How High? kirjoitti:...
Voisikohan syynä olla myös ihan puhdas raha? En tiedä kalifornian tilanteesta sen enempää, mutta vastustajia saattaisi löytyä tyypeistä jotka ovat lupansa saaneet ja myyvät 'lääkettään' eteenpäin. Tai sitten vain perinteinen pilvipäiden laiskuus ja kykenemättömyys ajatella tulevaisuuteen kun hanskalokerossa on unssi kukkaa.
Syitä on varmaan yhtä monta kuin ihmisiä. Esimerkiksi
- monet Kalifornian maaseudun pienviljelijät (perheineen, tuttavineen, pikkukaupunkeineen) vastustavat lakia ihan perustellusti, sehän olisi tuonut kannabiksen valtaville päihdemarkkinoille monia isompia yrityksiä, joilla olisi varaa monimutkaiseen ja kalliiseen lupaprosessiin ja suurempiin tiloihin ja tuotantomenetelmiin = huomattavasti matalampiin tuotantokustannuksiin. Pienviljelijät olisi yksinkertaisesti ajettu isompien tieltä pois.
- "liberaalit maailmanparantajahampuusit" yms. aktivistit vastustavat lakia ihan perustellusti, heillähän on jo nyt mahdollisuus saada täysi vapaus kannabiksen käytölleen lääkeluvan avulla. Uusi lakiehdotus ei olisi lisännyt heidän oikeuksiaan millään tavalla, vaan tehnyt ganjasta kauppatavaran, joka ostetaan paikallisesta alkosta ja jonka hallussapitoonkin vaaditaan alkuperän todistava kuitti jota viranomainen voi tulla tivaamaan. Varmasti tuntuu aika vieraalta luonnonläheisen hampuusin näkökulmasta.
- vanhat asenteet istuvat lujassa monella seudulla. Kukkahattutädit & co. äänestänevät lakiin sen kummemmin tutustumatta ja perustelematta vastaan koska kannabishan on huume ja huumeet ovat pahoja
- kaikki, joilla on rahaa pelissä tupakka-, alkoholi- ja vankeinhuoltoalalla ovat, tietysti, vankasti lakia vastaan
Laki olisi varmasti mennyt läpi, jos siinä ei olisi tehty niin paljon kompromisseja liike-elämän suuntaan, Kaliforniassa yleinen asenne on reilusti kannabiksen laillistamisen puolella. Lain tarkoitus oli kuitenkin laillistamisen lisäksi kaupallistaa kannabis (kasvatus, myynti ja hallussapito), ja se osuu liian suoraan monen aktivistin ja äänestäjän arvomaailmaa vastaan.


