kannattaa uutisoida varmana totuutena. Tai korkeintaan sivulauseessa mainita, että pientä epävarmuutta saattaa olla ilmassa tulosten suhteen.

Sinänsä ei mikään yllättävä tutkimus, veikkaisin että ketä tahansa voisi vituttaa, jos omat elämäntavat kriminalisoidaan.

[muokkaus] Lainataanpa vielä tuota abstraktia:

The overall association was modest (controlled for sex and age, risk ratio = 1.5, 95% confidence interval: 1.4, 1.7), was statistically robust in 5 countries, and showed no sex difference. The association did not change appreciably with statistical adjustment for mental health problems, except for childhood conduct problems, which reduced the association to nonsignificance.

Vautsi.
Hiisi vieköön!

Avatar
milk_kit
Viestit: 67
Liittynyt: 1.6.2009

Re: Pienet uutiset 2010

ViestiKirjoittaja milk_kit » 17.6.2010 23:50

åke pakana kirjoitti:http://www.verkkouutiset.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=32913

No mut hei ei yhtään kannabisvastaista kommenttia. :lohtu: :think:
Noo, mää ymmärsin, ymmärsin näin, että et tota...
Sit toinen asia on onon se, että kyl näist asioista täy-
tyy puhuu ninku tässäkin, tässäkin keskustella ja täs
on ninku monia erilaisia mielipiteitä.

Avatar
Vihreevoima
2 tähteä
2 tähteä
Viestit: 1649
Liittynyt: 18.10.2006

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja Vihreevoima » 18.6.2010 0:00

åke pakana kirjoitti:mikä vittu nyt riivaa?
...
http://www.verkkouutiset.fi/index.php?o ... -&Itemid=7
....
kannabis aiheuttaa masennusta koska...


Kyllähän nyt noin amatöörimäisesti ruuvatut jointit aiheuttaa masennusta lähes kenessä tahansa. Eihän tuota pelasta edes lekentaarinen Super Skunk, jonka vahvuus vahvistuu 20x kertaiseksi parissakymmenessä vuodessa.

Brainless
Viestit: 77
Liittynyt: 3.4.2008

Re: Pienet uutiset 2010

ViestiKirjoittaja Brainless » 18.6.2010 4:08

Keijjo kirjoitti:Kannabis mahdollisesti masennuksen riskitekijä

Torstai 17.6.2010 klo 09.00

Kannabista käyttävät nuoret saattavat sairastua tavallista herkemmin masennukseen. Huumeen masennusvaikutuksista on saatu viitteitä aiemminkin, mutta tulokset eivät ole olleet yksiselitteisiä.

Alle 17-vuotiaana kannabista käyttäneiden riski masentua myöhemmin elämässään on noin puolitoista kertaa suurempi kuin muiden, American Journal of Epidemiology -lehdessä julkaistuista tuloksista ilmenee.

Yhteys ei vaihdellut sukupuolen, iän tai tupakoinnin vaikutuksesta. Se ei myöskään johtunut muista mielenterveysongelmista. Ainoan poikkeuksen muodostivat käytöshäiriöitä potevat, joilla yhteyttä ei havaittu.

Tutkimus perustui WHO:n vuosina 2001-2005 toteuttamaan mielenterveyskyselyyn, johon vastasi 85 000 henkilöä 17 maasta. Varhainen kannabiksen käyttö yhdistettiin masennukseen viiden maan aineistoissa.

Nykytiedon perusteella kannabis saattaa lisätä skitsofrenian riskiä sille geneettisesti alttiilla henkilöillä. Pitkäaikainen polttaminen voi aiheuttaa myös hengitysteiden sairauksia sekä keskittymisen, muistin ja oppimisen ongelmia.

UUTISPALVELU DUODECIM

http://www.iltalehti.fi/mieli/2010061711878403_md.shtml

Muistakaa kopioida uutiset kokonaan tähän ketjuun!


Toisaalta kannabiksen käyttäjät voivat olla masennusalttiimpia ihmisiä. Onhan se yleisesti laitontakin.

Jos alle 17v harrastaa päihtymistä niin on vähän muutakin pielessä kuin se pilvenpoltto. Varmaan muitakin päihteitä kuten viinaa käytössä.
''Fight for your rights''

apare
Viestit: 40
Liittynyt: 9.3.2010

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja apare » 19.6.2010 23:46

18.6. Radio Suomi
Maailmanpolitiikan professori Teivo Teivoinen puhuu asiaa huumeiden kieltolain haitoista, ja varsinkin huumesodasta Meksikossa. Alkaa 1 min. kohdalla, tosin 10s ihan hyvä pohjustus aiheelle.
http://areena.yle.fi/audio/1076203


Tuolta uutisista lainasin. Fiksua puhetta ei voi muuta sanoa prohvessorilta.

Laiskiainen
Viestit: 24
Liittynyt: 23.1.2010

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja Laiskiainen » 22.6.2010 11:20

cob09 kirjoitti:Isän kotoa löytyi kannabisviljelmä

Tiistai 22.6.2010 klo 05.13


Miehen alaikäinen poika oli paikalla poliisin tehdessä kotietsinnän.

Poliisi löysi noin 50-vuotiaan miehen asunnosta kannabisviljelmän muutamia päiviä sitten Helsingissä. Kasvattamo oli rakennettu vaatekaappiin.

Poliisin iskiessä sato oli juuri valmistumaisillaan. Kuulusteluissa mies kertoi kasvattaneensa kannabista ensimmäistä kertaa.

Miehen alle 18-vuotias poika oli paikalla asunnossa, kun poliisi teki sinne kotietsinnän.

Miehen poliisille kertoman mukaan hän oli yksin vastuussa kasvatuksesta eikä pojalla ollut sen kanssa mitään tekemistä.

Poika puolestaan myönsi poliisille käyttäneensä marihuanaa muutaman kuukauden ajan. Hän sanoi poliisille, että olisi ilmeisesti käyttänyt myös isänsä kasvattamaa kannabista sen valmistuttua.


Kasvatus yleistä


Poliisi otti molemmat kiinni, mutta heidät laskettiin vapaaksi kuulustelujen jälkeen. Miestä epäillään huumausainerikoksesta ja poikaa käyttörikoksesta.

Rikoskomisario Raimo Paakkala Helsingin rikospoliisin huumerikosyksiköstä sanoo kannabiksen kotikasvatuksen yleistyneen viime vuosina huomattavasti.

- Helsingissä paljastuu viikoittain useita kotikasvattamoja, hän sanoo.

Kotiviljelijät kasvattavat kannabista lähinnä omaan käyttöönsä, joskin poliisin mukaan sitä kasvatetaan myös myyntiin.

- Hyvät kastelu-, tuuletus ja lämpölaitteet maksavat tuhansia euroja. Tuskin isompia eriä kasvattavat jakavat valmista ainetta ilmaiseksi, Paakkala sanoo yleisellä tasolla puhuessaan.

Kannabiksen kasvatus on pitkälti piilorikollisuutta, sillä viljelmät paljastuvat usein sattumalta, esimerkiksi hajun perusteella.

Myös huoltomiehet ovat löytäneet kotiviljelmiä, kun ovat joutuneet selvittelemään asunnoissa tapahtuneita vesivahinkoja.

Poliisi muistuttaa, että kannabiksen kotikasvatuksesta aiheutuu paitsi vesivahinkovaara myös tulipalon syttymisriski.


http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010062 ... 4_uu.shtml


Vähä huonoa mainetta hampuuseille ku iskä antaa pojalle pajaa, mutta on se ny kumminki parempi ku viina. Näiltä vesivahingoilta ja muilta vältyttäis taas jos ois laillista ja vois ammattilaiset laittaa sähkötja muut blaablaablaa. Laillistais ny vaa ni välttyttäis paljosta paskalta. Jooh mul on ny vaa tälläne vitutus pällä ku lukenu liikaa "polta hampu SEKOO KUOLEE VITTUU. ym. SYNTEETTINEN KASVIsuoraan satanasta juttuu :(
Dude you know aliens they make those crop circles but man you know my grandma she makes crap circles!

Pun Worg
2 tähteä
2 tähteä
Viestit: 1187
Liittynyt: 4.10.2007

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja Pun Worg » 22.6.2010 12:25

Tuohan on hyvä tietää, että kaikkia asukkaita ei automaattisesti epäillä huumausainerikoksesta.

Avatar
HL1979
2 tähteä
2 tähteä
Viestit: 897
Liittynyt: 26.11.2008

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja HL1979 » 24.6.2010 9:55

http://www.kaupunkilehtiankkuri.fi/Uutiset/?news_id=3356

se mikä tässä on huolestuttavaa on se,
että nyt keskustapuoluekin lähtee tähän äärikristilliseen taisteluun miekat tanassa sen enempää ajattelematta asiaa.

eli kaikille kotikasvattajille pitäisi saada tuntuvammat rangaistukset eikä sakkoa.
käytännössä noin 50 000 - 100 000 uutta vankilapaikkaa.
vai onko valtio ostanut näitä uusia nilkkarannekkeita jonnekin varastoon ja niille pitäisi keksiä käyttöä?

Laitoinpa ensimmäistä kertaa meiliä kansanedustajalle. Ihan asiallista sellaista vieläpä - selitin oman tilanteeni (yli kolmekymppinen työssäkäyvä it-manageri, joka hiisaa) ja kysyin, millä tavoin hänen mielestään kovemmat rangaistukset auttavat nykytilanteeseen. Etenkin kun niillä ei ole todettu olevan käyttäjämäärää vähentävää vaikutusta.

Katsotaan tuleeko vastausta. Raportoin tänne, jos saan jonkinlaista vastinetta.
Hiisi vieköön!

Avatar
wentami
1 tähti
1 tähti
Viestit: 907
Liittynyt: 11.4.2010

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja wentami » 24.6.2010 11:09

Melko heppoiset tiedot on kansanedustaja Pakkasella kannabiksesta:

Kansanedustaja Pakkanen vaatii tiukempaa puuttumista kannabiksen kotiviljelyn yleistymiseen
"– Kannabiksen käyttö huumaavana aineena on omiaan johtamaan myös muiden huumeiden käyttöön riippuvaisuuden ja vaikutuksiin turtumisen kautta...."

http://www.kaupunkilehtiankkuri.fi/Uuti ... ws_id=3356

Ja eipä tuo uutisen otsikko ole yhtään sen järkevänpi, "kotiviljely", :lol:

Pun Worg
2 tähteä
2 tähteä
Viestit: 1187
Liittynyt: 4.10.2007

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja Pun Worg » 24.6.2010 11:12

wentami kirjoitti:Ja eipä tuo uutisen otsikko ole yhtään sen järkevänpi, "kotiviljely", :lol:


Melkoinen aivopieru tältä ganjalankosken lahjalta eduskunnalle. Mutta otsikko on kyllä mielestäni ihan validi.
wikipedia kirjoitti:Maanviljely tarkoittaa tekniikoita ja käytäntöjä, joilla ruokaa ja muita hyödykkeitä tuotetaan kasvattamalla kasveja järjestelmällisesti.

Avatar
wentami
1 tähti
1 tähti
Viestit: 907
Liittynyt: 11.4.2010

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja wentami » 24.6.2010 11:30

Pun Worg kirjoitti:...

Melkoinen aivopieru tältä ganjalankosken lahjalta eduskunnalle. Mutta otsikko on kyllä mielestäni ihan validi.
...


Maanviljelyn ymmärrän mutta kotiviljely? Eikö sana "kotikasvatus" olisi riittänyt kertomaan kannabiksen kasvatuksesta kotona?

Mitä muuta kasvia viljellään kotona?

No, itse asiahan on varmaankin ensivuoden eduskuntavaalit johon pisteiden keräily on jo alkanut, eipä uskaltanut suutaan avata van laittoi kyselyn kirjallisena:

"Kirjallinen kysymys on kansanedustajan osoittama kirjallinen selvityspyyntö ministerille tämän toimialaan kuuluvasta asiasta.

Ministeri vastaa kirjalliseen kysymykseen kirjallisesti viimeistään 21 päivän kuluessa kysymyksen toimittamisesta valtioneuvostoon. "


Onko tuo ministerin vastaus ko. kysymykseen luettavissa myöhemmin eduskunnan sivuilta? Tietääkö kukaan?

Itse kysely löytyy tuolta: http://www.eduskunta.fi/triphome/bin/thw/trip?${APPL}=utpkk&${BASE}=faktautpKK&${THWIDS}=0.39/1277372079_518657&${TRIPPIFE}=PDF.pdf

Dilemma
1 tähti
1 tähti
Viestit: 341
Liittynyt: 11.9.2008

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja Dilemma » 24.6.2010 11:44

Tarkoittaako tämä nyt sitä että me ollaan kusessa :S...


Palaa sivulle “Politiikka ja media”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 4 vierailijaa