Pienet uutiset 2010 keskustelu

Päihdepolitiikka, tiedotusvälineet, lainsäädäntö
Alueen säännöt
Politiikka ja media
Tämä alue on tarkoitettu kannabis- ja päihdepolitiikasta keskusteluun.

Alue on erittäin tiukasti moderoitu; lue ohjeet ennen kirjoittamista. Alueelle kuulumattomat keskustelut siirretään Tuhkakuppiin.
Kirjoita viestisi asialliseen ulkoasuun. Ylläpidolla on oikeus muuttaa epäasiallisen viestin sisältöä tai poistaa viesti.
Avatar
vihreä_valo
2 tähteä
2 tähteä
Viestit: 804
Liittynyt: 29.1.2008

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja vihreä_valo » 18.12.2010 11:43

How High? kirjoitti:
Voihan sille hymähdellä, mutta oikeuden tuomiosta huolimatta kaikille varmaan on ihan selvää, että koko viherpeukun toiminta oli hampunviljelyn välineiden myymistä. Ei siellä mitään pelargonian kasvattajia käynyt asioimassa.


Kyllähän ne hamppuliikkeitä todellisuudessa ovat, se on selvää. Varmasti chilimiehet ja -naiset ym. voivat niissä myös asioita mutta liikkeet on suunniteltu ja perustettu keskittyen tähän yhteen juttuun. Virallisesti asia ei tietenkään ole näin, kyseessä on lakitekninen juttu. Eikä se ole edes varsinainen porsaanreikä, koska hampun kotiviljely nyt sattuu vaatimaan aika yleiskäyttöiset varusteet, joita saa muualtakin ja voi käyttää mihin vaan kasvatukseen.
Nämä kasvatuskaupat ovat vain huomanneet, että on toimiva liikeidea tarjota kaikki kasvatusvehkeet kätevästi saman katon alta, nimikkeellä "puutarhavälineliike", ja siten siis laillisesti. Oikeus toimi täysin oikein ja lain mukaan.
Vaikka Suomessa on niitä poliisivaltiojuttuja, niin olemme silti kehittynyt länsimaa jolla ei ole varaa pilata mainettaan muiden silmissä kieltämällä puutarhaliikkeitä (joiden "rikoksentekovälineillä" on kasvatettu kukkia kotona :D )

Pun Worg
2 tähteä
2 tähteä
Viestit: 1187
Liittynyt: 4.10.2007

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja Pun Worg » 18.12.2010 15:49

Olipas tosi hienoa että tällaistakin asiaa piti käydä oikein oikeudessa pohtimassa. Montakohan rattijuoppoa ja vaimonhakkaajaa jäi nappaamatta sillä aikaa kun ratsattiin vp:n asiakkaita? (juurihan pienet uutiset ketjussa oli juttu siitä, miten yli puolet käräjäoikeuden tuomioista johtuu alkoholin väärinkäytöstä) Eikä tämä vieläkään ohi ole, kulut juoksevat kaiken aikaa ja lasku tulee meille kaikille. Puhumattakaan niistä muutamista kymmenistä onnettomista varastomiehistä chilinkasvattajiin, joille tämä case aiheutti henkilökohtaisia haittoja.

Suomi

Avatar
alibaba8
1 tähti
1 tähti
Viestit: 1478
Liittynyt: 11.11.2006

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja alibaba8 » 18.12.2010 18:19

Guineatrippin kirjoitti:Hampunkasvattaja murtautui apteekkiin
18.12.2010 15:06

Tänä aamuna noin kello 06.00 aikaan murtauduttiin Hausjärven Oitissa apteekkiin, kertoo poliisi. Murtautuja sai saaliikseen jonkin verran vahvoja huumaavia lääkkeitä. Murtautuja oli päässyt apteekkiin rikkomalla apteekin ulko-oven lasin.

Vajaan kolmen tunnin kuluttua tapahtumasta poliisi tavoitti tekijän tämän asunnosta. 1990 syntyneen tekijän asunnosta löytyi kotietsinnällä osa saaliista ja maastosta pakomatkan varrelta löytyi myös jonkin verran lääkkeitä.

Mies otettiin kiinni tutkimuksia varten. Kuulustelussa mies myönsi tekonsa. Tekijää epäillään myös huumausainerikosesta, koska poliisi löysi kotietsinnän yhteydessä pienen hamppukasvattamon epäillyn asunnosta. Asiaa tutkitaan varkausrikoksena ja huumausainerikoksena.

(SuomiTV)


Miksi otsikkoon on ollut pakko mahduttaa HAMPUNkasvattaja? Miksi? Eihän sillä hampunkasvatuksella nyt ilmeisesti ollut mitään tekemistä apteekkimurron kanssa. Yrittääkö uutinen viitata siihen, että pilvenpolttajat ovat nappeja napsivia sekakäyttäjiä? Itse en ole ikimaailmassa syönyt yhtään päätäni sekoittavaa nappulaa, enkä syö. Särkylääkkeitäkään en käytä, jollei ole naama auki ja tikkejä kroppa täynnä. eli vain pakon edessä. Mitä järkeä on esimerkiksi uutisoida pankkiryöstöstä ja ilmoittaa otsikoksi "kotiviinin tekijä ryösti pankin"?
Parasta aikaa on se, kun unohtaa koko kyseisen käsitteen olemassaolon.

NudistiBudisti
1 tähti
1 tähti
Viestit: 495
Liittynyt: 24.7.2007

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja NudistiBudisti » 18.12.2010 20:20

Palautetta tästä voi laittaa tänne. Ite kävin pienen palautteen tiputtamassa.

-NB-
"Hampun sanominen huumeeksi on kuin Honda Monkeyn sanominen Harley Davidsoniksi. Kyllähän se pärisee,mutta ei sillä liiveihin pääse."

cob09
Viestit: 664
Liittynyt: 8.5.2009

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja cob09 » 21.12.2010 19:55

Huhun kuulin jonka mukaan päivän hesarissa ois ollu juttua tuosta viherpeukkuhommasta poliisia mollaavassa muodossa. Anyone scan & upload?

kissakolmonen
Viestit: 209
Liittynyt: 18.2.2008

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja kissakolmonen » 21.12.2010 20:07

Toivottavasti ei ollut "vain" yleisöosastokirjoitus, ne harvemmin vaikuttaa mihinkään vahvasti ellei kirjoittaja ole joku tosi iso kiho..
Runouteni on vuosikymmeniä ymmärretty väärin. Haluan rahaa ja pillua, enkä mitään hevonvitun Aleksis Kivi-tunnustuspalkintoja!
-Eino Leino-

cob09
Viestit: 664
Liittynyt: 8.5.2009

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja cob09 » 21.12.2010 20:18

kissakolmonen kirjoitti:Toivottavasti ei ollut "vain" yleisöosastokirjoitus, ne harvemmin vaikuttaa mihinkään vahvasti ellei kirjoittaja ole joku tosi iso kiho..


"Helsingin Sanomien toimittaja Lasse Kerkelä kritisoi huumepoliisia kovin sanoin Viherpeukku-jutusta HS:ssa tänään tiistaina. Kerkelän mukaan oikeuden hylkäävä tuomio on poliisin kannalta kiusallinen ja osoittaa, millaista vahinkoa poliisi voi aiheuttaa käyttäessään laillisia tutkintakeinoja.

–Poliisi on valmis iskemään kovaa yritystoimintaan ja ihmisten elämään, vaikka syyllisyydestä on vain vähäinen tai olematon näyttö, kirjoittaa Kerkelä."

tuosta uuden suomen jutusta.


e: Voi myös privaviestinä laittaa, jos ei foorumille kehtaa.

pappa_evergrey
Viestit: 61
Liittynyt: 26.10.2009

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja pappa_evergrey » 21.12.2010 21:53

Minua kiinnostaisi myös nähdä kyseinen artikkeli kokonaisuudessaan...
I chose the road less traveled. Now, where the hell am I?

Avatar
Pertti-Kyllikki
3 tähteä
3 tähteä
Viestit: 496
Liittynyt: 4.4.2005

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja Pertti-Kyllikki » 21.12.2010 22:17

Mahdollisesti kyseessä on tämä artikkeli?

Kuvalinkki
We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars.
Oscar Wilde (1854 - 1900)

cob09
Viestit: 664
Liittynyt: 8.5.2009

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja cob09 » 21.12.2010 22:45

Pertti-Kyllikki kirjoitti:Mahdollisesti kyseessä on tämä artikkeli?

Kuvalinkki


Tämäpä juuri, iso kiitos. Tätä minä hain, siitä suuret kiitokset. Vielä kerran kiitän, kun kerta koneisto sitä vaatii.

kapseri
Viestit: 83
Liittynyt: 3.3.2010

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja kapseri » 27.12.2010 14:29

Kuka on terrorisoinut Joutsenon ainoita liikennevaloja, liimamalla vihreän valon päälle sellaisen tarran et valon palaessa se on hampunlehden muotoinen? :D

Avatar
DV3NG4L
Viestit: 124
Liittynyt: 12.11.2008

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja DV3NG4L » 27.12.2010 15:54

kapseri kirjoitti:Kuka on terrorisoinut Joutsenon ainoita liikennevaloja, liimamalla vihreän valon päälle sellaisen tarran et valon palaessa se on hampunlehden muotoinen? :D


Muistaakseni täällä oli jossain vaiheessa joku tollanen kampanja :D

en sit tiiä laitettiiks siinä joku linkki mistä voi ladata valmiin sapluunan??

Hyvä meininki, ettei jääny pelkän puheen tasolle! Jos vaan sais noita tarroja jostain
nii ittekki menisin laittamaan, vaikka sillon ku pitää kävellä baarista 5 km himaan
niin on oikee mieliala päällä.

Avatar
ozo
Viestit: 48
Liittynyt: 22.6.2009

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja ozo » 27.12.2010 19:21

http://img137.imageshack.us/img137/4222/vihervalot.pdf

Tuosta linkistä löytyy ne valmiit pohjat. Eikun vaan askartelmaan!

StillGoingStrong
Viestit: 296
Liittynyt: 11.2.2003

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja StillGoingStrong » 27.12.2010 22:12

Luulisi, että asiasta valitetaan ja annetaan tuomio, ihan vaan, jotta saadaan hiukan lunastettua poliisin uskottavuutta takaisin. Tuttuni todellakin viljelee chiliä ja vain chiliä ja monikossa. Siemeniä tilaillaan ja hifistellään lajikkeilla, joita onkin tajuttomat määrät.

Kertoo melkoisesti kirjoittajasta nuo kommentit, että rastat ja typerä hymy. Onneksi vain vähemmistö porukasta on lietsottavissa ulkoisen olemuksen perusteella vainoamiseen. Onhan niitäkin paljon, mutta ainakin toistaiseksi valtamediakin niin sivistynyttä, että eivät julkaise leimaavia paheksuvia juttuja pelkän ulkonäön suhteen. Vaikkakin kapeakatseisuus on taas voittamassa alaa. Kun ei osata tai ei anneta hakea mielekästä puuhaa aletaan purra lähimmäisen saparoa. Lisää stressiä, lisää valittamista ja kintuille potkimista.

Täysin järjetöntä käydä yhden sekatavarakaupan kimppuun, kun poltetaan huumeita. Kämpissä leikataan hasista ja kokonaiset kansakunnat ovat virittäytyneet ja järjestäytyneet kieltolain vaatimin toimin toimittaakseen, myydäkseen kannabista. Suomessa tarkkaillaan kukkaruukkujen ja valojen menekkiä. On lähdetty helpoimmasta päästä liikkeelle.

Vielä kaiken muun lisäksi kunnollisia työssäkäyviä ihmisiä, niinkun näiden mediankin hypettämien normi-ihmisen ominaisuuksilla ilmaistuna.

Puukkoja myyvä kauppias tietää ihan hyvin, että hänen myymillään puukoilla tehdään ehkä henkirikos tai törkeä pahoinpitely tai uhkailu. Varmasti moni keittiöveitsiä myyvä yritys tietää, että myyvät maan väkivaltaisinta välinettä. Keittiiöveitsi on useimmiten tekovälineenä henkirikoksissa Suomessa. Miten kauppiaat ovat onnistuneet luikerrella vastuusta näin kauan :foil:

Vaikuttaa haparoivalta menolta. Kaupan ratsausta ennen, ollaan otettu kaupan asiakkaita viikkoja kiinni ja suoritettu kotietsintä. Sitten on tullut idea ratsata kauppa. Asia on selvästi lähtenyt pienestä piiristä liikkeelle. Ihmetyttää, että poliisi ei ole neuvotellut linjasta muualla maassa. Omavaltaista ja suvereenia menoa.

kapseri
Viestit: 83
Liittynyt: 3.3.2010

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja kapseri » 27.12.2010 22:48

DV3NG4L kirjoitti:...

Muistaakseni täällä oli jossain vaiheessa joku tollanen kampanja :D

en sit tiiä laitettiiks siinä joku linkki mistä voi ladata valmiin sapluunan??

Hyvä meininki, ettei jääny pelkän puheen tasolle! Jos vaan sais noita tarroja jostain
nii ittekki menisin laittamaan, vaikka sillon ku pitää kävellä baarista 5 km himaan
niin on oikee mieliala päällä.


Joo nii mieki luin, mut et tääl tuppukylässä... :lol:

Avatar
parker
1 tähti
1 tähti
Viestit: 254
Liittynyt: 13.11.2010

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja parker » 29.12.2010 15:46

Hampun laittomuus edesauttaa sitä, että jengi ottaa itseltään hengen näillä "laillisilla" huumeilla:

http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Pol ... 5262694862

Monikohan gröntummenin asiakas on kuollut kasvattamaansa hamppuun?

Thomas Smokewood
Viestit: 207
Liittynyt: 24.7.2010

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja Thomas Smokewood » 29.12.2010 16:14

"Viherpeukun juttua voidaan pitää malliesimerkkinä esitutkinnasta, joka olisi pitänyt olla syyttäjävetoinen. Tosin sanoen syyttäjän olisi pitänyt johtaa esitutkintaa. Nyt poliisilla ei näytä olleen oikein riittävää ymmärrystä siitä, mitä seikkoja oikeudessa pitää näyttää toteen. On luultavasti lähdetty siitä, että kun vastaajat saadaan esitutkinnassa lausumaan jotain myöntämisen tapaista, ei muuta näyttöä tarvita."

Näin se menee. Tämäkin tapaus korostaa vain sitä kuinka syyttäjjillä tulisi olla suurempi rooli esitutkinnassa. Aikaisemmin tuli puheeksikin kuinka poliisien suorittamat kotietsinnät ei vaadi mitään muuta kuin epäillyksen ja astetta ylemmän viranomaisen suostumuksen. Eli suoraan sanottuna varsin mielivaltaista. Muualla kotietsintä-luvan myöntää syyttäjä.

Avatar
parker
1 tähti
1 tähti
Viestit: 254
Liittynyt: 13.11.2010

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja parker » 2.1.2011 14:25

MIKSEI POLIISI TEE MITÄÄN!??

Stokkalla on huumeitten viljelyyn tarkoitettu järjestelmä kanta-asiakastarjouksena!

https://stockmann.com/webapp/wcs/stores ... mId=121965

Poliisijohtajat huomio!
Varautukaa sitten rekrytoimaan lisäresursseja. Tulee olemaan melkoinen homma iskeä kaikkien stokkan asiakkaitten koteihin.

Avatar
abong
Viestit: 70
Liittynyt: 3.8.2009

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja abong » 3.1.2011 21:26

Eikö tää jo käyty läpi.!

Ei oo laitonta myydä muoviastioita.. eikä saviruukkuja, eikä muutakaan puutarhakampetta.

Ennakkotapaus annettu, eli jokatoinen jannu puutarhaliike pystyyn :D

Konan koo
Viestit: 722
Liittynyt: 28.11.2005

Re: Pienet uutiset 2010 keskustelu

ViestiKirjoittaja Konan koo » 4.1.2011 0:40

abong kirjoitti:
Ennakkotapaus annettu, eli jokatoinen jannu puutarhaliike pystyyn :D


Ei sitä vielä kyllä ole "annettu", jos Peukun juttua meinaat. Se syyttäjä valittaa niin pitkälle kuin vain pystyy.
Tullee kyllä häviämään/munaamaan itsensä, mutta avoin tapaus se vielä vuoden, pari on.
So far, so good, so what?


Palaa sivulle “Politiikka ja media”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 1 vierailija