Itä-Savo 27.5.

Päihdepolitiikka, tiedotusvälineet, lainsäädäntö
Alueen säännöt
Politiikka ja media
Tämä alue on tarkoitettu kannabis- ja päihdepolitiikasta keskusteluun.

Alue on erittäin tiukasti moderoitu; lue ohjeet ennen kirjoittamista. Alueelle kuulumattomat keskustelut siirretään Tuhkakuppiin.
Kirjoita viestisi asialliseen ulkoasuun. Ylläpidolla on oikeus muuttaa epäasiallisen viestin sisältöä tai poistaa viesti.
Oliivi
Viestit: 104
Liittynyt: 26.4.2004

Re: Itä-Savo 27.5.

ViestiKirjoittaja Oliivi » 27.5.2004 22:48

On Suomi kyllä paska maa, kun pojan pitää oikein hoitoon hakeutua ettei mitään tuomiota tollasesta napsahda.

Avatar
Wannabe Hippi
1 tähti
1 tähti
Viestit: 371
Liittynyt: 6.4.2003

Re: Itä-Savo 27.5.

ViestiKirjoittaja Wannabe Hippi » 28.5.2004 0:08

No huhhuh, eipä uskois tuollasta tapahtuvan täällä. Siis että selviää ilman tuomiota.

(Nyt pitääkin saada selville kuka se oli joka jäi kiinni ;P)
:D__/)___|

the-odg
Viestit: 67
Liittynyt: 31.12.2003

Re: Itä-Savo 27.5.

ViestiKirjoittaja the-odg » 28.5.2004 0:31

Niin ja normaaliin kannabiksen käyttöön ei mahda hoidot auttaa, koska mitään hoidettavaa ei ole.

Avatar
tmotion
Viestit: 280
Liittynyt: 16.3.2002

Re: Itä-Savo 27.5.

ViestiKirjoittaja tmotion » 28.5.2004 7:56

Oliivi kirjoitti:On Suomi kyllä paska maa, kun pojan pitää oikein hoitoon hakeutua ettei mitään tuomiota tollasesta napsahda.


Mahtoikohan saada hoitopaikan?

On meinaan melko järjetöntä kun täällä opiaatti nistit eivät pääse hoitoon vaikka haluaisivat, ja sitten jotain tuollaista hampusta.

Avatar
reeferass
Viestit: 669
Liittynyt: 25.9.2003

Re: Itä-Savo 27.5.

ViestiKirjoittaja reeferass » 28.5.2004 9:29

Eihän se pakkohoitoa ole.
Eli kun sanallisesti "sitoutuu" menemään tuohon "hoitoon" niin se lieventää tuomiota, toisaalta kukaan ei voi syytteen langettamisen jälkeen sinua tuollaiseen pakottaakkaan enää jos olet täysi-ikäinen.
REEFERASS

Avatar
jyrki.boy
1 tähti
1 tähti
Viestit: 88
Liittynyt: 5.5.2004

Re: Itä-Savo 27.5.

ViestiKirjoittaja jyrki.boy » 28.5.2004 10:45

Voisko joku valistaa minua ja kertoa miten "kannabis-ongelmaa" hoidetaan näissä laitoksissa? Mitäs jos menis sinne hoitoon mukanaan nippu tieteellisiä tutkimustuloksia ja alkaisi terapeutin kanssa argumentoimaan "ongelmasta".

Avatar
Hamppurilainen
Viestit: 18
Liittynyt: 12.12.2003

Re: Itä-Savo 27.5.

ViestiKirjoittaja Hamppurilainen » 28.5.2004 12:04

Itseänikin kiinnostaa tuo, että miten niitä hampputtelijoita sitten hoidetaan siellä laitoksissa ? :) Joskus kelailen että olisi mukavaa vaan "uhrautua" ja tahallisesti hakeutua hoitoon ja keskustella/väitellä näistä asioista niitten asianomaisten kanssa.. Olisi kyllä mukava päästä vähän naureskelemaan nillee jotka kauhistelee et "etkai ole viimekuukausina poltellut sitä kannabisHUUmetta". Sanavarastoa kyllä riittäisi ja tietolähteitä väittelyyn..
Mutta kun on vaihtoehtona sohva, musiikki ja pieni palava joonaksen poikanen niin annanpa olla :D

Etree
Viestit: 61
Liittynyt: 30.3.2004

Re: Itä-Savo 27.5.

ViestiKirjoittaja Etree » 28.5.2004 15:05

Hum, kuiteskin "hoitasivat" teidät kuntoon subutexillä. :wink:

Mjaa_a mitä tuohon juttuun tulee paha sanoa. 4,7g lehteä/kukkaa ei ole mikään älytön määrä, suunta kyllä on oikea.Kyllähän hamputtelustakin hoidettavaa löytyy jos alkaa tuntuun että oma elämä menee vaan koko ajan jumissa sohvan pohjalle. Kyllä siihen hamppuun voi koukkuun jäädä vaikka se ei olekkaan fyysistä vaan psyykkistä. Parempi se on ainakin hakeutua hoitoon ennen kuin homma lipsuu käsistä täysin.

Luultavasti se hoito kuitenkin on tyyliin keskustelua asioista jne. Ei kaikessa hoidossa ole pakko käyttää lääkkeitä.

"Liika on liikaa. Liika mitä tahansa on liikaa." :pimp:

Avatar
wallplant
Viestit: 69
Liittynyt: 8.4.2004

Re: Itä-Savo 27.5.

ViestiKirjoittaja wallplant » 28.5.2004 21:00

Muistaakseni hallussapidosta sakot kovenee kun on yli 5g mukana. Eli tuomio lasketaan jotenki pykälittäin (esim. 1g, 5g, 20g, 50g, 500g) Nuo määrät tuossa listassa on perseellään mutta kuitenkin alle 5g selviää helpommalla kuin yli 5g. Nii, joo, meni vähän ohi aiheen, jos joku
tajus(teli) nii hyvä. :roll:

Avatar
Arvo Vihreä
Viestit: 188
Liittynyt: 15.3.2004

Re: Itä-Savo 27.5.

ViestiKirjoittaja Arvo Vihreä » 8.6.2004 19:48

Mitäköhän ainetta ne antaa sille että pääsee tuosta huumeesta eroon... Voi jözzez että on rankkaa... siis paskempi juttu.

repemon
Viestit: 119
Liittynyt: 23.3.2004

Re: Itä-Savo 27.5.

ViestiKirjoittaja repemon » 10.6.2004 18:13

Kyllä siitä pajaristakin voi itselleen ongelman kehittää. Ei ehkä sillä nurtsijopo per päivä tahdilla kylläkään :)
"When time stops, evil ones will be pointed out for all to see"

hauki
Viestit: 40
Liittynyt: 25.3.2004

Re: Itä-Savo 27.5.

ViestiKirjoittaja hauki » 11.6.2004 13:24

Mietin vaan tuota kohtaa, jossa poliisit hävittivät kyseisen tuotteen. Miten poliisit oikein hävittää ne ? jossain kyttien saunaillassa iso kokko palamaan vai? :D

Turrikka
1 tähti
1 tähti
Viestit: 164
Liittynyt: 7.7.2003

Re: Itä-Savo 27.5.

ViestiKirjoittaja Turrikka » 11.6.2004 15:29

hauki kirjoitti:Mietin vaan tuota kohtaa, jossa poliisit hävittivät kyseisen tuotteen. Miten poliisit oikein hävittää ne ? jossain kyttien saunaillassa iso kokko palamaan vai? :D


Parista lähteestä olen kuullut että tuotteita kuskattaisiin ainakin Riihimäen Ekokemin (ongelmajätteenkäsittelylaitos) polttouuneihin. Varmaa tietoa ei tosin ole.

Avatar
-QQ-
Viestit: 89
Liittynyt: 19.12.2003

Re: Itä-Savo 27.5.

ViestiKirjoittaja -QQ- » 11.6.2004 16:37

Tunnen muutamia henkilöitä ketkä joutunu pilvestä katkolle ku on ollu alaikäisiä. Kaikki on tullu katkolta pois riippuvaisena bentsodiatsepiineihin(rauhoittavat, unilääkkeet). Tota monesti ihmetelty et miten voi olla mahollista et ensin meet kannabis "koukussa" katkolle ja sit tuut takas ja oot lääkkeisiin koukussa jonka vierotusoireisiin voi kuolla.

ruoto
Viestit: 12
Liittynyt: 28.1.2004

Re: Itä-Savo 27.5.

ViestiKirjoittaja ruoto » 12.6.2004 16:18

-QQ- kirjoitti:Tunnen muutamia henkilöitä ketkä joutunu pilvestä katkolle ku on ollu alaikäisiä. Kaikki on tullu katkolta pois riippuvaisena bentsodiatsepiineihin


Muutamia vuosia sitten hyvä tuttu, silloin 15v tyttö poltti bileissä muutamat hatsit ja vanhemmat saivat siitä jotenkin tietää.
Mukaan vedettiin sossutädit ja tapaus johti "vieroitukseen" josta tosiaan seurasi kova, tähän päivään asti jatkunut bentsokoukku.
Vieläkö jossain annetaan kannabiksen vieroituksessa bentsoja kun muroja lapsille? Koska hän tunnusti jossain vaiheessa että se oli jo toinen kerta kun on käyttäny kannabista niin siitä se vieroitus alkoi.

Avatar
Voimaa
Viestit: 265
Liittynyt: 28.1.2003

Re: Itä-Savo 27.5.

ViestiKirjoittaja Voimaa » 12.6.2004 16:45

Ei vittu, oletteko te ihan tosissanne.
Jos jutut pitävät 100% paikkansa niin tätä vois koittaa saada jo jonkin lehdenkin kiinnostumaan.
Kannabis riippuvuudesta opiaattiriipuvuuteen huumehoidon takia.

Pieru

Re: Itä-Savo 27.5.

ViestiKirjoittaja Pieru » 13.6.2004 18:01

Bongasin Kymensanomien(alma media) lukijapalstalta mielenkiintoisen artikkelin.

"Ensimmäinen kannabispiikkikin voi tappaa"

Näin tokaisi Ville Itälä aikoinaan. Hän on aivan oikeassa. Kannabista ei tosin vain kukaan piikitä, käytännössä sama kuin laittaisi hiekkaa piikkiin. Närää herätti myös tämän lehden artikkeli huumeista. En tietenkään lähde syyttämään pelkästään toimitusta, sillä he ovat eläneet ajassa, jossa huumepropaganda syntyi ja valheita puskettiin ihmismieliin.
On huolestuttavaa, että kannabiksesta ja amfetamiinista puhutaan edes samassa lauseessa. Ei ihme, että moni nuori siirtyy kovempiin kun on kuullut tarinoita "kannabispiikeistä". Tämä nuori sattuu sitten maistamaan kaverin jointtia ja huomaa, että eihän tässä olekkaan mitään vikaa, joten miksi tuo huumevalistus heroinistakaan pitäisi paikkansa.
Vääristelty huumevalaistus on vaarallista. Porttiteoria tuskin toimisi , mikäli kannabista saisi ostettua ruokakaupasta, ruokakaupasta, jossa tuskin on se henkilö, joka kannabiksen lisäksi kauppaa tuota myrkkyä nimeltä amfetamiini. Kannabikseen ei ole ihmishistorian aikana kuollut vielä yhden yhtään ihmistä, eikä se aiheuta väkivaltaa, vaikka näin valistetaankin. Kuolen huolestukseen alkoholin ihailusta. Perjantai-iltaisin kadut täyttyvät ihmisistä, jotka ovat tuon nestemäisen juotavan huumeen vaikutuksen alaisena, joka on syynä suurimpaan osaan väkivaltarikoksista. Maailman terveysjärjestö WHO on tutkinut, että alkoholi, sekä tupakka ovat kannabista vaarallisempia, että epäterveellisempiä. Joku kaunis päivä se kukat kukkivat, Suomi tunnetusti tulee kyllä muutaman vuosikymmenen muuta maailmaa jäljessä."

t. etanoli tappaa, thc ei.

Ihan mielenkiintoinen kirjoitus, vaikka on osittain hieman laiha ja jättää tyhmälle lukijalle kysymyksiä, mutta mitäpä lähteä valittamaan, edistystä tämäkin.

Avatar
Jumipaa
Viestit: 164
Liittynyt: 24.3.2004

Re: Itä-Savo 27.5.

ViestiKirjoittaja Jumipaa » 14.6.2004 2:19

hauki kirjoitti:Mietin vaan tuota kohtaa, jossa poliisit hävittivät kyseisen tuotteen. Miten poliisit oikein hävittää ne ? jossain kyttien saunaillassa iso kokko palamaan vai? :D


veikkaisin et myyvät isommat eräs takas virulaisille..
ihmisraunio :(

Avatar
Arvo Vihreä
Viestit: 188
Liittynyt: 15.3.2004

Re: Itä-Savo 27.5.

ViestiKirjoittaja Arvo Vihreä » 15.6.2004 10:16

Täälläkin tallaa jos jonkinnäköistä säälittävän näköistä Alkoholikoukussa olevaa äijää ja akkaa nurkissa. Pitäis mun mielestä herätä kattomaan miten sairasta toi touhu on sen viinan kanssa. Viimeset pennoset laitetaan siihen puteliin eikä ruuasta niin väliä. 40-50 eukot tyrkyttää persettä ukoille että saisi muutaman hörpyn kaljasta. Ja mikä paha olo. HYI!!. Ei, Lisää kaljarahaahan saa sossun luukusta. Krapulakin on syy sairaslomaan. Opiskelija patistetaan kesällä kaupungin toimesta töihin nälkäpalkalla että pysyy edes kämppä alla ja deekut makaa rannalla kossuleka kourassa. Kai se on edukkaampaa syytä sitä rahaa ilmaiseksi deekuille kun ne käyttää sen kokonaan alkoholiin josta sitten kertyy verotuloa valtiolle, vaikkakin sitä veroa on alennettu. Meniköhän yli... noh...


Palaa sivulle “Politiikka ja media”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 1 vierailija