Aamulehti, 26.03.2004 juttua kotikasvatuksesta

Päihdepolitiikka, tiedotusvälineet, lainsäädäntö
Alueen säännöt
Politiikka ja media
Tämä alue on tarkoitettu kannabis- ja päihdepolitiikasta keskusteluun.

Alue on erittäin tiukasti moderoitu; lue ohjeet ennen kirjoittamista. Alueelle kuulumattomat keskustelut siirretään Tuhkakuppiin.
Kirjoita viestisi asialliseen ulkoasuun. Ylläpidolla on oikeus muuttaa epäasiallisen viestin sisältöä tai poistaa viesti.
Esku
Viestit: 40
Liittynyt: 28.2.2004

Aamulehti, 26.03.2004 juttua kotikasvatuksesta

ViestiKirjoittaja Esku » 26.3.2004 14:29

kuinkas moni on jo ehtiny selailemaan aamulehden mikäli se kotiin tulee?
Aika juttu oli joo. Osaltaan hyvääkin juttua, osaltaan huonoa. Kerrottiin kyl iha asiallisesti että moni kotikasvattaja kasvattaa vain omaan käyttöönsä. Mutta myös juttua siementen tilaamisesta. Tekstistä sain ainakin itse semmoisen käsityksen et olisi jotenkin rikollista hommaa tilata siemeniä. Ja kaiken kukkuraksi ne vielä syynää tullissa ulkmailta tuleita kirjeitä joissa on papuja!!
Tässä nyt hieman pää kohtia ja omia näkemyksiä kyseisestä aiheesta.
Ottakaa muutkin kantaa, jotka ovat jo Aamulehden ehtineet lukea :x

Avatar
Anubis
Viestit: 108
Liittynyt: 25.12.2003

ViestiKirjoittaja Anubis » 26.3.2004 14:42

Löytyy Aamulehden nettiversiostakin. Tässä teksti niille joilla ei ole ilmaisia tunnuksia.


”Hippiheinän” kotikasvatus on huimassa nousussa
25.03. - 20:19
Huumerikokset: Internetistä kannabissiemeniä saa luottokortilla, tullin haaviin kymmeniä pusseja viikossa


--------------------------------------------------------------------------------

Poliisi on löytänyt kannabiksen kotiviljelmiä muun muassa kirjoituspöytien laatikoista. Kuva. Aamulehti - arkisto.


Huumausainerikokset lisääntyivät viime vuonna liki kymmenen prosenttia. Eritoten kannabiksen ja marihuanan kotikasvatus on räjähdysmäisessä nousussa.
Tullin haaviin jää viikoittain kymmeniä kirjeitä, jotka sisältävät kannabiskasvien siemeniä kotikasvattajille tai valmista poltettavaa.

Kannabiksen siemenien tilaaminen on yksinkertaista internetin kautta. Alan harrastajien sivuilta löytyy suoria linkkejä palveluntarjoajiin. Siemenet voi maksaa lu ottokortilla, käteisellä tai kansainvälisellä maksumääräyksellä.

Eräs yhdysvaltalainen nettikauppa tarjoaa erilaisia siemeniä 40 dollarilla kymmenen kappaletta ja postikulut päälle. Eurooppaan toimitusajaksi lupaillaan kolme viikkoa tai enemmän.

– Internet on räjäyttänyt pankin. Postin tullivalvonnassa jää koko ajan kiinni kannabiksen siemeniä sisältäviä kirjeitä tai paketteja, kertoo Tampereen tullin apulaisjohtaja Hannu Sinkkonen.

Keskusrikospoliisin järjestäytyneen rikollisuuden yksikön päällikön, ylikomisario Jaakko Sonckin mukaan kannabista kasvatetaan pääsääntöisesti pieniä määriä omaan käyttöön. Laajamittaiseen myyntiin tähtääviä kasvattajia jää harvemmin kiinni.

– Alan harrastajien hommaa, ei ihan hortonomiaa, mutta sitäkin. Se tiedetään, että internetissä on helppo käydä kauppaa ja kasvatusohjeita löytyy keskustelupalstoilta, selvittää ylikomisario Sonck.

Eri lähetystapoja
kokeillaan
Helsingin tullin valvontayksikkö teki viime vuonna lentoasemalla ja lentoaseman postikeskuksesta 297 huumetakavarikkoa. Törkeinä huumausainerikoksina tutkintaan lähti vain 12.

Suurin osa kärähtäneistä oli valmista kannabista muutaman gramman lähetyksinä tai sitten siemeniä.

– Kulttuurin muutoskin näkyy. Esimerkiksi ulkomaiset opiskelijat eivät välttämättä edes tiedosta syyllistyvänsä rikokseen, jos tilaavat kotimaastaan kannabistuotteita, jos siellä omaan käyttöön tai kasvatukseen ei puututa, sanoo apulaisjohtaja Jarmo Orola Helsingin tullista.

Postin ohella kannabiksen tilaajat kokeilevat onneaan myös kansainvälisten pikakuriiriyritysten kautta.

Huumekoira
tärkein työntekijä
Huumekoira on tärkein työkalu lähetysten seulonnassa. Myös kirjeiden ja pakettien lähtömaita katsotaan. Kärähtänyt lähetys johtaa aina rikosilmoitukseen ja tutkintaan. Kyseessä on vähintään salakuljetus.

Tuotteiden tai siementen oikean vastaanottajan selvittäminen ei ole aina helppoa. Monesti tilaajat käyttävät tuttaviaan bulvaaneina jälkien peittämiseksi.

Pienimuotoisesta kannabiksen kotiviljelystä selviää oikeudessa pääsääntöisesti sakoilla rikoshistoriasta riippuen. Kannabiksen kotiviljelyä on puitu tänä vuonna korkeimmassa oikeudessa (KKO) asti.

Kokemäen käräjäoikeus tuomitsi ensin miehen 40 päivän vankeuteen 12 kannabiskasvin kasvattamisesta. Hovioikeus lievensi tuomiota 30 päivän ehdolliseksi ja KKO lopulta tammikuussa päiväsakkoihin.

Kovemman pään tuomiota edustaa kurulaismiehen viime keväänä saamat 10 kuukautta vankeutta.

Miehen tilalta löytyi 105 kannabiskasvia, joista olisi saanut arviolta 4,96 kiloa valmista marihuanaa.

Olli-Pekka Nissinen

Esku
Viestit: 40
Liittynyt: 28.2.2004

ViestiKirjoittaja Esku » 26.3.2004 14:59

just tää kyseinen juttu. Veikkasinkin et se löytyy netistä mut mitä mieltä jutusta?

piutpaut
Viestit: 189
Liittynyt: 1.3.2004

ViestiKirjoittaja piutpaut » 26.3.2004 15:12

iik rupes plelottaan toivottavasti omat siemenet tulee perille :!:
mut eihän siementen pitäis olla edes laittomia
joten mikä ihmeen salakuljetus se on jos niitä tilaa kaupasta niin kun mitä tahansa tavaraa :?:
etiikka on sitä missä säilötään punajuuret

redTHUMB
Viestit: 284
Liittynyt: 27.12.2003

ViestiKirjoittaja redTHUMB » 26.3.2004 15:24

Voihan olla, että tossa toi siementen "laittomuus" on vain kovistelua tai sitten valtiovalta on taas ottanut erioikeuksia EU:n lainsäädäntöön nähden. Rajoittaahan suomen tullikin alkoholin tuontia omaan käyttöön vaikka ei EU:n säädöksissä saisi vissiin tehdä, asia on menossa EU:n tuomioistuimeen. Jos joku pidätetään sen takia, että on tilannut siemeniä, niin pyytäkää asianajajaa ja kysykää siltä, että mitä EU:n lainsäädäntö sanoo. Ja jos on voimaa omistautua asialle kannattaa tehdä valitus EU:n tuomioistuimeen. Tuntuu taas, että punamultahallituksen myötä Suomi on taas menossa kohti arvokonservatiivisempaa linjaa...

Avatar
reijo hiller
3 tähteä
3 tähteä
Viestit: 2717
Liittynyt: 22.2.2004

ViestiKirjoittaja reijo hiller » 26.3.2004 15:26

Tekisi mieli heittää vastakysymys, että mitä poliisi kokee saavuttavansa sillä, jos saa napattua ja sakotettua jonkun kotikasvattajan joka kasvattaa omaan käyttöönsä eikä millään toiminnalla ole tukenut rikollisuutta ja on häiriötön naapuri.

safari
Viestit: 8
Liittynyt: 10.3.2004

ViestiKirjoittaja safari » 26.3.2004 15:29

Noi tullin ukot varmaa luulee et ne saa kaikki siemenet kiinni mitä suomeen tulee..
Olen karvis.. jejeejeee

Avatar
carcara
Viestit: 671
Liittynyt: 30.1.2004

ViestiKirjoittaja carcara » 26.3.2004 15:38

Alko tosiaan vähän pelottamaan itteäkin toi tullivirkailijoiden siementen välistävetäminen. Laitonta puuhaa meinaa.. luultavasti pelkkää pelottelua eikä ainakaan tämän hampuusin toimia vähennä, mutta lähinnä nyt jäi mietityttämään enemmän tuo ulkomailta tilaaminen. No yksi kunnon siemennys omista kasveista riittää kyllä pitkäksi aikaa.

Mitenkäs jos suomen sisällä lähettää siemeniä? Lasketaankos sekin "salakuljetukseksi" ja tarkkaillaanko postin suomensisäisiä paketteja muutenkaan?
Maksa pomon liksat pomo maksaa verot/
Halpa viinanhinta kuittaa tuloerot/
...

kemurii
Viestit: 11
Liittynyt: 31.12.2003

Aika huimaa liikennettä

ViestiKirjoittaja kemurii » 26.3.2004 16:38

Jos tekstin mukaan joka viikko jää kymmeniä kirjeitä kiinni, niin sen siemenliikenteen on oltava valtaista. Tälläkin foorumilla on vähemmistössä ne viestit, että "tilasin siemeniä - tullin pojat ovella". Ilmeisesti kuitenkin pääosalle ihmisistä tulee ne siemenet ihan ilman saattuetta kotiin? Itselleni tuli ainakin, vaikka pahamaineisesta huumemaa-Hollannista ne tilasin.

Kannattaa varmaan tilata jatkossakin, mutta itse tekisin niin, että joko käyttää tuota tullin suosittelemaa bulvaani-tekniikkaa, eli tilaa kaverille, joka sitten antaa siemenet sinulle. Toinen vaihtoehto on, että ennen tilausta poistaa kotoa kaikken poltettavan, bongit ja lamput ja väittää sitten, että on ekaa kertaa liikenteessä.

Loppukommenttina sanoisin, että syynä kasvuun voi hyvin olla lehdistössä harjoitettu mainostus. Silloin joskus pyhän yrtin kohdalla mainostettiin iltalehdistössä, eetä hampun siemeniä saa tilattua helposti netistä. Nyt sitten kerrotaan kuinka yleistä se on ja kuinka kannattaa tilata tuote kaverin kautta...

Esku
Viestit: 40
Liittynyt: 28.2.2004

ViestiKirjoittaja Esku » 26.3.2004 16:51

TOTTA. Kyllä rupee taas pikkuhiljaa kyrsii tää suomen ja varsinki tullin mielivaltanen toiminta, jos tää nyt paikkaansa pitää vai onkohan juuri sitten sitä pelottelutaktiikkaa. Itekkin tässä kaverin kanssa pitä tilailla papuja, kaikki muut onkin onneks jo hankittu ja tallessa viime kasvatuksesta. Eli pitänee tilata jonnekkin tutulle ne siemenet.
Ja vielä tosta kotikasvattajien sakottamisesta ja hirveestä ratsaamisesta. Jos kotikasvatuksesta tulee enää sakkoo nii mitä h*lvetin järkee on sitte ees jaksaa käydä kääntää hampuusien kämpät ylösalasin. Säästäsivät sinivuokot siinäkin paljon aikaa jos se vaa laillistettais se parin kolmen puskan kotikasvatus omaan käyttöö. PRKL siit kellekkään mitään haittaa oo :(

Entalpia
1 tähti
1 tähti
Viestit: 646
Liittynyt: 20.11.2003

Re: Aika huimaa liikennettä

ViestiKirjoittaja Entalpia » 26.3.2004 16:52

Eritoten kannabiksen ja marihuanan kotikasvatus on räjähdysmäisessä nousussa.

Arvon kanssaeläjät forumilla! Nyt haluaisin kyllä (..._taas_...) tiedustella mitä helvetin eroa näillä kahdella sanalla on kuin eri kirjaimet?

Avatar
10 Ft. Ganja Plant
Viestit: 239
Liittynyt: 5.2.2004

ViestiKirjoittaja 10 Ft. Ganja Plant » 26.3.2004 16:53

reijo hitler kirjoitti:Tekisi mieli heittää vastakysymys, että mitä poliisi kokee saavuttavansa sillä, jos saa napattua ja sakotettua jonkun kotikasvattajan joka kasvattaa omaan käyttöönsä eikä millään toiminnalla ole tukenut rikollisuutta ja on häiriötön naapuri.


No sitähän tässä ollaan jo kauan ihmetelty :?

Panoistaisi noiden kovempien aineiden metsästämiseen ja jättäisi viattomat hampuusit rauhaan! :(
Green/ It is lit where ever you place it/ Green/ Is the color of today, always been/ Face it!

kalel
Viestit: 860
Liittynyt: 28.9.2002

ViestiKirjoittaja kalel » 26.3.2004 19:50

"Huumekoira on tärkein työkalu lähetysten seulonnassa"

Onko siemenissä muka jokin ominainen haju, jonka koira tunnistaa? Tuntuu jotenkin täydeltä huuhaalta tuo väittämä.

Mutta on pakko myöntää, että alkoi tuo siemenien tilaamisen turvallisuus hieman arveluttamaan.
"En tee paljon mitään, mutta vähän kaikkea." -kalel

"Less Paul - More John." -kalel

"The less you need, the better you feel." -kalel

Avatar
miserable
Viestit: 8
Liittynyt: 10.12.2003

....

ViestiKirjoittaja miserable » 26.3.2004 20:20

Pöh pöh... ei ne piskit mitenkään pysty haistaamaan sieminien "ominais tuokuokuja" luulis ainakin että kaikkie jyvät haisee suht. samalta... oli ne sitte kanna vai pääsiäistuoho papuja. Mä ainakin tilaan ulkomailta ihan normaanlisti, ei se tulli ennenkään oo mitään "huomautellu".. Ne vaan yrittää pelotella ettei jengi tilais juviä.. ainakin niin haluisin kovasti uksoo :D
Be nice, eat ice

Avatar
RuskeaElain
Viestit: 231
Liittynyt: 14.11.2003

Re: ....

ViestiKirjoittaja RuskeaElain » 26.3.2004 20:32

Luulisi että jos tilaa siemeniä EU:n sisältä niin riski että lähetys jää tullissa kiinni on aika olematon. Menevätkö tavalliset kirjeet edes tullin läpi? Tuntuisi aika omituiselta. Ainakin meille siemenet ovat tulleet ihan normaalin oloisessa kirjeessä joten aika tarkkaan saavat syynätä niitä jossakin että huomaavat niiden sisältävän siemeniä.

Eri asia jos tilaa EU:n ulkopuolelta koska sieltä tulevia kirjeitä/paketteja luonnollisesti syynätään muutenkin tarkemmin tullin ja alvin kiertämisen estämiseksi.

Avatar
Eskimogrower
1 tähti
1 tähti
Viestit: 656
Liittynyt: 6.1.2003

ViestiKirjoittaja Eskimogrower » 26.3.2004 20:33

Poliisi on löytänyt kannabiksen kotiviljelmiä muun muassa kirjoituspöytien laatikoista.


Mielenkiintoinen määritelmä "viljelmästä".. muutenkaan tuo juttu ei oikein kauhean vakuuttava ollut. Siemenissähän ei ole mitään laitonta.

Ymmärtää kyllä, ettei voi julistaa lehdessä että nyt kaikki hamppua kasvattamaan- siemeniä voi tilata täältä ja lamppuja täältä. Siksi on viisaampaa laittaa siihen asiallinen juttu ja pakollinen poliisin haastattelu mukaan.
Jos poltat hyymeitä, soitan paikalle pöliisin.

Vieras

ViestiKirjoittaja Vieras » 26.3.2004 21:59

Tuli mieleen että eikös ne siemenet kannata tilata poste restantella jos siemenfirma tähän suostuu? Elikkä että paketti tulee vaikka ritva santavuoren nimellä lähimpään postiin ja voit hakea sen kysymällä onko tullu postia Santavuoren Ritulle.

Toivottavasti joku sai selvää, ei oikeen ajatus kulje näin "henkevissä" tunnelmissa :mrgreen:

muoks. Planta onpas. http://www.posti.fi/yksityisille/vastaa ... lytysajat/ Niinkun tuolla linkissä alhaalla lukee, poste restante-kirjeitä säilytetään postissa kolme viikkoa. Jos en nyt oo aivan hukassa.
Viimeksi muokannut Vieras, 26.3.2004 23:17. Yhteensä muokattu 2 kertaa.

Avatar
Planta
Viestit: 604
Liittynyt: 5.11.2001

"santavuoren nimellä"

ViestiKirjoittaja Planta » 26.3.2004 22:58

Ei kannata kun ei tollasta postin palvelua edes ole.

Avatar
Kucka
2 tähteä
2 tähteä
Viestit: 778
Liittynyt: 14.4.2003

ViestiKirjoittaja Kucka » 26.3.2004 23:42

Anubis kirjoitti:...Alan harrastajien sivuilta löytyy suoria linkkejä palveluntarjoajiin. ...

...Se tiedetään, että internetissä on helppo käydä kauppaa ja kasvatusohjeita löytyy keskustelupalstoilta...


Ihan kiinnostava artikkeli. Tämäkin olisi jäänyt lukematta, ellei sitä olisi tänne postattu. Kiitokset siitä siis. Veikkaan, että tuostakin artikkelista on taas enemmän hyötyä kuin haittaa, kuten se sanonta menee "there's no such thing as a bad publicity" Kun jutussa moneen kertaan viitataan siihen, kuinka helposti netistä saa siemenet tilattua ja kuinka kaikki ohjeet löytyy keskustelupalstoilta (täältä), niin eiköhän taas lähtenyt liikenteeseen ainakin muutama kiinnostunut. Eiköhän muutama eksy tännekkin tuon artikkelin innoittamana. Hienoa huomata, kuinka paljon kannabiksesta on ollut juttua medioissa vaikka viimeisen vuoden sisällä. Näyttää vahvasti siltä, että täälä takapajuisessa suomessakin ollaan menossa samaan suuntaan kuin esimerkiksi Briteissä, vaikkakin paljon hitaammin.
Setä on kovin sekaisin, onko sedällä hyvä olo?

Miksa
Viestit: 94
Liittynyt: 29.10.2003

ViestiKirjoittaja Miksa » 26.3.2004 23:53

Mites tämä poste restante käytännössä, voiko tavaraa tilata postiin ihan millä vaan nimellä ja sitten muina miehinä mennä hakemaan? Jos näin niin kuka vaan voi hakea kenen vaan poste restantet jos vaan tietää 'taikasanan'.

Jos tulli kerran löytää tuollaiset määrät siemeniä, eikä porukalta ole silti jäänyt siemeniä saamatta, on tilanne ilmeisesti sellainen, että kun tullissa 'kärähtää' siemeniä ne vaan jatkavat matkaansa, laillisia kun ovat. Mediaan tulli antaa toki asiasta hyvin epämääräisen ja rikollisen kuvan.

Hieno homma että kasvatuspuuhat kasvavat räjähdysmäisesti =D


Palaa sivulle “Politiikka ja media”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 3 vierailijaa