Pari kuukautta meni ennen kuin kerkesin tähän palaamaan ja hyvästä syystä, mutta siitä lisää kommentin lopussa.
Kokonaisia videoita (puheet, kisavideot yms.) odotellessa hyvän kuvan meiningistä antaa tämä fiilistelyvideo:
https://www.youtube.com/watch?v=fbJE3T8DeosLaita myös kanava seurantaan, sillä siellä julkaistaan ne seuraavatkin.
Eli Hamppumarssi 2024 meni mainiosti kaikesta viime hetken säädöstä huolimatta. Kulkueeseen osallistujia oli vähintään yhtä paljon kuin viime vuonnakin (silmämääräisesti ehkä parisenkymmentä enemmän), mutta ei aivan sellaista kasvua saavutettu mitä toivottiin. Tämä tietenkin johtuu mainonnan haasteista koska somessa näkyvyyttä estetään ja kadulla julisteet helposti vastustajien toimesta revitään. Myöskään aivan niin tehokkaasti ei saatu levitettyä Turun lähiöihin mitä toivottiin, vaikka juliste oli oikeasti näkyvä & näyttävä. Ne jotka osaa auttaa, saa ilmoittautua ensi vuonna mukaan tekemään.
Puhujia oli tällä kertaa enempi, kojuja vähempi (jotkut oli kiinni muissa tapahtumissa, ainakin stadin Maailma kylässä vei jokusen kiinnostuneen). Itse olin liikenteessä taas 3h yöunilla organistointistressin ja ylimääräisen säädön vuoksi, minkä takia omat spiikkini jäi suht olemattomattomiksi (en yksinkertaisesti enää iltapäivällä jaksanut).
Ruoastahan on turha nillittää, tarjolla on aina sekä vege- että lihavaihtoehto jotta kukaan ei jäisi nälkäiseksi. Mehän kun emme dissaa muiden elämäntapoja, sillä sellainen käytös kuuluu stigmanviljelijöille. Lisäksi safka oli halpaa verrattuna mihin tahansa festariruokaan ja tarjolla olevat mässyt ammattimaisen ravintolapäällikön/kokin duunaamia.
Viranomaiset piti vaihteeksi entistä suuremman etäisyyden tapahtumaan, mitä nyt Turkulaisille tuttu Janne A-H kävi kysymässä "eihän täällä kannusteta lain rikkomiseen" (ei tietenkään, ainoastaan järjestetään jointinkäärimisen SM-kisat

) ja
uutena saavutuksena sininen poliisihelikopteri pörräsi sen 6h meitä tarkkailemassa. Tekivät vielä komean matalan ylilennon keskeltä tapahtuma-aluetta about vartin yli 5, lienee päivä oli kuudelta heillä pulkassa.
SM-kisoissa esikarsinnan osallistujia oli kyllä vähemmän kuin viime vuonna, mut palkinnot sitäkin suuremmat. Suomen mestari vaihtui jälleen ja pääpalkintona kantoi kotiinsa TheStoren lahjoittaman Kirnun (käykää kysymässä heiltä lisää tai googlettakaa arvoa netistä) muun sälän lisäksi. Media loisti jälleen poissaolollaan, mutta jälkikäteen eräässä artikkelissa (Turun Sanomat 1.7.2024) oli sentään tullut ohimennen mainituksi käärintäkisoineen.
Tapahtuman kustannukset saatiin tuotua hiukan alaspäin muutaman epäonnisen lisäsäätöä vaatineen sattuman kautta ja avuliaiden ihmisten avulla, eikä onneksi tappiota tullut vaikka eipä voitoistakaan voida puhua. Lähemmäs tonni taas vierähti (tämän summan käyttäisin mielelläni pelkästään mainontaan) ja ideanahan on että tapahtuma aikanaan (2028 alkaen) maksettaisiin kaikkien veronmaksajien - myös asiamme vastustajien - pussista.
Suurkiitokset kaikille sponsoreille ja duuninsa hoitaneille vapaaehtoisille, sekä tietenkin teille rohkeille jotka julkiselle paikalle uskalsitte ihmisoikeuksianne jälleen tulla puolustamaan!Seuraava Hamppumarssi onkin sit 25-vuotiseventti ja pidetään lauantaina 24.5.2025, mutta
jatko sitä kauemmas riippuu teistä. Tapahtuman järjestämisvastuuhan ja haalitut resurssithan siirtyi Hamppupuolueelle, mikä ei käytäntöön vaikuta sillä samat naamat jotka miekkaria on alusta asti järjestäneet on edelleen sitä tekemässä. Poliittinen järjestö järjestäjänä ei myöskään tee siitä puolueen marssia (ainoastaan tuo paremmat resurssit järjestämiseen), vaan tapahtuman luonne säilyy jatkossakin koko hamppukansaa yhteentuovana kuten tähänkin saakka.
Jatko ensi vuodesta eteenpäin kuitenkin riippuu siitä, saadaanko puolue tällä kertaa rekisteröityä. Keräyksen toisen kierroksen aika on
marssista marssiin, mutta sitä viimeistä päivää ei kannata odotella, sillä mitä lähempänä maalia ollaan, niin sen helpommin se seuraava kannatus tulee. Atm. netissä on reilu 700 ja paperisia se muutama sata, joten 1/5 maaliin pääsemisestä kurottu kun vielä n. 10kk on aikaa jäljellä.
Klikkaa
https://kannata.hamppupuolue.net ja lukaise mitkä on ne hyödyt, mitä pelkästään rekisteröity puolue kotimaiselle kannabisaktivismille tuo
jo ennen vaaleja - niitä etuja kuin ei muuten skene voi saada ja ne on kuitenkin ne kriittisimmät, mitkä skeneltä uupuu. Ja jos kuulut niihin jotka on kannattanut aloitteita, niin ei ole syytä jättää puoluetta kannattamatta - kannatusprosessikin kun on aivan samanlainen, hyödyt vain kertaluokkaa mittavammat ja pysyvämmät.
Resurssipooliin ja siten myös parhaille palkkioille pääsee tietenkin liittymällä jäseneksi (jo viitisenkymmentä jäsenmaksunsa hoitanutta löytyy) jo etukäteen. Infot tästä löydät tietenkin os.
https://hamppupuolue.net/liity mutta tutustuminen kannattaa aloittaa etusivulta. Lisäksi nyt on optimaalisin hetki, sillä syksyllä koittaa puoluepäivät ja se varsinainen jäsenkokous hallitusvaaleineen.
Kiitos vielä kerran kaikille, matkalla on tullut mukaan mitä hienoimpia, kyvykkäitä ja rohkeita ihmisiä - tämä kehitys jatkukoon!