ViestiKirjoittaja Vieras » 17.12.2010 14:21
Tää oli muuten tosi hyvä vinkki tuolta Soyan reseptisivuilta. En oo aikasemmin oikeen saanut niihin tarpeeksi makua mutta tällai tuli ihan älyttömän hyvää maustamattomasta. käytin paprikaa, curryä, valkosipulijauhetta ja mustapippuria sekä soijakastiketta:
Mausteöljy - todellisen Tofugurun salaisuus
Paistamalla mausteita, kuten kurkumaa, paprikajauhetta, chilijauhetta, currya, korianteria jne., kuumassa öljyssä, jo ennen Tofun lisäämistä, vapautuu mausteista huomattavasti enemmän aromeja, kun lisätessä mausteet pannulle vasta Tofun jälkeen.
Ohjeet kokonaiselle paketille maustamatonta Tofua:
1. Kaada pannulle ruokaöljyä niin, että pannun pohja peittyy ja kuumenna.
2. Lisää 0,5-3 teelusikallista haluamasia mausteita.
3. Sekoita öljy- ja mausteseosta, jotta muodostuu tasainen seos.
4. Lisää viipaloitu, kuutioitu tai murskattu Tofu pannulle kun öljy alkaa kiehumaan ja sekoita tai kääntele Tofua huolellisesti, jotta mausteöljyä tarttuu joka paikkaan
5. Lisää soijakastiketta maun mukaan
6. Paista kuumalla pannulla kauniin ruskeaksi, mutta varo polttamasta annosta
7. Jos haluat vielä enemmän makua, voit ruskistumisen jälkeen jatkaa paistamista miedommalla lämmöllä. Muista sekoitella.
8. Tofu on nyt valmis nautittavaksi sellaisenaan, lisättäväksi patoihin, kastikkeisiin, salaatteihin tms. tai voit lisätä sipulia, vihanneksia, ym. pannulle ja valmistaa esimerkiksi wokin.
9. Jos käytät yrttejä, lisää ne vasta valmistuksen loppuvaiheessa.
10. Nauti!